Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noworoczne hity zabrzmiały pierwszego dnia roku w Filharmonii Zielonogórskiej. Dyrygował fenomenalny Grzegorz Wierus

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Orkiestrę poprowadził Grzegorz Wierus, znany z niekonwencjonalnego sposobu dyrygowania, pełnego werwy i precyzji.
Orkiestrę poprowadził Grzegorz Wierus, znany z niekonwencjonalnego sposobu dyrygowania, pełnego werwy i precyzji. Jarosław Wnorowski
Programem pełnym znanych walców i polek skomponowanych przez rodzinę Straussów, Filharmonia Zielonogórska zainaugurowała nowy 2023 rok. Orkiestrę poprowadził Grzegorz Wierus, znany z niekonwencjonalnego sposobu dyrygowania, pełnego werwy i precyzji.

Tancerz pulpitu dyrygenckiego

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej, w pierwszym dniu nowego roku, poprowadził Grzegorz Wierus. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonalił ponadto w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a także w trakcie kursów mistrzowskich. Od 2010 roku współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej. Dyrygował ponadto m.in. takimi zespołami jak: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Symfoniczna i Kameralna oraz Chór Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Orkiestra Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Współpracował z zespołem muzyki współczesnej Ensemble Nostri Temporis z Kijowa oraz jest dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Od 2012 roku współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, początkowo jako asystent muzyczny maestro Gabriela Chmury, obecnie jako dyrygent gościnny. Istotną część jego działalności stanowią projekty związane z muzyką współczesną i alternatywną, a także działania muzyczno-teatralne. To prawdziwy magik sceny, tancerz pulpitu dyrygenckiego, szybko reagujący na wahania tempa i pokazujący orkiestrze dosłownie "całym sobą", jak grać. Mnóstwo w jego pracy ekspresji, teatralności i autentycznej pasji zawodowej. A człowiek to wielu profesji, bo równolegle z dyplomem Akademii Muzycznej posiada dyplom .... z architektury na Politechnice Krakowskiej. Pana Grzegorza widziałem już latem podczas koncertu promenadowego, kiedy walczył z bardzo kiepskim (właściwie w pewnym momencie żadnym) nagłośnieniem, choć poradził sobie i wtedy znakomicie.

Odgłosy wiosny

Scenę wypełniły, wszak to koncert noworoczny, walce i polki rodziny Straussów. Wysłuchaliśmy m.in. uwertury z "Zemsty Nietoperza", walców: "Cesarskiego", "Róże południa" i "Odgłosy wiosny".

Tym utworem, chciałbym oficjalnie zainaugurować początek wiosny 1 stycznia 2023. Temperatury w Zielonej Górze podczas mojego pobytu sięgały nawet +17 stopni Celsjusza

- żartował Wierus.

Sekcję dętą blaszaną rozgrzała prawie do czerwoności Uwertura z operetki „Lekka kawaleria” Franza Suppe'go. Orkiestra brawurowo wykonała ponadto polkę "Grzmoty i błyskawice" oraz "Tritsch-Tratsch". Nie zabrakło ponadto akcentów węgierskich, które reprezentowały "Tańce węgierskie" nr 5 i 6 Johannesa Brahmsa. A oficjalna część zakończyła się, jakże by inaczej, walcem "Nad pięknym modrym Dunajem", po którym dyrygent, w imieniu swoim oraz orkiestry, złożył wszystkim życzenia noworoczne.

Solo nawet na maszynie do pisania

Druga część koncertu rozpoczęła się uwerturą do opery "Baron cygański" Johanna Straussa, ale zabrzmiały utwory także amerykańskie. Orkiestra zagrała rzadko wykonywane w zielonogórskiej filharmonii "Synkopowany zegar" oraz "Maszyna do pisania" (tu w rolę instrumentu solowego wcieliła się maszyna do pisania wypożyczona z Lubuskiego Teatru, którą okiełznać próbował (zresztą z sukcesem) Edward Piniuta).

Szybka polka i marsz na zakończenie

Nie obyło się bez bisów, bez których publiczność, nie chciała wypuścić artystów. Ci "zupełnie zaskoczenie" wyciągnęli dwa komplety dodatkowych nut. Jako pierwszy bis zabrzmiała szybka polka "Elyen a Magyar" Johanna Straussa a na zakończenie koncertu, a jakże ... słynny "Marsz Radeckiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska