Nowe obostrzenia w Polsce. Czerwona strefa w całym kraju. Zamknięte restauracje i puby, zdalna nauka, zakaz zgromadzeń i opuszczania domu

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
- Niestety sytuacja nadal jest niedobra i dynamiczna. Dziś nastąpił kolejny przyrost osób zakażonych (...). Również liczba zgonów jest wysoka i nasze działania muszą być bardzo zdecydowane - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. fot. Adam Jankowski / Polska Press
W piątek (23 października) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, jakie zostają wprowadzone w Polsce w związku z ogromnym wzrostem zakażeń koronawirusem.
 • Ograniczanie działalności lokali gastronomicznych na co najmniej dwa tygodnie
 • Zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób
 • Szkoły podstawowe w klasach 4-8. przechodzą na naukę zdalną
 • W godz. od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu
 • Sanatoria zostają zamknięte

Zakupy w dobie pandemii. Jak zachować bezpieczeństwo w sklepie?

lubuskie
 • Zakażonych22 842
  + 358
 • Zmarło392
  + 12

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+14 838(1 028 610)
 • Zmarło:+620(18 828)
 • Wyzdrowiało:+23 580(646 560)
Więcej o COVID-19
Dane zaktualizowano: 3.12.2020, godz. 10:45, źródło: Ministerstwo Zdrowia

W piątek odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz przewodniczącego grupy rządowych doradców epidemiologicznych prof. Andrzeja Horbana, podczas której poinformowano o wprowadzeniu nowych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, które zaczną obowiązywać od soboty (24 października) .

Cała Polska w czerwonej strefie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty (24 października) cała Polska zostaje objęta strefą czerwoną, w której obowiązują najostrzejsze restrykcje.

Oznacza to, że od soboty liczba osób w placówkach handlowych uzależniona będzie od wielkości sklepu:

 • dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę,
 • dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.

Czytaj także

Zobacz też: Jak poradzić sobie z samotnością w czasie izolacji?

Gastronomia tylko na wynos

Puby i restauracje zostaną zamknięte. Dozwolona będzie tylko sprzedaż na wynos. To obostrzenie będzie obowiązywało co najmniej 2 tygodnie.

Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób

Zgromadzenia podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych) zostają ograniczone do 5 osób. Zakazowi nie podlegają osoby, które mieszkają razem lub razem pracują. Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Młodzież oraz seniorzy powyżej 70. roku życia powinni zostać w domach

Premier zaapelował do osób powyżej 70. roku życia, które nie są aktywne zawodowo, o pozostanie w domach.

- Wprowadzamy program Ochrona seniorów. Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się, tych, którzy nie świadczą pracy - zaapelował Morawiecki.

W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

Sanatoria wstrzymują działalność

Zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października.

Czytaj także

Zobacz także: Opustoszałe ulice i zamknięte niektóre sklepy. Czechy wprowadzają rygorystyczne obostrzenia

Nauczanie zdalne w szkołach podstawowych od klasy 4
Nauka zdalna zostaje wprowadzona także w klasach 4-8 w szkołach podstawowych. Nauka stacjonarna wciąż będzie odbywała się w klasach 1-3 oraz w przedszkolach.

Czytaj także

Czy cmentarze zostaną zamknięte?

- Decyzję dotyczącą cmentarzy zostawiamy na przyszły tydzień. Zobaczymy, jak będzie wyglądała krzywa wzrostu zakażeń - powiedział podczas piątkowej konferencji premier Morawiecki.

W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.Zobacz też: Osoby hospitalizowane w raporcie koronawirusowym - o co w tym chodzi?

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

 • Zadzwoń na infolinię.
 • Wypełnij ankietę dostępną na stronie: www.wspierajseniora.pl
 • Przyjdź do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie – ich lista znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Pomoc dla seniorów

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

W Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze powstanie szpital do walki z koronawirusem

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.