Nowy cud Polski - zjawiskowa "Babina"

Nadleśnictwo Lipinki
Udostępnij:
NOMINACJA DLA ŚCIEŻKI GEOTURYSTYCZNEJ „DAWNA KOPALNIA BABINA"

Ruszyła 6. edycja wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski", organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler. Jednym z nominowanych jest ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina", przygotowana i udostępniona do zwiedzania przez leśników z Nadleśnictwa Lipinki.

Naszym faworytem jest numer 9 – ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina".

Przejście, lub przejazd rowerem trasą ścieżki, o około 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian. Geopark, na którego terenie znajduje się geościeżka jest jedynym w Polsce geoparkiem będącym od 17 września 2011 r., członkiem Sieci Geoparków Europejskich oraz Sieci Geoparków Światowych i wyróżniony został znakiem UNESCO! Charakterystyczne dla Geoparku są liczne zbiorniki kwaśnych wód, w miejscach po dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego, źródła z naskorupieniami związków żelaza oraz zbiorników wodnych w wyrobiskach po eksploatacji iłów ceramiki budowlanej.

Lubuscy leśnicy poprzez realizację celów edukacyjnych, związanych z tym obszarem w oparciu o trasę geoturystyczną „Dawna kopalnia Babina" aktywnie włączają się wprzekazywanie wiedzy z zakresu poszukiwania i wydobywania kopalin, zmian krajobrazu naturalnego w związku z działalnością górnictwa oraz związku rozwoju kulturowego z rozwojem przemysłu wydobywczego.
A skąd nazwa Babina? Po łużycku „babina” znaczy babcia. Corocznie odwiedza ją ponad 22 tysiące osób. Zapraszamy !

Głosowanie online trwa do 31 sierpnia.

Zobacz wszystkie 32 miejsca z całej Polski nominowane w plebiscycie i oddaj swój głos na 7cudow.national-geographic.pl Każdy, kto zagłosuje i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody. Liczymy na Wasze wsparcie i trzymamy kciuki za naszą Babcię!

Dowiedz się więcej o nominowanej geościeżce www.geosciezkababina.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie