Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy. E-zwolnienia wejdą nie w lipcu, a w grudniu. Wojewoda tłumaczy opóźnienie we wprowadzeniu tych zmian [WIDEO]

rik
Podczas konferencji prasowej w zielonogórskiej poliklinice przedstawiono dane dotyczące wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich
Podczas konferencji prasowej w zielonogórskiej poliklinice przedstawiono dane dotyczące wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich Robert Kowalik
Zgodnie z ustawą z ubiegłego roku, e-zwolnienia, czyli elektoniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy, miały zacząć fukcjonować od lipca tego roku. Przed kilkoma dniami minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała jednak, że ten termin zostaje przesunięty na 1 grudnia. Dlaczego?

- W niektórych regionach, jak powiedziała pani minister Rafalska, ten temat jest jeszcze mało rozwinięty, stąd przesunięcie. Chodzi też o wsłuchanie się w propozycje i opinie środowisk lekarskich, chociażby wprowadzenie asystenta lekarskiego, który ma odciążać medyków w procesie przygotowania zwolnień - wyjaśnił podczas konferencji prasowej w zielonogórskiej poliklinice Edward Dajczak, wojewoda lubuski.

Przeczytaj też:Wszystko o e-zwolnieniach. To musisz wiedzieć!

E-zwolnienia mają wprowadzić wielkie udogodnienia przede wszystkim dla pacjentów. Nie trzeba będzie ze zwolnieniem lekarskim udawać się do zakładu pracy, korzystać z poczty, czy osób, które zwykle zanosiły je do pracodawcy. Nowa forma zwolnień znajdzie się w miejscu pracy bardzo szybko, jak określono to podczas konferencji, zanim pacjent opuści gabinet lekarza. Równie szybko otrzyma taki e-zwolnienie także ZUS. To również ułatwienie dla lekarzy, bo w systemie znajdą się wszystkie dane pacjenta, jego rodziny i pracodawcy.

- System e-zwolnień zwalnia lekarzy z konieczności pobierania papierowych druków. Pozwala nam na wystawienie zwolnienia dosłownie w ciągu kilkunastu sekund. Dzięki temu możemy uniknąć błędów, które w wersji papierowej zmuszały nas do wykonywania korekt. Zyskujemy też świetne narzędzie do codziennej pracy ambulatoryjnej i szpitalnej - ocenia Dariusz Suchorski, dyrektor zielonogórskiej polikliniki.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Elektroniczne recepty. Czym są e-recepty? Jak działają? Czego dotyczą? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Na konferencji przedstawiono dane związane z e-zwolnieniami dotyczące woj. lubuskiego.

W regionie do wystawiania zaświadczeń upoważnionych jest 3 tys. lekarzy. Ponad 1,2 tys. z nich ma swój profil na portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS, 1 tys. wystawia już zwolnienia tego typu. Od stycznia 2016 r. do kwietnia 2018 r. wypisano w systemie elektronicznym już 35,6 tys. zwolnień typu e-ZLA. W tym czasie lekarze wystawili w woj. lubuskim 1,6 mln zwolnień papierowych.
Jednak już od 1 do 15 kwietnia tego roku 16 proc. zwolnień wydanych było w formie elektronicznej. W tym samym czasie najczęściej z tej formy zwolnień korzystali lekarze w woj. mazowieckim, podlaskim i pomorskim - ponad 30 proc. Jak podkreślono na spotkaniu, ZUS jest już gotowy na wprowadzenie e-zwonilnień, nawet jeśli utrzymana byłaby pierwsza data ich wprowadzenia, czyli 1 lipca.
ZOBACZ: JAKIE SĄ OBJAWY RAKA JELITA GRUBEGO?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska