Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa waluta w Gubinie

Artur Matyszczyk 0 68 324 88 20 [email protected]
Awers i rewers nawiązują do elementów nieodłącznie związanych z historią miasta. Zawierają rycinę fary oraz śliwki gubinki.
Awers i rewers nawiązują do elementów nieodłącznie związanych z historią miasta. Zawierają rycinę fary oraz śliwki gubinki. fot. Archiwum urzędu miejskiego
Szykuje się hit! Już wiemy na pewno, że Gubin będzie miał swoją monetę. Do obiegu zostanie wypuszczona na jesień. My już znamy jej wygląd.

6 gubinek - to nominał jednej monety, równowartość 6 zł. Co ciekawe okazjonalnym pieniądzem będzie można płacić w sklepach. W sumie do obiegu trafi 5 tys. egzemplarzy. Wszystkie mosiężne.

Ważne do końca roku

- Monety wybije mennica w Czechach. W związku z tym, że w przyszłym roku planujemy także wydanie waluty srebrnej, porozumieliśmy się z sąsiadami z południa. Tam kruszec jest lepszej jakości - tłumaczy dyrektor Gubińskiego Domu Kultury Janusz Gajda. - Monety wejdą do obiegu w październiku lub listopadzie. Gubinkami będzie można płacić do końca przyszłego roku.

My już wiemy, jak wygląda moneta. Obie jej strony zaprojektował gubiński grafik Jerzy Fedro. Zawierają elementy nieodłącznie związane z miastem i jego historią. Na awersie są śliwki gubinki wraz z czterema listkami. Na rewersie godło miasta oraz rycina kościoła farnego. A także daty: 1235-2010 odzwierciedlające przyszłoroczny jubileusz 775-lecia istnienia miasta.

- Na pewno po okresie obiegu, monety zyskają wartość kolekcjonerską. Liczba, która zostanie wypuszczona, nie jest zbyt duża. Dlatego tym większa będzie ich wartość - ma nadzieję Gajda.

Ich wartość znacznie wzrośnie

Część monet kupi dom kultury, a także urząd miejski. Niektóre zostaną wydane w tzw. blistrach zawierających historię miasta oraz tutejszych mennic, które istniały przed laty.

- To świetny pomysł i znakomita promocja miasta - chwali inicjatywę burmistrz Bartłomiej Bartczak. - Przyszłoroczne święto jest dodatkową okazją. Myślę, że niektóre egzemplarze wręczymy honorowym gościom. Na pewno spora cześć trafi w ręce zainteresowanych kolekcjonerów.

Bicie monet stało się ostatnio bardzo popularne. Wiadomo, że okazjonalną monetę wyda także firma Aspe, organizator zielonogórskiego Winobrania. I to aż w 100 tysiącach egzemplarzy. Będzie to talar zielonogórski. - W tradycji miast było wydawanie i bicie monet. Z różnych powodów. Ale te pieniądze pojawiały się także przy okazji jubileuszy i wydarzeń, które podkreślały znaczenie miasta.

Zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem - komentuje pomysł dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Andrzej Toczewski. - Są na pewno rarytasem dla zbieraczy. A ich wartość za sto lat może wzrosnąć nawet o 50 a nawet 100 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska