Nowoczesny terminal SWISS KRONO otworzył podwoje! Czym dla żarskiej firmy jest ta inwestycja i co zmienia? Przekonajcie się sami!

Materiał informacyjny SWISS KRONO
To zdecydowanie najważniejsza inwestycja ostatnich lat dla firmy SWISS KRONO! O budowie ogromnego Centrum Logistycznego przy Serbskiej 56 pisaliśmy na początku tego roku, ale czas płynie szybko i już dziś chcemy Was zaprosić do obejrzenia wspaniałej fotogalerii z uroczystości otwarcia tego nowoczesnego obiektu. Dlaczego to miejsce jest tak niezwykłe?

Ten terminal to bijące serce firmy SWISS KRONO – jest nie tylko olbrzymi, ale i niezwykle nowoczesny. Można śmiało powiedzieć, że Centrum Logistyczne przy Serbskiej 56 to mariaż techniki z zarządzaniem. I naprawdę jest się czym zachwycić – w końcu koszt całej inwestycji opiewa na kwotę ponad 24 milionów złotych!

Znakomici goście i piękna oprawa wydarzenia

Tak wspaniały obiekt musiał zostać uroczyście otwarty, dlatego też 31 sierpnia w żarskiej siedzibie SWISS KRONO na wielkiej inauguracji spotkali się znakomici goście: przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich, samorządowych i lokalnych, partnerów, pracowników holdingu SWISS KRONO na czele z CEO, Martinem Brettenthalerem, mediów i przyjaciół żarskiej firmy. Gościem honorowym uroczystego spotkania był Ambasador Konfederacji Szwajcarii, Jego Ekscelencja Jürg Burri. Niezwykłą oprawę muzyczną przygotowali na tę okoliczność uzdolnieni uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. G. P. Telemanna w Żarach.

– Dziś w SWISS KRONO ładujemy rocznie 50.000 tirów, w tym procesie będą nas wspierać nowoczesne rozwiązania technologiczne oparte o technologię radiową, jak i laserową. W ten sposób skracamy czas dotarcia naszych produktów do klientów. Naszym kolejnym celem jest budowa zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania dla płyt meblowych oraz magazyn konfekcjonowania towarów – mówił podczas otwarcia Centrum prezes zarządu SWISS KRONO sp. z o.o., Maciej Karnicki.

SWISS KRONO otwiera się na przyszłość

– W tej inwestycji chodziło nam przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa na terenie firmy, a także zapewnienie maksimum komfortu kierowcom samochodów ciężarowych – tłumaczy Piotr Kaczmarek, dyrektor logistyki i członek zarządu w SWISS KRONO sp. z o.o.

– Dlatego w Centrum Logistycznym wprowadziliśmy ruch jednokierunkowy, by było jak najmniej manewrów zawracania czy mijania się z innym sprzętem jeżdżącym. Centrum Logistyczne jest również w pełni zautomatyzowane – dzięki zaawansowanym, wielojęzycznym systemom przyjeżdżający z różnych stron świata kierowcy będą mogli przejść proces rejestracji bez kontaktu z naszymi pracownikami. Co więcej, przejdą oni także proces szkolenia z zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują na terenie naszego zakładu – wszystko to będzie mogło być przeprowadzone automatycznie, w specjalnych punktach do tego wyznaczonych – podkreśla pan Piotr i dodaje:

– Obok poprawy bezpieczeństwa, kierowcy zyskują coś więcej – komfortowe miejsca odpoczynku, w których – po załadunku towaru – mogą zrelaksować się przed kolejną trasą. Do ich dyspozycji został bowiem oddany nowy budynek, w którym znajdują się m.in. mini-stołówka oraz węzły sanitarne z prysznicami i toaletami dla pań, oraz panów. Potrzebę tego typu miejsca kierowcy zgłaszali już wcześniej, tak więc z pewnością jest to ukłon w ich stronę – mówi nasz rozmówca i kontynuuje:

– Przy okazji muszę wspomnieć, że w naszej firmie jest wiele pań, które znakomicie jeżdżą wózkami widłowymi ważącymi nawet po 20 ton! Muszę przyznać, że od kiedy kobiety zaczęły wcielać się w operatorów wózków widłowych czy kierowców tirów, w naszej firmie zauważalna jest większa dbałość o porządek. Panie są również dokładniejsze, skoncentrowane na swojej pracy – jeżdżą wolniej, co nie oznacza, że gorzej, bo przecież nie trzeba jeździć szybko, żeby jeździć efektywnie.

Efektywność i innowacja

Z całą pewnością Centrum Logistyczne SWISS KRONO Żary jest jednym z nowocześniejszych tego typu miejsc w kraju – jego wysoki standard i automatyzacja pozwalają na płynny załadunek od 250 do 300 tirów dziennie.

– To jest – jak na skalę Polską – ogromny obiekt i aby był efektywnie wykorzystywany, musi mieć wiele innowacyjnych rozwiązań typu kamery rozpoznające numery rejestracyjne czy automatyczne procesy wydruku dokumentów. To ostatnie oznacza, że kierowca po załadunku nie musi iść do naszego pracownika i czekać w kolejce po odbiór kwitów, tylko od razu podjeżdża pod – nazwijmy to umownie – kiosk (czyli komputer z drukarką), skanuje kod swojego załadunku i otrzymuje dokumenty wyjazdowe. A wszystko odbywa się bez kontaktu z personelem firmy, co jest niezwykle istotne zwłaszcza teraz, w dobie pandemii. Oprócz tego, Centrum Logistyczne wzbogaciło się o 100 oddzielnych miejsc parkingowych zarówno dla aut oczekujących na wjazd oraz tych, które będą już po załadunku – podkreśla Piotr Kaczmarek.

Otwarcie na... gigalinery!

Warto dodać, że podobne rozwiązania funkcjonują w zakładzie SWISS KRONO w Niemczech.

– W żarskim zakładzie mamy część maszyn i urządzeń, które już funkcjonują u naszych zachodnich sąsiadów. Nasz system jest jednak większy – mówi z dumą pan Piotr i kontynuuje:

– Dodatkowo zrobiliśmy krok dalej – przygotowaliśmy parkingi i specjalne, wydłużone wagi wjazdowe pod tzw. gigalinery, czyli ogromne ciężarówki o długości 25 m. Te samochody są znacznie dłuższe, a zatem mogą zabrać na pokład dużo więcej towaru. Aktualnie w Polsce dopuszczona długość tirów wynosi 18,75 m. Na takie gabaryty ciężarówki pozwala bowiem infrastruktura drogowa. My jednak chcemy już być gotowi na przyjęcie gigalinerów, które za parę lat mogą pojawić się w naszym kraju.

Warto również wspomnieć, że nowo powstałe Centrum Logistyczne będzie udogodnieniem nie tylko dla kierowców, ale również mieszkańców Żar.

– Duży parking, automatyzacja i wykorzystanie okienek czasowych pozwoli nam na płynniejszą eksploatację infrastruktury drogowej oraz poprawę bezpieczeństwa – zaznacza Piotr Kaczmarek.

Jeśli zmiany, to tylko na lepsze!

Nowo powstała inwestycja jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku, szczególnie w zakresie logistyki – dziś żarskie SWISS KRONO produkuje łącznie około 1,5 mln m3 różnego rodzaju płyt drewnopochodnych rocznie oraz eksportuje wyroby do 70 krajów na wszystkich kontynentach. Te liczby naprawdę robią wrażenie!
Podsumujmy zatem największe korzyści, jakie niesie ze sobą nowe Centrum Logistyczne SWISS KRONO, którego generalnym wykonawcą jest firma TANDEM sp. z o.o. z Żar:

1. Nowo powstała inwestycja to przede wszystkim automatyzacja, czyli zwiększenie ilości obsługiwanych samochodów o 40 więcej na dobę (to aż 25 procent!).
2. Efektywność, a co za tym idzie, skrócenie procesu załadunku o 20 procent.
3. Komfortowy, nowoczesny węzeł sanitarny dla kierowców.
4. Wygoda, czyli 40 nowych miejsc parkingowych dla kierowców po załadunku.
5. Nowoczesność – system identyfikacji pojazdów oparty o technologię radiową i laserową.
6. Intuicyjność – samoobsługowy proces rejestracji i odbioru ładunków, bez potrzeby interakcji pracowników.
7. Odpowiedzialność społeczna, czyli bezpieczeństwo kierowców i pracowników SWISS KRONO w kontekście występowania zagrożeń związanych z Covid.
8. Przyszłość, czyli możliwość obsługi mega ciężarówek tzw. przedłużonych zestawów 18-metrowymi naczepami.

Dodaj ogłoszenie