Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Czy Zdzisław Bazylewicz rzeczywiście czasu nie liczy, sami sprawdziliśmy

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Zdzisław Bazylewicz (grafik, malarz, rzeźbiarz) urodził się w 1952 roku w Stalowej Woli. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu w roku 1974. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach, w latach 1974-1978 w pracowni malarstwa profesorów: Andrzeja Kowalskiego i Macieja Bieniasza oraz w pracowni druku płaskiego i litografii prof. Stanisława Gawrona.
Zdzisław Bazylewicz (grafik, malarz, rzeźbiarz) urodził się w 1952 roku w Stalowej Woli. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu w roku 1974. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach, w latach 1974-1978 w pracowni malarstwa profesorów: Andrzeja Kowalskiego i Macieja Bieniasza oraz w pracowni druku płaskiego i litografii prof. Stanisława Gawrona. Jarosław Wnorowski
8 kwietnia 2022 roku (piątek) o godz. 17.00 nastąpiło otwarcie wystawy Zdzisława Franciszka Bazylewicza pt. "Czasu nie liczę". Mało kto wie, że jest autorem tablicy "In memoriam" u szczytu góry Lhotse, poświęconej himalaistom - ofiarom tego szczytu. Prezentacja jest kompilacją prac dawnych i współczesnych autora. Ekspozycja zagości w Muzeum Ziemi Lubuskiej do 22 maja br.

Jak mówi sam autor wystawy:

Od zawsze interesowała mnie energia życia narażona na przemijanie. Pożółkłe, poszarpane, zarysowane karty z zapisem tamtych czasów odżywają dla mnie na nowo – wyciągnięte z szuflady. Jestem dalej aktywny, mimo srebrzenia na siwej brodzie, a dawne rysunki, moim zdaniem, w porównaniu z obecnymi nie straciły wcale na energii. Luźne zapiski czasów minionych przywodzą wspomnienia i dają energię do “bycia dalej”, w moja nieskończoność. Tematy ważne pozostały ważne. Konie to forma i energia. Nawet w przemijaniu nieustannie rodzi się coś nowego i… też przemija (unikam słowa starzeje). Jako część natury jestem mimo woli jej posłuszny, chociaż chciałbym inaczej.

Zdzisław Bazylewicz (grafik, malarz, rzeźbiarz) urodził się w 1952 roku w Stalowej Woli. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu w roku 1974. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach, w latach 1974-1978 w pracowni malarstwa profesorów: Andrzeja Kowalskiego i Macieja Bieniasza oraz w pracowni druku płaskiego i litografii prof. Stanisława Gawrona. Osiągnął specjalizację w zakresie projektowania graficznego książki w pracowni prof. Stanisława Kluski. Dyplom uzyskał w 1979 roku. Po studiach związany z Sandomierzem, pełnił funkcję wiceprezesa w tamtejszym okręgu ZPAP. Od 1984 roku na stałe osiedlił się w Zielonej Górze, gdzie pracuje twórczo, również pełniąc funkcję wiceprezesa w tutejszym Okręgu ZPAP. Jest autorem rzeźby po stronie niemieckiej i polskiej na moście granicznym w Gubinku; współautorem (wraz z żoną Grażyną) płaskorzeźby-tryptyku poświęconego Janowi Pawłowi II, znajdującej się w gimnazjum nr 8 w Zielonej Górze; opracowania graficznego herbu województwa lubuskiego; wykonawcą (wraz z artystą plastykiem Czesławem Fojcikiem) malarstwa architektonicznego w Monachium, Essen i Frankfurcie nad Menem; twórcą płaskorzeźbionej tablicy „Im Memoriam” umieszczonej u stóp Lhotse w Himalajach, poświęconej pamięci Jerzego Kukuczki, Rafała Chołdy i Czesława Jakiela. Jest także autorem wielu rozwiązań plastycznych we wnętrzach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Uczestniczy w plenerach w kraju i za granicą będąc niejednokrotnie ich organizatorem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska