Nowosolskie targowisko jak pobojowisko

Wojciech Olszewski 68 387 52 87 [email protected]
- Śmieci wywalają wszyscy jak popadnie. Później przyjeżdża tu pan z wózkiem i zbiera co się da, ale czy to jest załatwienie problemu czystości? – pyta pani Danuta sprzedająca na targowisku.
- Śmieci wywalają wszyscy jak popadnie. Później przyjeżdża tu pan z wózkiem i zbiera co się da, ale czy to jest załatwienie problemu czystości? – pyta pani Danuta sprzedająca na targowisku. Fot. Edward Gurban
Poniedziałek, środa i piątek wystarczą, by śmieci na ulicy Królowej Jadwigi utrzymywały się przez cały tydzień. Pomiędzy dniami targowymi okolica rzadko uwalnia się od bałaganu. - Zróbcie coś z tym - skarżą się ludzie.

Dziesiątki latających po całej ulicy śmieci, niekontrolowany natłok samochodów i pieszych, zajęte chodniki jako miejsca parkingowe, powyrywane słupki ograniczenia parkowania, załatwianie potrzeb fizjologicznych "pod płotem" to tylko niektóre z atrakcji targowiska miejskiego, które wymienia pan Jerzy Tomczyk.

- Przyzwyczajony jestem do codwudniowego sprzątania swojej posesji z plastikowych toreb, papierów i innych wytworów handlowego święta. Wiele razy nie mogłem na czas wyjechać do pracy z powodu samochodu zastawiającego wyjazd z garażu - dodaje z irytacją mieszkaniec ul. Królowej Jadwigi.

- Straż miejska interweniuje rzadko, najczęściej po wezwaniu przez okolicznych mieszkańców, lecz interwencje, najczęściej w postaci wypisywania mandatów lub pouczeń dla kierowców w krajobrazie "nowosolskiego Chinatown" nie przynoszą większego skutku - mówi mieszkanka bloku umiejscowionego naprzeciw targowiska.

PSS Społem, które administruje miejskim targowiskiem nie ma sobie nic do zarzucenia. Odpiera zarzuty faktem zatrudnienia sprzątaczki na terenie targu i przylegającej do niego ulicy. - Od wielu lat targowisko funkcjonuje według tych samych zasad i nie stanowiło to dla nikogo większego problemu - stwierdza kierownik targowiska.

- To nie jest nasz bałagan - mówi Zdzisław Sekuła, prezes zarządu PSS "Społem" w Nowej Soli. - Na targowisku utrzymujemy czystość, handlujący otrzymują od nas worki na śmieci i zatrudniamy ekipę sprzątającą - podkreśla. Jego zdaniem za śmietnisko na ulicy odpowiadają osoby handlujące na stoiskach poza obrębem targowiska, bo nikt tego nie kontroluje.

- Przejeżdżając tam ostatnio zauważyłem, że jest dziki bałagan, ale przed wejściem na targowisko - podkreśla. - Tam też są dzikie stanowiska sprzedaży, często z namiotami i nie wiem, co ci handlowcy robią ze śmieciami. Ale nie chcę oskarżać, nikogo za rękę nie złapałem - dodaje.

Innym problemem jest załatwianie potrzeb fizjologicznych wprost na płot i podwórko, przylegającego do terenu parkingu domu jednorodzinnego. - Parking to nie nasz teren. Na targowisku mamy węzeł sanitarny, nie przypuszczam, by ktokolwiek, kto może skorzystać z porządnej toalety wybierał się w ustronne miejsce na czyjejś posesji - mówi Z. Sekuła.

- Sądząc po tłumie ludzi każdego dnia targowego, tłumnie i czasem z całymi rodzinami robiących zakupy przy ulicy Królowej Jadwigi instytucja targu jest zdrowym i potrzebnym zjawiskiem społeczno-gospodarczym. Jednak należałoby zmienić choć niewielki element ludzkiej mentalności w stosunku do podstawowych zasad przyzwoitości - stwierdza pan Jerzy Tomczyk.

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
WYBORCA
W dniu 24.06.2010 o 16:17, Gość napisał:

Przeginasz "staruszku" z magistratu. Za twoich czasów nie było komputerów, nikt nie śmiał marzyć o internecie. Pracownicy posługiwali się liczydłami i mechanicznymi sumatorami. Tobie z łatwością przychodzi posługiwanie się komputerem w wieku 80 lat z marszu wymieniasz parki. Wymień jeszcze koszty i opowiedz jak te parki wpływają na wzrost dochodów miasta i ograniczenie bezrobocia. Dezawuowanie targowiska trąca mi ponowną próbą powrotu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Jakieś konsorcjum zaproponowało w 2008 roku budowę w miejscu targowiska budynków mieszkalnych i na terenie fakotu dużej galerii handlowej. To twoje potężne grono znajomych kurczy się i stąd rozpaczliwa próba odbudowania swojej pozycji.



Pracowałem na państwowej posadzie niestety nie w magistracie. Problemami cyfryzacji a także abakiem i eniakiem zajmowałem się jak na świece nie było jeszcze Twoich rodziców. Ludzie średnio inteligentni potrafią przyswoić obsługę komputera w ciągu kilkudni vide Twoja osoba. Szanowny Panie troszkę więcej kultury, szacunku dla innych nie znam Pana nie atakuje przedstawiam opinię i liczę na merytoryczną rzeczową dyskusję a nie hamski atak
~hibiskus~
Pani ROMANIE .P ( DOCIEKLIWY ) pisze Pan 'Gość' na wszystkich POSTACH że to(hibiskus )A to jest Pan PIENIACZEM który zmienia ( nick ) na wszystkich FORUM W POLSKIM INTERNECIE Nawet założył Pan swój BLOG jako DOCIEKLIWY i nikt tam Panu nie PISUJE bo maję PANA z PIENIACZA i CHOREGO CZŁOWIEKA
G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 22:03, Gość napisał:

HIBISKUS?


na pewno nie ten o kóz........ bo zbyt dobrze jest to napisane
G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 10:21, Gość napisał:

JA TEŻ TO WIDZĘ, ALE DZIEJE SIĘ TAK TEŻ W DNI, W KTÓRYCH NIE MA TARGU...SIKAJĄ WSZYSCY OD PONIEDZIAŁKU DO NIEDZIELI, OD RANA DO RANA, ...MOŻE POTRZEBNY JEST W TYM MIEJSCU MIEJSKI SZALET?? PRZECIEŻ WŁAŚCICIEL TEGO TERENU PŁACI PODATKI DO MIASTA, A DODATKOWO WPŁYWA TEŻ KASA OD HANDLOWCÓW Z TARGOWISKA. MOŻE ZASTOSOWAĆ PROSTĄ DEWIZĘŁACE I SIĘ DOMAGAM?PS. NA JAKIEJ PODSTAWIE MIASTO POBIERA OPŁATĘ TARGOWĄ?


HIBISKUS?
h
hibiskus idiota
W dniu 24.06.2010 o 16:04, gość . napisał:

ŻEBY WŁAŚCICIELEM BYŁ ROMCIO PLACEK Z S.O.N. TO BY TO WSZYSTKO OGRODZIŁ I NIE WPUŚCIŁ BY NIKOGO I WYBUDOWAŁ PRZEDSZKOLE BEZ OPŁAT , MIASTO I MIESZKAŃCÓW WYPROWADZIŁ BY W POLE TAK JAK ZROBIŁ Z DZIECIAKAMI .

G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 18:33, Gość napisał:

W obecnie obowiązującym (ostatnio uchwalonym) planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu targowiska, na wniosek prezesa PSS "Społem", zapisano funkcje mieszkaniową tzn. możliwość wybudowania na tym terenie budynków mieszkalnych. I nie ma w tym nic dziwnego, bo czas najwyższy uporządkować ten "bangladesz" w centrum miasta.Takie są fakty.


To gdzie siwy po przegranych wyborach będzie sprzedawał pirackie programy z leżaka?
G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 16:17, Gość napisał:

Przeginasz "staruszku" z magistratu. Za twoich czasów nie było komputerów, nikt nie śmiał marzyć o internecie. Pracownicy posługiwali się liczydłami i mechanicznymi sumatorami. Tobie z łatwością przychodzi posługiwanie się komputerem w wieku 80 lat z marszu wymieniasz parki. Wymień jeszcze koszty i opowiedz jak te parki wpływają na wzrost dochodów miasta i ograniczenie bezrobocia. Dezawuowanie targowiska trąca mi ponowną próbą powrotu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Jakieś konsorcjum zaproponowało w 2008 roku budowę w miejscu targowiska budynków mieszkalnych i na terenie fakotu dużej galerii handlowej. To twoje potężne grono znajomych kurczy się i stąd rozpaczliwa próba odbudowania swojej pozycji.


W obecnie obowiązującym (ostatnio uchwalonym) planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu targowiska, na wniosek prezesa PSS "Społem", zapisano funkcje mieszkaniową tzn. możliwość wybudowania na tym terenie budynków mieszkalnych. I nie ma w tym nic dziwnego, bo czas najwyższy uporządkować ten "bangladesz" w centrum miasta.Takie są fakty.
G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 15:30, WYBORCA napisał:

Młody człowieku z racji swego sędziwego wieku przypisuję sobie prawo komentowania przeszłości i dnia dzisiejszego. Na Twoje pytanie gdzie widzę sukcesy ? naszych władz moja odpowiedż brzmi NA KAZDYM KROKU przeżywszy lat 80 z małym ogonkiem to co dało nam ostatnie 8 lat można nazwać CUDEM. Godzinami by tu wyliczać 1 ściana powodzi 2 remont portu 3odnowa elewacji centrum miasta 4 dzielnica produkcyjna na Pleszówku 5park dla dzieci 6park przy kościele Antoniego 7park przy LO 8 park prz UM 9 ul Staszica 10 ul Kościuszki 11 wymiana kanalizacji 12.................13...................... 999..................Dlaczego twierdzę że to moje zdanie a piszę WIDZIMY ponieważ mam dużą rodzinę i potężne grono znajomych i oni potwierdzają moją opinię. Pozdrawiam, Zyczę miłego dnia


Przeginasz "staruszku" z magistratu. Za twoich czasów nie było komputerów, nikt nie śmiał marzyć o internecie. Pracownicy posługiwali się liczydłami i mechanicznymi sumatorami. Tobie z łatwością przychodzi posługiwanie się komputerem w wieku 80 lat z marszu wymieniasz parki. Wymień jeszcze koszty i opowiedz jak te parki wpływają na wzrost dochodów miasta i ograniczenie bezrobocia. Dezawuowanie targowiska trąca mi ponowną próbą powrotu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Jakieś konsorcjum zaproponowało w 2008 roku budowę w miejscu targowiska budynków mieszkalnych i na terenie fakotu dużej galerii handlowej. To twoje potężne grono znajomych kurczy się i stąd rozpaczliwa próba odbudowania swojej pozycji.
g
gość .
W dniu 24.06.2010 o 10:16, Gość napisał:

jakby właścicielem targowiska było miasto, to by już go nie było...obecna władza niszczy wszystko to co jej się nie podoba, i wszystkich tych, którzy mają inne zdanie od króla... pobojowisko, pogorzeliska, obraz nędzy i rozpaczy... to prawda, do tego nas doprowadziły 8-letnie rządy człowieka, który wszystko wie najlepiej, który nie uznaje zasad obowiązujących w państwie prawa...

ŻEBY WŁAŚCICIELEM BYŁ ROMCIO PLACEK Z S.O.N. TO BY TO WSZYSTKO OGRODZIŁ I NIE WPUŚCIŁ BY NIKOGO I WYBUDOWAŁ PRZEDSZKOLE BEZ OPŁAT , MIASTO I MIESZKAŃCÓW WYPROWADZIŁ BY W POLE TAK JAK ZROBIŁ Z DZIECIAKAMI .
W
WYBORCA
Młody człowieku z racji swego sędziwego wieku przypisuję sobie prawo komentowania przeszłości i dnia dzisiejszego. Na Twoje pytanie gdzie widzę sukcesy ? naszych władz moja odpowiedż brzmi NA KAZDYM KROKU przeżywszy lat 80 z małym ogonkiem to co dało nam ostatnie 8 lat można nazwać CUDEM. Godzinami by tu wyliczać 1 ściana powodzi 2 remont portu 3odnowa elewacji centrum miasta 4 dzielnica produkcyjna na Pleszówku 5park dla dzieci 6park przy kościele Antoniego 7park przy LO 8 park prz UM 9 ul Staszica 10 ul Kościuszki 11 wymiana kanalizacji 12.................13...................... 999..................Dlaczego twierdzę że to moje zdanie a piszę WIDZIMY ponieważ mam dużą rodzinę i potężne grono znajomych i oni potwierdzają moją opinię. Pozdrawiam, Zyczę miłego dnia
G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 14:35, Gość napisał:

ooooooooooooo znowu pani moniczka wyjeżdża z kompleksami...


Projekcja (od łac. proicere, wyrzucać przed siebie) — w psychologii jeden z narcystycznych mechanizmów obronnych; przypisywanie innym własnych poglądów, zachowań lub cech, najczęściej negatywnych. Przyczyną jest większa dostępność tych poglądów, zachowań i cech u osoby, która je posiada, a tym samym łatwiejsze podciąganie pod daną kategorię.

Przykład: Matka krzyczy na dziecko. Sądzi, że dziecko jest wyjątkowo agresywne. W rzeczywistości sama jest agresywna .

Jak zwykle w przypadku mechanizmów obronnych mamy tu dwa aspekty:

* uniknięcie frustracji (matka nie musi się czuć winna za niesłuszne skarcenie dziecka)
* zniekształcenie rzeczywistości (dziecko cierpi i nie rozumie, czemu jest karcone).

Projekcja często uzasadnia agresywne zachowania poprzez podbudowywanie wiary w agresywne nastawienie całego świata i konieczność samoobrony. Staje się to wówczas typowym symptomem paranoi
G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 13:36, WYBORCA napisał:

Widzę człowieku, że masz kompleks tej osoby. Cudze sukcesy bolą jak nie można się podpiąć to trzeba negować. Wszyscy widzimy co było 8 lat temu a co mamy dziś. Zaraz będzie rumor, bo na tym forum nie można mieć swojego zdania.


ooooooooooooo znowu pani moniczka wyjeżdża z kompleksami...
G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 13:36, WYBORCA napisał:

Widzę człowieku, że masz kompleks tej osoby. Cudze sukcesy bolą gdzie ty widzisz sukcesy?jak nie można się podpiąć to trzeba negować. Wszyscy widzimy co było 8 lat temu a co mamy dziś.normalna kolej rzeczy, zobacz co będzie za 10/20 lat Zaraz będzie rumor, bo na tym forum nie można mieć swojego zdania.jesli to twoje zdanie to czemu piszesz "wszyscy widzimy"? napisz, że ty widzisz.

W
WYBORCA
W dniu 24.06.2010 o 10:16, Gość napisał:

jakby właścicielem targowiska było miasto, to by już go nie było...obecna władza niszczy wszystko to co jej się nie podoba, i wszystkich tych, którzy mają inne zdanie od króla... pobojowisko, pogorzeliska, obraz nędzy i rozpaczy... to prawda, do tego nas doprowadziły 8-letnie rządy człowieka, który wszystko wie najlepiej, który nie uznaje zasad obowiązujących w państwie prawa...


Widzę człowieku, że masz kompleks tej osoby. Cudze sukcesy bolą jak nie można się podpiąć to trzeba negować. Wszyscy widzimy co było 8 lat temu a co mamy dziś. Zaraz będzie rumor, bo na tym forum nie można mieć swojego zdania.
G
Gość
W dniu 24.06.2010 o 10:09, Gość napisał:

Co, konkurencja drażni ?Komuna się przypomina donosicielu -ORMOWCU?


W ORMO to pewnie służył twój dziadek. Piszę bo mi przeszkadza brud i smród.
Dodaj ogłoszenie