Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe terminy naboru do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Trwają konsultacje w sprawie tegorocznej rekrutacji

Urszula Baumann
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało nowe terminy naboru do szkół ponadpostawowych
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało nowe terminy naboru do szkół ponadpostawowych pixabay.com
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało nowy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zobacz, do kiedy będzie można składać dokumenty i kiedy zostaną ogłoszone wyniki naboru.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że obecnie zawieszone są zajęcia w szkołach. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowy projekt harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

  • ministerstwo proponuje nowe terminy składania dokumentów do szkół z uwagi na zmianę daty egzaminu ósmoklasisty
  • projekt zakłada, że w tym roku nie będzie rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych
  • do 13 maja można zgłaszać uwagi dotyczące nowych terminów.

Nowe terminy rekrutacji do szkół. Szybkie konsultacje

W piątek, 8 maja, Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji projekt harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W dokumencie znalazły się nowe terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ministerstwo zachęca do udziału w konsultacjach. Na opinie dotyczące proponowanych terminów czeka do 13 maja.

Terminy składania wniosków do szkół ponadpodstawowych

Oto propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczące naboru do szkół ponadpodstawowych.
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 15 czerwca 2020 r. do 4 sierpnia 2020 r., z wyjątkiem:

  • szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej,
  • oddziału dwujęzycznego,
  • oddziału międzynarodowego,
  • oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej,
  • oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji,
  • oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane będą do dnia poprzedzającego przeprowadzenie w I terminie, odpowiednio sprawdzianu kompetencji kierunkowych, predyspozycji językowych, kompetencji językowych i prób sprawności fizycznej, o których mowa w pkt. 3-5 harmonogramu. Dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, sprawdzianu kompetencji językowych, sprawdzianu predyspozycji językowych oraz prób sprawności fizycznej.

UWAGA! Wniosek o przyjęcie do szkoły i wymagane załączniki, można składać elektronicznie.

Termin składania świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu

Do 4 sierpnia 2020 r. należy złożyć uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Może to być także wersja elektroniczna.

Zobacz wideo: Gdzie są dzieci, których nie ma na zajęciach online? Trudna sytuacja wielu uczniów

wideo: Dzień Dobry TVN

Termin ogłoszenia list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

Propozycja Ministerstwa Edukacji Narodowej zakłada, że 12 sierpnia 2020 r. zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkół

Listy z wynikami postępowania rekrutacyjnego mogą być publikowane na stronach internetowych.

Termin ogłoszenia list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkół zostaną ogłoszone
19 sierpnia 2020 r. Szkoły mogą je opublikować na stronach internetowych.

Czytaj także: Uwaga! Znamy ważne terminy naborów do przedszkoli i szkół podstawowych. Sprawdź, kiedy i o czym musisz pamiętać

Dodatkowe terminy składania dokumentów

Od 13 do 18 sierpnia 2020 r. rodzice kandydata zakwalifikowanego do szkoły muszą doręczyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu, o ile nie zrobili tego w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w terminie do 4 sierpnia.

W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – należy dostarczyć także zaświadczenia lekarskie zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.

Brak zaświadczenia lub orzeczenia do 25 września 2020 r. będzie równoznaczny z rezygnacją z nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

Polecamy: Te kierunki studiów były najchętniej wybierane przez ubiegłorocznych maturzystów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego publikuje dane dotyczące rekrutacji na wyższe uczelnie w roku akademickim 2019/2020. Zobacz, które kierunki studiów cieszyły się największą popularnością.W ubiegłym roku studia rozpoczęło ponad 424 tysięcy osób. Z tego 311 tysięcy  na studiach pierwszego stopnia lub na jednolitych studiach magisterskich. Zobacz, które kierunki były najchętniej wybierane przez maturzystów. Ranking dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. Polecamy także: Rekrutacja na Uniwersytecie Zielonogórskim. Które kierunki były najbardziej oblegane?Zobacz wideo: Czy praca podczas studiów daje przewagę w kwalifikacjach?wideo: Dzień Dobry TVN

Najpopularniejsze kierunku studiów - nabór 2019 / 2020. Któr...

Nie będzie rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych

Propozycja Ministerstwa zakłada, że nie będzie rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Jest to podyktowane brakiem możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu ustawowego tj. do końca sierpnia.

Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, będą przyjmowani do tych szkół na podstawie decyzji dyrektora placówki (art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).

Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim uczniom z danego powiatu, objętym obowiązkiem szkolnym, odpowiada rada powiatu.

Zgłoś uwagi do harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Ministerstwo Edukacji Narodowej ze względu na duże znaczenie terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 przekazało projekt harmonogramu do konsultacji. Uwagi można przesłać na adres mailowy [email protected] do 13 maja do godz. 12.00.

Zobacz wideo: „Żegnając się nie wiemy, kiedy zobaczymy dzieci”. Uczniowie ze Słubic mogli wrócić do szkół we Frankfurcie

wideo: TVN24

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska