Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dom czeka na rybołowy. Na terenie Nadleśnictwie Kłodawa stanęła specjalna platforma lęgowa dla ptaków!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na terenie Nadleśnictwie Kłodawa stanęła specjalna platforma lęgowa dla ptaków. Została umieszczona na jednym ze słupów linii elektroenergetycznej.
Na terenie Nadleśnictwie Kłodawa stanęła specjalna platforma lęgowa dla ptaków. Została umieszczona na jednym ze słupów linii elektroenergetycznej. Nadleśnictwo Kłodawa
Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa zainstalowana została sztuczna platforma lęgowa dla rybołowów. Umieszczono ją na jednym ze słupów linii elektroenergetycznej. Leśnicy mają nadzieję, że nowe lokum na tyle spodoba się tym niezwykle rzadkim ptakom, że zechcą zadomowić się tu na dobre.

Gatunek pod ścisłą ochroną

Rybołowy to niezwykle rzadkie ptaki, które w naszym kraju narażone są na wyginięcie. Grozi im nie tylko utrata siedlisk z powodu turystyki wodnej i wyrębu starych drzew w pobliżu wód, ale problemem jest także nielegalny odstrzał prowadzony na stawach hodowlanych. Obecnie w Polsce żyje zaledwie około 30 par lęgowych rybołowa, dlatego jest on gatunkiem tak zwanej szczególnej troski, a jego ścisłą ochronę sankcjonuje zarówno prawo krajowe, jak i europejskie.

Sztuczne gniazda dla ptaków

Montowanie nowych gniazd ma zachęcić rybołowy do osiedlania się w nich i wydania na świat potomstwa. W ostatnich latach takie platformy lęgowe coraz częściej umieszczane są na słupach energetycznych, które mimo wysokiego napięcia są całkowicie bezpieczne dla ptaków. Na terenie województwa lubuskiego takich sztucznych platform lęgowych jest już kilkadziesiąt. Znajdują się w miejscach oferujących rybołowom dostatek pożywienia i względny spokój.

Jest ich więcej, ale wciąż za mało

W Lubuskiem od kilku lat prowadzony jest specjalny program ochrony czynnej i monitoringu rybołowa. Montaż sztucznych gniazd na specjalnie wyselekcjonowanych drzewach oraz słupach linii wysokiego napięcia to jeden z jego najważniejszych elementów.
Jak się okazuje - te działania przynoszą efekty, bo liczebności rybołowa w naszym regionie z roku na rok wzrasta.
Obecnie na terenie województwa lubuskiego żyje już 8 par rybołowów, które w zdecydowanej większości założyły swoje gniazda właśnie na takich sztucznych platformach.

Rybołowy wydają na świat młode

Ubiegły rok był okazał rekordowy pod względem produktywności rybołowów żyjących na terenie województwa lubuskiego. Skuteczne lęgi zarejestrowano u 7 par ptaków, które łącznie odchowały aż 18 młodych. To o 4 pisklęta więcej niż rok wcześniej. Po raz pierwszy potwierdzono też w województwie samodzielnie zbudowane gniazdo przez ptaki na drzewie - bez udziału człowieka i stymulacji gniazdowej. Niestety - mimo, że rybołowów jest na naszym terenie coraz więcej, to gatunek ten nadal oscyluje na granicy wymarcia.

Nowe lokum dla rybołowów. W Nadleśnictwie Kłodawa stanęła platforma lęgowa dla ptaków
Na terenie Nadleśnictwie Kłodawa stanęła specjalna platforma lęgowa dla ptaków. Została umieszczona na jednym ze słupów linii elektroenergetycznej. Nadleśnictwo Kłodawa

Rybołów (Pandion haliaetus) to drapieżny ptak wędrowny, osiągający masę do 2 kilogramów przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 centymetrów. Ma brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu i nieco nastroszone pióra na tyle głowy. Jego głównym pożywieniem są ryby. Rybołów jest gatunkiem migrującym. Zimuje w Afryce, a do Polski przylatuje na przełomie marca i kwietnia. Pod koniec sierpnia znów opuszczają nasz kraj. Z reguły wracają do tych samych gniazd przez kilkanaście lat.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska