Nowe przepisy przy wjeździe do Niemiec. Co musisz wiedzieć, aby pokonać granicę?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik

Wideo

Od 19 maja Niemcy złagodzili przepisy, dotyczące wjazdu Polaków do ich kraju. Zwolnieni z wykonywania testów i kwarantanny są m. in. uczniowie, studenci i pracownicy, którzy regularnie wjeżdżają do Niemiec. Zwolnione są też osoby, wjeżdżające do Niemiec na mniej niż 24 godziny (tzw. mały ruch graniczny). Polskie przepisy pozostają niezmienione do 5 czerwca. Co to oznacza dla osób, przekraczających granicę?

Wjazd do Niemiec na nowych zasadach

O nowych przepisach poinformowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Od północy 16 maja w Niemczech obowiązuję nowe, mniej restrykcyjne zasady przekraczania granicy. Część osób może swobodnie wjeżdżać do Niemiec. Nie trzeba posiadać ani testu na koronawirusa, ani zaświadczenia o tym, że przebyło się chorobę lub jest się zaszczepionym. Nie trzeba też odbywać kwarantanny.

Zwolnienie z kwarantanny, obowiązku rejestracji i testów obejmuje osoby, które:

 • przebywają w Polsce lub Niemczech mniej niż 24 godziny w ramach tzw. „małego ruchu granicznego”,
 • z powodów zawodowych, studiów lub szkoły regularnie przekraczają granicę i przynajmniej raz na tydzień wracają do swojego miejsca zamieszkania w innym kraju niż pracują, studiują lub uczęszczają do szkoły („pendlerzy”),
 • sprawują opiekę nad osobami z poprzedniego punktu i zawożą lub odbierają te osoby z innego kraju niż miejsce zamieszkania,
 • przebywają do 72 h w Niemczech lub w Polsce w związku z odwiedzinami krewnego pierwszego stopnia, małżonka lub konkubenta, który nie jest członkiem tego samego gospodarstwa domowego, lub w związku ze sprawowaniem wspólnej opieki lub wykonywaniem prawa do kontaktów z dzieckiem,
 • wjeżdżają do Niemiec w celach tranzytowych i opuszczą Niemcy najszybszą trasą (tranzyt przez Niemcy),
 • wjeżdżają do Niemiec jako pracownicy transportu, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad ochrony i higieny.

Wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Kto musi mieć wynik testu przy wjeździe do Niemiec?

Część osób przy wjeździe do Niemiec zwolniona jest tylko z kwarantanny, musi natomiast posiadać przy sobie ważny negatywny wynik testu na koronawirusa.

Zwolnione tylko z kwarantanny, ale nie zwolnione z obowiązku rejestracji pobytu i negatywnego testu (przy czym równoważne z testem jest posiadanie zaświadczenia o szczepieniu lub o statusie ozdrowieńca) są m.in. osoby, które:

 • przebywają w Niemczech dłużej niż 72 h w związku z odwiedzinami krewnego pierwszego stopnia, małżonka lub konkubenta, który nie jest członkiem tego samego gospodarstwa domowego, lub w związku ze sprawowaniem wspólnej opieki lub wykonywaniem prawa do kontaktów z dzieckiem,
 • wjeżdżają do Niemiec w celu odwiedzin krewnych drugiego stopnia niezależnie od czasu pobytu,
 • wjeżdżają do Niemiec w celu wykonania pilnego zabiegu medycznego,
 • wjeżdżają do Niemiec w celu realizacji zadań związanych z udzielaniem wsparcia lub w związku z opieką nad osobami potrzebującymi ochrony lub pomocy,
 • wjeżdżają do Niemiec albo wyjeżdżają z Niemiec na okres do pięciu dni z powodów bezwzględnie koniecznych związanych z pracą, działalnością gospodarczą, studiami lub nauką z uwagi na sytuację niecierpiącą zwłoki (niedającą się odsunąć w czasie).

W Niemczech są honorowane zaświadczenia w języku niemieckim, angielskim, francuskim hiszpańskim i włoskim.

Przepisy polskie pozostają niezmienione

Niezmienione pozostały natomiast przepisy polskie. Będą one obowiązywały do 5 czerwca (chyba że rząd zdecyduje inaczej).
Według obowiązujących polskich przepisów przy wjeździe do Polski z Niemiec nadal wymagany jest test (chyba że jest się pracownikiem transgranicznym albo osobą zaszczepioną, albo ozdrowieńcem). Zaświadczenia muszą być sporządzone w j. polskim lub angielskim.

Wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

:]

Dość pobieżnie zerknąć na tę listę, aby jasno widzieć, że te wszystkie restrykcje nie mają nic wspólnego z żadną mityczną "pandemią". Jeśli podejrzewa się podróżnych o roznoszenie "zarazy" -- to co, to jeśli ktoś "wjeżdża na 72 godziny" to już "niech roznosi sobie na zdrowie"?

Przy akcesie do ERU nęcono nas m.in. swobodą podróżowania -- i przez pewien czas tak było, ale już -- jak widać na załączonym obrazku -- NIE JEST. Skoro Unia nie wywiązuje się ze swojej części umowy, to i my np. przestańmy płacić tę "składkę unijną".

Dodaj ogłoszenie