Nowe dowody osobiste. W 2019 roku ruszy wydawanie nowych...

  Nowe dowody osobiste. W 2019 roku ruszy wydawanie nowych dowodów osobistych, tzw. e-dowodów

  red.

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  E-dowody pojawią się od marca 2019 roku

  E-dowody pojawią się od marca 2019 roku ©Magda Weidner

  Nowe dowody osobiste pojawia się w 2019 roku. 11 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o e-dowodach. Na czym będzie polegać zmiana? Jak będą wyglądać e-dowody?
  E-dowody pojawią się od marca 2019 roku

  E-dowody pojawią się od marca 2019 roku ©Magda Weidner

  Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych. Co zakładają przepisy?
  WIDEO: Co zrobić, gdy ktoś wziął kredyt na nasze dane?

  źródło: TVN/x-news
  Jak informuje MSWiA dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw.


  e-dowód ma usprawnić komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi – pozwoli m.in. na korzystanie z usług online. - Dzięki nowemu dowodowi każdy dokument elektroniczny, który będziemy wysyłać do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, będzie można podpisać używając do tego celu podpisu elektronicznego (zwanego podpisem osobistym). Jego użycie będzie przez urząd traktowane tak samo, jak użycie podpisu własnoręcznego. Zamieszczenie podpisu osobistego w dowodzie będzie następowało za zgodą posiadacza dokumentu - informuje resort spraw wewnętrznych i administracji.

  E-dowód osobisty - jak będzie wyglądać?


  W warstwie elektronicznej dowodu znajdą się dane jego posiadacza, a także fotografia zapisana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne. Tym samym będzie to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

  Warstwa graficzna oraz elektroniczna będą zawierać następujące dane:
  ⦁dane dotyczące osoby:
  • nazwisko
  • imię pierwsze
  • pozostałe imiona
  • nazwisko rodowe
  • imiona rodziców
  • datę i miejsce urodzenia
  • płeć
  • wizerunek twarzy (wymogi dla fotografii pozostaną zgodne z aktualnym stanem prawnym i będą identyczne, jak dla zdjęć paszportowych czyli będzie to zdjęcie biometryczne)
  • numer PESEL,
  • obywatelstwo;
  • dane dotyczące dowodu osobistego:
  • serię i numer dowodu osobistego
  • datę wydania
  • datę ważności
  • oznaczenie organu wydającego dowód osobisty


  Dodatkowo warstwa elektroniczna będzie zawierać certyfikaty do uwierzytelnienia (wymagający PIN) i do potwierdzenia obecności (nie wymagający PIN). Wydawcą certyfikatów będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) i będą one miały ważność równą ważności dokumentu, tj. 10 lat. Certyfikat ten będzie także honorowany przez Ministerstwo Zdrowia (MZ) na potrzeby wykorzystania w służbie zdrowia - MSWiA

  Kiedy rozpocznie się wydawanie e-dowodów?


  Nowe dowody mają być wydawane od marca 2019 r. Zmiany nie wiążą się jednak z wymianą dotychczas posiadanych dokumentów. Jak informuje ministerstwo - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.

  Korzystamy z niego dość często ale czy wiemy jakie informacje się na nim znajdują? Jak się okazuje dowód osobisty skrywa wiele informacji i zabezpieczeń.

  Tego możecie nie wiedzieć o dowodach osobistych

  11

  Fot. polskapress/zdjęcie ilustracyjne


  Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo