MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wieża widokowa w Gródku i inne atrakcje. Kolejny punkt na turystycznej mapie Podlasia. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Gródek niedaleko Białegostoku
Gródek niedaleko Białegostoku Piotr Łozowik
W Gródku w powiecie białostockim powstało nowe miejsce do rekreacji, ściśle związane z historią podlaskiej miejscowości. Wieża widokowa, wiaty, grill, a już wkrótce jarmark staną się atrakcją na Górze Zamkowej. To jedna z nowszych propozycji na turystycznej mapie naszego regionu. Zobaczcie sami!

Nowa atrakcja w Gródku

Dzięki gminnemu projektowi na Górze Zamkowej w Gródku pojawiła się efektowna wieża widokowa. W niedalekiej odległości zbudowane zostały również wiaty rekreacyjne z ławami i stołami oraz ławeczki. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z murowanego grilla. Wydaje się, że to świetne miejsce na rekreację w gronie rodziny czy przyjaciół.

Zobacz jak wygląda nowa inwestycja:

Dotacja pochodzi z Narodowego Centrum Kultury (w ramach programu Etno Polska). Wniosek zajął pierwsze miejsce spośród 2000 propozycji! To kolejny ciekawy punkt na turystycznej mapie regionu, który już wkrótce stanie się areną nowego jarmarku.

Jarmark na Górze Zamkowej w Gródku

Pierwsza i, miejmy nadzieję, nie ostatnia edycja Jarmarku na Górze Zamkowej odbędzie się 15 czerwca. Jarmark ma na celu podtrzymanie pamięci o historii Gródka i jego najbliższych okolic, a także przywołanie wydarzeń, które mogły tu się odbywać. Zadbają o to m.in. Podlaskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica” . Odbędzie się szereg warsztatów, m.in. z :

  • wikliniarstwa,
  • garncarstwa,
  • zielarstwa.

Nie zabraknie koncertów muzyki tradycyjnej, konkursów historycznych. Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców i nie tylko.

Wieś z tradycjami

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Gródka sięgają prawdopodobnie XI-XII wieku. Znajdował się tu ważny gród obronny, ulokowany na szlaku Grodno-Bielsk-Drohiczyn. Został on jednak zniszczony w połowie XIII wieku. W XV wieku na górce na łąkach stał zamek związany z rodem Chodkiewiczów. Rozwój Gródka nastąpił dopiero w XV wieku.

Znaleziska archeologiczne
Znaleziska archeologiczne Piotr Łozowik

Za zasługi w wojnie trzynastoletniej, nadaniem króla Kazimierza Jagiellończyka, dobra między Narwią a Supraślą przeszły we władanie Iwana Chodkiewicza - pierwszego wielkiego właściciela Gródka. Po śmierci Iwana ziemie te objął syn Aleksander. Stworzył on tutaj swoją główną rezydencję i ufundował monaster, który został wkrótce przeniesiony do Supraśla. Zbudował drewniany zamek i cerkiew św. Jana Teologa.

Gródek otrzymał prawa miejskie najprawdopodobniej w 1498 roku, utracił je w 1897 roku. Czasy rządów Aleksandra i jego syna Grzegorza Chodkiewiczów to "złoty wiek" Gródka. Stał się on ważnym ośrodkiem handlowym, rzemieślniczym oraz rolniczym. Po śmierci Grzegorza miejscowość straciła jednak swoje znaczenie. W XVII i XVIII wieku kilkakrotnie zmieniała właścicieli - należała do Paców, Sapiehów, Potockich, Radziwiłłów.

Zobacz jak wygląda nowa inwestycja:

To również miejsce powstańczych zrywów. W uroczysku Piereciosy 29 kwietnia 1863 roku rozegrała się największa na Białostocczyźnie bitwa, zwana bitwą pod Waliłami. Podczas I wojny światowej większość mieszkańców doświadczyła tragedii bieżeństwa, czyli ewakuacji w głąb Rosji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny