1/11
Pandemia koronawirusa wymusiła w naszym życiu zmiany o...
fot. Duplex/pixabay.com

Nowe problemy zdrowotne w czasach epidemii – sprawdź, czy też je masz i jak sobie z nimi radzić!

Pandemia koronawirusa wymusiła w naszym życiu zmiany o daleko idących konsekwencjach – przede wszystkim dotyczących zdrowia. W czasach zagrożenia życia i licznych obostrzeń musieliśmy wyrobić sobie nowe nawyki i znaleźć nowe sposoby na codzienne działania.

Wiele ze świeżo nabytych przyzwyczajeń szkodzi nam jednak w bezpośredni sposób, inne wywołują z czasem coraz silniejsze negatywne konsekwencje związane z psychiką. W rezultacie cierpimy z powodu nieznanych dotąd dolegliwości, z którymi nie od razu umiemy sobie radzić.

Sprawdź, jakie problemy zdrowotne wywołała epidemia i związane z nią zmiana trybu życia i codziennych przyzwyczajeń – oraz co robić w takich sytuacjach.

2/11
Według szacunkowych danych SGGW tylko w czasie trwającej...
fot. Ilya Andriyanov/123RF

Nadwaga

Według szacunkowych danych SGGW tylko w czasie trwającej niecały miesiąc ścisłej kwarantanny Polacy przytyli średnio o 2 kilogramy. To skutek samego unieruchomienia, gdy dotychczasowy jadłospis nie ulegał zmianie. Osoby, które pod wpływem stresu „zajadały” problemy zyskały jeszcze więcej nadbagażu.

Co robić? Najlepiej skorzystać z wpływu cieplejszych dni na zmniejszenie apetytu i odchudzić nieco dietę, by łatwiej stracić na wadze. Warto wrócić do wcześniejszego poziomu aktywności, a jeśli nie był on dostateczny – zaplanować regularny ruch nawet w postaci spacerów, a najlepiej jako plan treningów. Najskuteczniejszy spadek wagi przyniosą treningi typu HIIT, w tym ćwiczenia tabaty, które można wykonywać w domu, a nawet kilka minut dziennie przynosi znaczne rezultaty.

3/11
Zbyt rzadkie przerwy w patrzeniu na bliskie odległości – na...
fot. newarta/pixabay.com

Krótkowzroczność akomodacyjna

Zbyt rzadkie przerwy w patrzeniu na bliskie odległości – na ekran komputera, smartfona czy tabletu, a także w czytaniu druku, mogą być przyczyną problemów ze wzrokiem. Występują wtedy problemy z uzyskaniem ostrości obrazu przy patrzeniu w dal, co nazwano krótkowzrocznością akomodacyjną.

Co robić? Regularne przerwy podczas intensywnej pracy wzrokowej – najlepiej według zasady 3 x 20 – oznacza to, że co 20 minut robimy sobie 20 sekund przerwy, podczas której patrzymy w dal na odległość ok. 6 metrów. Pomocne jest też skupianie wzroku na przemian na elementach krajobrazu i przedmiocie trzymanym jak najbliżej oczu, gdy wciąż udaje się uzyskać ostrość widzenia.

4/11
Zespół martwego pośladka (ang. dead butt sybdrome, DBS),...
fot. happyveganfit/pixabay.com

Zespół martwego pośladka

Zespół martwego pośladka (ang. dead butt sybdrome, DBS), inaczej amnezja pośladkowa, to efekt braku dostatecznej ilości urozmaiconego ruchu. W wyniku wielogodzinnego leżenia i siedzenia, zwłaszcza w pozycji dalekiej od optymalnej (a takie warunki często mamy poza biurem), dochodzi do osłabienia mięśni pośladkowych średnich. Powoduje to m.in. nieprawidłowe ustawienie miednicy, a skutkiem jest zła pozycja ciała i uporczywe dolegliwości w postaci bólów pośladków, pleców, bioder i kolan. Ból promieniuje też często wzdłuż nóg, a towarzyszy mu drętwienie lub sztywność. Zmiany mogą skutkować zaburzeniami równowagi i poważnym stanem zapalnym, więc nie należy ich ignorować. Testem jest wykonanie przysiadu, podczas którego kolana nie powinny kierować się do środka.

Co robić? Częste przerwy w pracy, by choć trochę się poruszać. Warto też wprowadzić regularne ćwiczenia, zwłaszcza angażujące mięśnie pośladków. Poleca się m.in. przysiady, rozciąganie ścięgien udowych, mosty, unoszenie nóg czy wchodzenie i schodzenie po schodach.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Obłędna zapiekanka z bakłażanem. To danie robi się samo!

Obłędna zapiekanka z bakłażanem. To danie robi się samo!

To była lawina nieszczęśliwych wypadków! Tak służby ratownicze ćwiczyły w Sławie

To była lawina nieszczęśliwych wypadków! Tak służby ratownicze ćwiczyły w Sławie

Odnaleziono zwłoki zaginionego mężczyzny. Szukali go bliscy oraz policja

Odnaleziono zwłoki zaginionego mężczyzny. Szukali go bliscy oraz policja

Zobacz również

Lubuski płetwonurek w jaskiniach pod Budapesztem! Niesamowite wrażenia!

Lubuski płetwonurek w jaskiniach pod Budapesztem! Niesamowite wrażenia!

Jedenastka 28. kolejki PKO Ekstraklasy. Wyścig o mistrzostwo w żółwim tempie

Jedenastka 28. kolejki PKO Ekstraklasy. Wyścig o mistrzostwo w żółwim tempie