Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe święto narodowe dumą także dla Lubuszan. 23 listopada prezydent podpisze ustawę

bt
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski fot. Michal Gaciarz
To święto, które może napawać dumą wszystkich Polaków, ale to Wielkopolanie i Lubuszanie mają ku temu szczególne powody. Historia zaspisała wspaniałą kartę na ich ziemiach.

Z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciechem Kolarskim rozmawiał Janusz Życzkowski:

To jest wydarzenie, ważne dla wszystkich Polaków, ale szczególnie dla tych, którym pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest bliska sercu. Czekaliśmy bardzo długo. Co zadecydowało o tym, że będziemy mieli nowe święto narodowe?

Oczekiwania ze strony przede wszystkim mieszkańców Wielkopolski były sformułowane bardzo dawno. No ale tak się złożyło, że właśnie teraz te oczekiwania zostaną spełnione. Uczestnicy oddolnej, obywatelskiej kampanii społecznej, przyjechali w pierwszych dniach września do Pałacu Prezydenckiego i przywieźli ponad 8000 podpisów. Do podpisów dołączyli prośbę, żeby prezydent był autorem ustawy, która ustanowi 27 grudnia nowym świętem państwowym, czyli Narodowym Dniem Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Prezydent uczynił tej prośbie zadość i już po kilkunastu dniach projekt był w Sejmie. Tam został jednomyślnie przyjęty. Jutro, czyli we wtorek 23 listopada, w Poznaniu będzie mieć miejsce uroczystość, która zakończy cały proces legislacyjny, Prezydent w sposób uroczysty złoży swój podpis pod ustawą i tym samym ustawa wejdzie w życie, to z kolei spowoduje, że w tym roku 27 grudnia, po raz pierwszy będziemy obchodzić święto upamiętniające ten wielki, wspaniały polski sukces. Będziemy się cieszyć razem z Wielkopolanami dzieląc ich dumę ze zwycięskiego powstania.

Ta duma Wielkopolan jest dziś także udziałem Lubuszan, bo przecież województwo poznańskie z okresu międzywojennego, którego kształt udało się wywalczyć w powstaniu, to dziś część województwa lubuskiego...

Dlatego do hotelu Bazar - z którego balkonu swoje przemówienie do Wielkopolan wygłosił Ignacy Paderewski, a to stało się właśnie początkiem powstania - gdzie odbędzie się uroczystość, prezydent oprócz inicjatorów tej kampanii, oprócz działaczy organizacji społecznych, obywatelskich, instytucji kultury i władz Wielkopolski, zaprosił również przedstawicieli samorządu i władz z województwa lubuskiego. Przedwojenne województwo poznańskie również obejmowało część dzisiejszego województwa lubuskiego w związku z tym Lubuszanie mogą też poczuć, że jest to część ich historii. Mogą się poczuć z tej historii dumni!

Skąd się wzięła potrzeba tak znaczącego, o randze święta narodowego, podkreślenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego?

Tych powodów jest kilka. Ważne, żeby święcić polskie triumfy, a Powstanie Wielkopolskie było zwycięskim powstaniem. Po drugie, ono miało kolosalne znaczenie dla kształtu odrodzonej Rzeczypospolitej. Trudno sobie wyobrazić, żeby ziemie, które stanowiły kolebkę polskiej państwowości, znalazły się poza Polską. Po trzecie to jest przykład jak oddolna, obywatelska, społeczna aktywność kształtuje nasze życie publiczne. To jest dla nas wszystkich pomnik dumy ze swojego zwycięstwa, pomnik który dziś staje się naszym wspólnym dziełem.

Prezydent złożył kwiaty przed grobem kard. Wyszyńskiego. "Poczynił wielkie zasługi dla przetrwania naszego narodu"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska