Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach trafiła do Senatu. RPO: Wydaje się, że proponowana zmiana doprowadzi do naruszeń Konwencji Genewskiej

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach w Senacie. RPO: Wydaje się, że proponowana zmiana doprowadzi do naruszeń Konwencji Genewskiej
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach w Senacie. RPO: Wydaje się, że proponowana zmiana doprowadzi do naruszeń Konwencji Genewskiej wojciech wojtkielewicz/kurier poranny gazeta wspolczesna / polska press
W czwartek podczas dwudniowego posiedzenia Senatu izba zajmie się między innym rządowym projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Dokument został negatywnie oceniony przez organizacje zajmujące się prawami człowieka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

W czwartek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu. To na nim politycy zajmą się projektem noweli ustawy o cudzoziemcach, który do Sejmu trafił pod koniec sierpnia i został przyjęty na posiedzeniu 17 września.

Projekt wzbudza wiele kontrowersji – wskazywane jest, że jego przepisy naruszają między innymi prawo do azylu, konwencję genewską, a także otwierają furtkę do odmawiania cudzoziemcom ochrony międzynarodowej.

Jednak MSWiA zaprzecza, by taki był cel nowelizacji. Wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki, przedstawiając założenia nowych przepisów, przekonywał, że zostały one wprowadzone, aby dostosować obecne prawo do aktualnej sytuacji migracyjnej.

"Ten projekt odrzuca procedurę uchodźczą"

Negatywnie o projekcie wypowiadają się zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka, jak i politycy opozycji.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka oceniła, że ustawa łamie zasady unijnego prawa azylowego oraz jej zapisy mogą być wykorzystywane do „bezprawnego wydalania z terytorium Polski cudzoziemców, którzy kwalifikują się do udzielenia im ochrony międzynarodowej”.

Fundacja wskazała, że zawarte w projekcie przepisy dają podstawę do wydalenia cudzoziemca z Polski, nawet gdy wystąpi on z wnioskiem o udzielenie ochrony międzynarodowej.

„Tymczasem zgodnie z unijnym prawem azylowym cudzoziemiec ubiegający się o ochronę międzynarodową nie może być wydalony z terytorium państwa członkowskiego w czasie rozpatrywania złożonego przez niego wniosku” - napisano w oświadczeniu.

O projekcie wypowiadali się podczas sejmowej debaty politycy opozycji. - Ten projekt odrzuca procedurę uchodźczą. Tym projektem wyrywacie zęby prawom, które mają cudzoziemcy – mówił Tomasz Zimoch z Polski 2050.

Poseł Maciej Konieczny z Lewicy przypomniał o sytuacjach, gdy to obywatele Polski byli imigrantami i uchodźcami i otrzymali międzynarodową pomoc. – Mówimy o wartościach zakorzenionych w kulturze europejskiej, tradycji chrześcijańskiej, polskiej gościnności, a rządząca prawica próbuje to teraz zaprzepaścić – stwierdził.

Natomiast Marek Biernacki z Koalicji Polskiej wskazał, że „ta ustawa (…) jest wprowadzana w sposób ekstraordynaryjny, nieprzystający do silnego państwa”. - Ta ustawa łamie prawo krajowe, prawo europejskie i konwencję genewską – mówił.

RPO: Zmiany mogą naruszać Konwencję Genewską i unijne dyrektywy

Swoją opinię Senatowi przedstawił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, w której przekazał, że "uchwalenie przepisu, który umożliwi pozostawienie bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, gdy wniosek taki zostanie złożony przez cudzoziemca zatrzymanego w pobliżu granicy zewnętrznej UE niezwłocznie po jej przekroczeniu wbrew przepisom prawa, nie znajduje oparcia w obowiązujących Polskę dyrektywach UE".

RPO ocenił, że możliwość zadecydowania przez komendanta placówki Straży Granicznej o "opuszczeniu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" przez cudzoziemca, spowoduje, że ten cudzoziemiec zostanie pozbawiony „skutecznej drogi odwoławczej od decyzji nakazującej im opuszczenie terytorium RP”.

Taki instrument spowoduje brak rozpatrywania, czy danej osobie należy zezwolić na pobyt na terytorium Polski ze względów humanitarnych.

"Wydaje się, że proponowana zmiana doprowadzi do naruszeń Konwencji Genewskiej, która wprowadza zasadę non-refoulment, czyli zakazu zawracania uchodźcy do kraju, w którym grozi mu niebezpieczeństwo. Stosowanie takiego przepisu spowoduje również ryzyko naruszenia postanowień Karty Praw Podstawowych i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" – podkreślił.

Co mówi projekt?

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terenie Polski wpłynął do Sejmu w pod koniec sierpnia. Zawiera on zmiany dotyczące przede wszystkich nielegalnego przekraczania granic przez cudzoziemców.

W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że nowelizacja ma na celu m.in. usprawnienie prowadzonych przez organy Straży Granicznej postępowań w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, tak „aby wobec cudzoziemców, którzy nie poszukują ochrony międzynarodowej, a zostali zatrzymani bezpośrednio po przekroczeniu granicy zewnętrznej, móc wdrożyć pilne działania zmierzające do zorganizowania im opuszczenia terytorium RP”.

Według nowych zapisów ustawy cudzoziemiec, który nielegalnie przekroczył granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i został zatrzymany poprzez zarządzenie komendanta placówki Straży Granicznej, będzie zobowiązany do powrotu z terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw Schengen. Zakaz ten będzie obowiązywał od 6 miesięcy do 3 lat.

Cudzoziemiec może wnieść zażalenie na decyzję komendanta, jednak złożenie zażalenia nie wstrzymuje wykonania jego decyzji.

Projekt przewiduje też wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli został on złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba ta m.in. przybyła bezpośrednio z terytorium, gdzie grozi jej prześladowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach trafiła do Senatu. RPO: Wydaje się, że proponowana zmiana doprowadzi do naruszeń Konwencji Genewskiej - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska