Nowe priorytety kontroli skarbowych, nowe regulacje prowadzonych działalności gospodarczych.

reklama

Tu podaj tekst alternatywny

Nowy rok – nowe regulacje w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej
Ustawodawca przyzwyczaił już przedsiębiorców do częstych zmian w zakresie regulacji prawnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Również od 1 stycznia 2017 roku obowiązywać będzie kilka istotnych zmian.

Część wprowadzonych regulacji ułatwi prowadzenie działalności, inne natomiast nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki.

W ramach ułatwień warto przeanalizować zmiany w ustawie o rachunkowości pozwalające jednostkom mikro oraz małym do stosowania uproszczeń w zakresie prowadzonych ksiąg rachunkowych. Jednostki takie będą mogły sporządzać uproszczone roczne sprawozdania finansowe, stosować ułatwienia w klasyfikacji umów leasingowych, a także nie będą zobowiązane do ustalania aktywów oraz rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Powinno się to przyczynić do ułatwienia oraz przyspieszenia prac związanych z zamykaniem roku obrotowego.

Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie dla tzw. małych podatników oraz dla podatników rozpoczynających działalność w pierwszym roku podatkowym, obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) z dotychczasowej 19% na 15%. Spowoduje to, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, prowadzące działalność gospodarczą na niewielką skalę zapłacą mniejszy podatek.

Z drugiej jednak strony ustawodawca nałożył dodatkowe obowiązki na podatników VAT. Od miesiąca stycznia nowego roku, mali oraz średni podatnicy prowadzący rejestry VAT przy użyciu komputera, zobowiązani będą do przekazywania do US, drogą elektroniczną, jednolitych plików kontrolnych zawierających dane z prowadzonych ewidencji. Dzięki temu organy podatkowe będą posiadały dokładne informacje - jakie transakcje, z kim oraz na jaką kwotę przeprowadził w danym okresie przedsiębiorca. Zmiany te mają przyczynić się do zmniejszenia tzw. „luki w VAT”.

Ponadto ustawodawca zapowiada kolejne zmiany przepisów. Prawdopodobnie od początku roku 2018 nastąpi całkowita zmiana w sposobie naliczania składek ZUS oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Obie te daniny ma zastąpić jeden podatek.

Z uwagi na powyższe już wprowadzane oraz planowane zmiany regulacji prawnych, warto rozważyć zasięgnięcie porady u specjalistów z dziedziny rachunkowości i podatków w zakresie ewentualnych skutków wprowadzanych zmian na efektywność prowadzonej działalności gospodarczej.

Tomasz Włodarczak, biegły rewident, Członek Zarządu Kancelarii Biegłych Rewidentów „CDP” sp. z o.o.
Nowe priorytety podczas kontroli skarbowych – ceny transferowe
Zgodnie z zapowiedziami MF, od połowy roku 2016, tematyka związana z kształtowaniem się polityki cenowej pomiędzy podmiotami powiązanymi, popularnie zwana cenami transferowymi, stała się jednym z głównych zagadnień sprawdzanych podczas kontroli przeprowadzanych przez organa skarbowe. Wbrew powszechnej opinii, zagadnienie to nie dotyczy wyłącznie dużych, międzynarodowych firm, ale również krajowych małych i średnich podatników, którzy dokonują transakcji z firmami, lub osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, z którymi mają powiązania o charakterze rodzinnym jak i kapitałowym. Zakres powiązań, których dotyczą przepisy ustawowe jest bardzo szeroki. Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jak i od osób fizycznych zawarto przepisy, które definiują szczegółowo te powiązania.

Jeżeli z prywatnej firmy dokonamy transakcji z spółką, w której jej współmałżonek jest udziałowcem, lub zasiada w organach zarządzających bądź kontrolnych, to taka transakcja będzie analizowana pod kątem prawidłowości ustalania cen. Do końca roku 2016 podmioty przekraczające ustalone w przepisach progi, np. dla świadczenia usług 30.000 EUR (127.845 PLN) obrotu z podmiotem powiązanym, zobligowane są do przedstawienia, podczas kontroli, dokumentu nazwanego „Dokumentacją cen transferowych” a obejmującego szereg elementów, takich jak np. ocena ryzyka transakcji, analizę funkcjonalną oraz sposób ustalania cen. W razie braku takiego dokumentu i stwierdzenia nieprawidłowego stosowania cen, stawka podatku dochodowego wzrasta do 50%.

Aby uniknąć podwyższonej stawki, posiadana przez spółkę dokumentacja, musi spełniać wymogi formalne stawiane przez regulacje zawarte w ustawie, w przeciwnym razie może nie zostać zaakceptowana przez organa skarbowe. Sporządzenie prawidłowej dokumentacji wymaga znajomości nie tylko krajowych regulacji, ale również wytycznych OECD w zakresie kalkulowania cen pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Do dnia dzisiejszego ministerstwo nie określiło jednolitego wzoru dokumentacji pozostawiając to w gestii przedsiębiorstw. Ze względu na kompleksowy i wielowymiarowy charakter zagadnienia, w celu ograniczenia ryzyka, wydaje się zasadne powierzenie sporządzenia takiej dokumentacji specjalistom z dziedziny rachunkowości i podatków, tym bardziej, że od początku 2017 roku, wchodzą nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi.

Łukasz Drewniak, biegły rewident, Wiceprezes Kancelarii Biegłych Rewidentów „CDP” sp. z o.o.

Tu podaj tekst alternatywny

Kancelaria Biegłych Rewidentów CDP działa na rynku od 20 lat. Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu księgowości dla firm różnej wielkości (od jednoosobowych działalności gospodarczych po spółki kapitałowe zatrudniające kilkadziesiąt osób) jak i funkcjonujących w różnych branżach.

Dział usług rachunkowych to zespół doświadczonych pracowników pracujących w oparciu o najwyższe standardy zawodowe. Nadzór bieżący nad prowadzeniem ksiąg dokonywany jest przez biegłego rewidenta.

W ramach działalności rozliczymy podatki, poprowadzimy księgi rachunkowe, podatkową książkę przychodów i rozchodów oraz zajmiemy się sprawami kadrowo-płacowymi. Ty zajmij się najważniejszym – swoim biznesem.

Ponadto świadczymy szerokie spektrum usług z zakresu doradztwa podatkowego, audytu, rewizji finansowej oraz cen transferowych.

Kancelaria CDP - Jakość i doświadczenie za rozsądną cenę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska