MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowotwory głowy i szyi. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania warto rzucić papierosy, alkohol i... zaszczepić się przeciw HPV

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Jeśli objawy mogące świadczyć o nowotworach głowy i szyi utrzymują się ponad trzy tygodnie koniecznie trzeba skonsultować je z lekarzem
Jeśli objawy mogące świadczyć o nowotworach głowy i szyi utrzymują się ponad trzy tygodnie koniecznie trzeba skonsultować je z lekarzem 123RF
Palenie papierosów, picie alkoholu, ale także zakażenie wirusem HPV to czynniki ryzyka nowotworów szyi i głowy. Warto więc samemu zrezygnować z używek, a dziecko zaszczepić przeciw temu wirusowi.

Nowotwory szyi i głowy. Jakie są objawy?

Nowotwory pojawiające się w obrębie głowy i szyi są coraz częstsze. Rocznie diagnozuje się je u 11 tys. Polaków, najczęściej po 50. roku życia. Ale są wśród nich nowotwory wykrywane częściej wśród osób w wieku 20-35 lat i będących po 60. urodzinach.

Zmiany rakowe pojawiają się m. in. na błonach śluzowych, skórze, kościach, tkankach miękkich czy w tarczycy i jej okolicy. Niestety nowotwory te często rozwijają się skrycie.

Objawy takie jak:

  • chrypka
  • ból gardła
  • trudności z połykaniem
  • owrzodzenie jamy ustnej
  • biały albo czerwony nalot w ustach
  • powiększone węzły chłonne
  • niedrożność lub krwawienie z jednej strony nosa

łatwo zlekceważyć lub pomylić z sezonowymi infekcjami dróg oddechowych.

Jeśli zaobserwujemy któryś z tych objawów i utrzymuje się on dłużej niż trzy tygodnie powinniśmy koniecznie wybrać się do lekarza. Najlepiej udać się do swojego lekarza w POZ, który w razie potrzeby skieruje nas do laryngologa na dalsze badanie lub leczenie. Diagnostyka i leczenie są oczywiście bezpłatne w ramach NFZ.

Czytaj więcej o nowotworach głowy i szyi w materiale Akademii NFZ:

Nowotwory głowy i szyi. Nie lekceważ objawów!

Nowotowory głowy i szyi. Skąd się biorą?

Rozwojowi nowotworów głowy i szyi sprzyja konsumpcja używek, zwłaszcza jednoczesne palenie papierosów i spożywanie alkoholu, bo przez podrażnioną przez alkohol błonę śluzową wnika więcej rakotwórczych substancji z dymu. Szkodzi nam też zła higiena jamy ustnej i niewłaściwa opieka stomatologiczna, np. podrażnianie błon śluzowych przez połamane zęby lub źle dobrane protezy.

- Około 90 procent chorych na nowotwory głowy i szyi podaje w wywiadzie palenie tytoniu, fajek bądź cygar. W porównaniu z osobami niepalącymi ryzyko raka gardła środkowego i krtani wzrasta dziesięciokrotnie – mówi lek. med. Anna Mydlak, chirurg szczękowo-twarzowy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie (NIO-PIB) w Warszawie.

Powodem nowotworów głowy i szyi może być też zakażenie onkogennym typem wirusa HPV czyli brodawczaka ludzkiego.

- To kolejny powód, by zaszczepić dziecko przeciw HPV zanim zacznie ono współżycie płciowe – mówi Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Ten bardzo zakaźny wirus jest przenoszony łatwo poprzez kontakty seksualne i niemal każdy człowiek się z nim zetknie.

Szczepienia przeciw HPV dla dzieci i młodzieży do lat 18. Jak się zapisać?

W Polsce wszystkie dzieci mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV. Dzieci w wieku 12 i 13 lat mogą to zrobić bez skierowania w ramach programu szczepień NFZ. Do wyboru są dla nich dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil 9.

Zapisać się można:

  • w przychodni POZ
  • przez infolinię 800 100 101
  • przez Internetowe Konto Pacjenta

Tu znajdziesz listę punktów szczepień przeciw HPV w regionie łódzkim i informacje o zapisach

Natomiast pozostałe dzieci w wieku od 9 do 18 lat mogą otrzymać receptę na bezpłatną receptę na szczepionkę Cervarix u swojego lekarza POZ i zaszczepić się w przychodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki