Nowy kodeks pracy 2019. Rząd zmieni kodeks pracy jeszcze w tym roku i niewykorzystany urlop przepadnie

  • Strefa Biznesu

AIP

To już przesądzone. Nie będzie nowych kodeksów pracy, które po osiemnastu miesiącach pracy zaproponowała rządowi specjalnie w tym celu powołana Komisja Kodyfikacyjna. Jednak minister Elżbieta Rafalska informując o rezygnacji z tak rewolucyjnych zmian zapowiedziała, że wiele rozwiązań nie budzących wielkich kontrowersji będzie implementowanych do prawa poprzez nowelizację kodeksu pracy. I zaraz po wakacjach przyjdzie czas na wdrożenie tych zamiarów. W pierwszej kolejności szykowane są zmiany dotyczące urlopów, dni wolnych oraz wymiaru czasu pracy. Na specjalnym koncie zamrażane też maja być wynagrodzenia z godziny nadliczbowe. To one posłużą m.in. do zapłaty za przepadający, niewykorzystany urlop.
 Lucyna Nenow / Polska Press

Ujmując rzecz najbardziej lapidarnie można by rzec - odmówią ci urlopu w majestacie prawa - bo siła wyższa, potrzeby firmy - upłynie termin, urlop przepadnie. Na otarcie łez za utracony urlop zapłacą, ale... W pierwszej kolejności ze specjalnego konta, na które po zmianach - zamiast wypłacać ci na koniec miesiąca - trafiać będą pieniądze należne za pracę w godzinach nadliczbowych. Trafią tam i zostaną zamrożone!

O ile wymiar urlopów jest neutralny - nikt nie traci, zyskują osoby, które teraz ze względu na mały staż pracy mogą otrzymać urlop jedynie w wymiarze niższym niż 26 dni - o tyle już przepisy ustalające termin wykorzystania urlopu i źródło wypłaty ewentualnego ekwiwalentu za przepadające dni wolnego, na pewno już wywołają duże emocje i będą przedmiotem ostrych sporów w trakcie procesu legislacyjnego.

Mamy sezon urlopowy w pełni. Dobra więc jest to okazja by przypomnieć o szykowanych zmianach w przepisach prawa pracy, które dotyczą urlopów. Co prawda ministerstwo pracy zrezygnowało z wprowadzania nowego kodeksu pracy, ale pewne rozwiązania przygotowane przez ekspertów zamierza wdrożyć, np. dotyczące urlopów.

Być może urlopy w tym roku spędzamy po raz ostatni według reguł, które obowiązywały przez wiele lat. Co prawda rząd nie zdecydował się na poddanie procesowi legislacyjnemu nowych kodeksów pracy przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną, ale jednocześnie resort pracy na długo przed wakacjami zapowiedział, że niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez ekspertów wejdą w życie poprzez nowelizację obowiązującego już od czterdziestu lat „starego” kodeksu pracy.

Po osiemnastu miesiącach pracy projekty Komisji Kodyfikacyjnej poszły do szuflady, ale są zmiany co do których jest zgoda między resortem, pracodawcami a związkami zawodowymi. Do nich należą nowe regulacje dotyczące urlopów i dni wolnych.

Takimi są rozwiązania dotyczące czasu pracy, wśród nich zaś ważną rolę odgrywają rewolucyjne zmiany dotyczące wymiaru urlopu oraz budzące jednak pewne kontrowersje inne zasady korzystania z urlopu na żądanie.

Obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skoncentrowane jest na nowych wnioskach w programie Rodzina 500+ oraz nowych świadczeniach dla uczniów 300+, ale zaraz po wakacjach ze zdwojoną mocą wróci sprawa nowelizacji kodeksu pracy.

Niewykorzystany urlop przepada

Projekt wprowadza jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależny od stażu pracy i wszelkich innych okoliczności. Jest to 26 dni w roku.

Ceną za taką korzystniejszą od obecnej regulację jest wprowadzenie instytucji przedawnienia urlopu. Mówiąc wprost, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepada.

Przepada nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami.
Jedyne o co w takiej sytuacji będzie można wnosić do pracodawcy, to rekompensata finansowa. Projekt przewiduje, że za taki anulowany urlop przysługuje zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

Likwidacja urlopu na żądanie

Formalnie jest to tylko zmiana zasad. Pracownik nadal będzie mógł występować o krótki urlop – do 4 dni w roku, ale taką potrzebę musi zgłosić pracodawcy najpóźniej 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. A to jest zaprzeczenie istoty urlopu na żądanie; obecnie wystarczy zgłosić taką potrzebę tuż przed terminem rozpoczęcia pracy.

Osoby, które do tej pory wykorzystywały ten przywilej pracowniczy sięgały po niego w faktycznie wyjątkowych przypadkach losowych. Losowych, a więc z natury niemożliwych do zaplanowania, nawet na 24 godziny przed…

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!

Pieniądze za godziny nadliczbowe będą zamrożone?

Jest wysoce prawdopodobne, że z pomysłów Komisji Kodufikacyjnej do "starego" kodeksu pracy zostana też wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Chocby dlatego, że takie rozwiązanie funkcjonuje np. w Niemczech, a władze UE chcą, by znalazło się w prawie pracy wszystkich krajów członkowskich.
Generalnie według proponowanego rozwiązaniapowinien być utrzymany dotychczasowy czas pracy. Pięć dni w tygodniu, dniówka osiem godzin i 40 godzin w sumie tygodniowo. Praca ponad ten wymiar czyli praca w godzinach nadliczbowych będzie wyceniana, ale należności nie będą co miesiąc wypłacane pracownikowi, który przepracował czas ponad normę, ale będą księgowane na specjalnym koncie.
Pracodawca będzie mógł wypłacić je pracownikowi w kilku przypadkach. Po pierwsze wysyłając go na bezpłatny (formalnie) urlop gdy np. spadnie zamówienie na produkty firmy. W takiej sytuacja także mógłby obniżyć mu wymiar czasu pracy, np. do czterech godzin dziennie albo co drugi dzień. Za ten czas nieprzepracowany zaś wypłacałby pieniądze z konta za godziny nadliczbowe.

Nareszcie będzie prosta aplikacja, która pozwoli sprawdzić prędkość Internetu i żądać od dostawcy usługi wywiązania się z umowy lub odszkodowania. Jeśli chcesz poznać szczegóły, po prostu kliknij w ten tekst!

By otrzymać pieniądze zgromadzone na takim koncie pracownik będzie mógł też sam wystąpić o urlop bezpłatny, jednakże zgoda na jego udzielenie to suwerenna decyzja pracodawcy. Z konta za nadgodziny będzie mógł w takiej sytuacji wypłacić też należność za niewykorzystaną przez pracownika część płatnego urlopu.

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Na urlopie czujemy się bezpiecznie. Tymczasem samo korzystanie ze smartfonów sprowadza na nas -niewidzialne! - niebezpieczeństwa. Jakie i jak się przed nimi uchronić? Sześć prostych sposobów poznasz klikając po prostu w ten tekst!

Na kończącym się w piątek 20 lipca swoim 67. posiedzeniu Sejm na pewno uchwali ustawę zapewniającą małym firmom obniżony ZUS od 1 stycznia 2019 r. Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Wideo

polecane: Flesz - Asteroida zabójca

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

25.12.2018, 21:37

Oczywiste że jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie dla pracownika ale do cholery ma on od tego Związki Zawodowe i właśnie - co Związki Zawodowe na to, zgadzają się bez żadnych uwag ?????

14.12.2018, 00:25

Nasze prawo jest koślawe dające możliwość interpretacji konkretnego paragrafu. Wyrok jest uzależniony nie od sędziego tylko od "człowieka w todze z orłem na piersi" Pod tym strojem kryje się człowiek dobry,uczynny,sprawiedliwy ale najczęściej to hipokryta zakłamany pozer lub uzależniony od humoru w danej chwili.Dotyczy to również pań w togach. Prawo pracy powinno się zlikwidować.Bo po co takie prawo które zabrania zwolnienia pracownika w okresie ochronnym a pracodawca zwalnia kadrową bo stoi mu na drodze do zrobienia szfindla w postaci ponad stu tysięcy Pln nie należnych premii i odprawy emerytalnej i jubilatki.Pan prezes kasę zgarnął i ma się dobrze a kadrowa krąży po sądach od trzech lat i wiąże koniec z końcem żeby jakoś wegetować. Dzisiaj nastąpił finał w sądzie apelacyjnym w Częstochowie. Pani sprawę przegrała bo pełnomocnik napisał zamiast o przywrócenie to o dopuszczenie do pracy! Pytam kto siedział pod togą?Pewnie taki jak się modli to tylko w języku prawniczym. On ma się dobrze a następny szary obywatel zgnojony. Już nigdy nie pójdę na manifę w obronie sądów!

22.08.2018, 22:42

zlodzueje i tyle na ten temat!!!!

22.08.2018, 13:35

Dziennikarstwo schodzi na psy. Czytanie tego tekstu to droga przez mękę.

21.08.2018, 19:20

Wyplata ekwiwalentu za niewykorzystany płatny urlop z pieniedzy dodatkowo zarobionych w nadgodzinach... absurd i kradzież...

07.08.2018, 07:40

Myślę, że jak firma jest w potrzebie, to powinna mieć prawo zamrozić pensje heheheh. Znaczy pracodawca i tak nie da urlopu, bo nie. Nie zapłaci a pracownik może go w pompę pocałować hahaha. Tu chyba chodzi o to żeby jak najwięcej Polaków wyjechało do robola za granicę, bo tam więcej zarobią i więcej wydadzą w Polsce. A braki pracodawcy zalepią wschodniakami. Perfidia....

30.07.2018, 12:14

Ten kraj schodzi na psy. Najpierw odbierają niezawisły sąd, teraz zajmą się obozami pracy. Nierobów będą utrzymywać za nasze wypracowane nadgodziny, aby co nóż na PISdeków głosowali. I jeszcze ktoś się tu martwi o ortografię hahaha.

27.07.2018, 12:24

A ja proponuję zwracać uwagę na ortografię. A sam temat jest tylko po to żeby wzbudzić sensancje...

25.07.2018, 13:36

Przykładowo - nawet jeśli specjalnie będę chciał wziąć nadgodziny, aby poprawić budżet to i tak nie dostane za nie zapłaty, chyba że wykorzystam urlop bezpłatny ... czyli w efekcie nie mam możliwości zarobić więcej niż przypada mi na godzinę w 8h systemie pracy, nawet przy najniższej krajowej ! To chore! ...

24.07.2018, 14:37

Proponuje większości nauczyć się ze zrozumieniem, to Unia jEwropejsa a nie pislamiści wymyślili takie przepisy

24.07.2018, 14:26

To jest zaiste złodziejskie postępowanie..... nadgodziny - robię coś w swoim wolnym czasie i mam za to nie dostać ani grosza? A dostać wtedy kiedy sobie wezmę urlop bezpłatny????? Co za złodziej to wymyślił?

24.07.2018, 08:20

Czyli jednym słowem pracownik jest niewolnikiem

23.07.2018, 09:13

To ze urlop nie wykorzystany przepada to juz od wiekow jest na zachodzie.

23.07.2018, 08:25

Zmierza to do niewolnictwa. Najważniejszy jest pracodawca. Otóż nie.
Niebawem uchwalą że za pracę nie należy się wynagrodzenie.
Urlop przepada, kaza za nadgodziny zamrażana.
W takim przypadku olewam nadgodziny i nie będę robił. A jak spotkam tego kto wpadł na taki pomysł to dostanie odpowiednie wynagrodzenie

22.07.2018, 21:14

W tej komisyji wszyscy maja robola za niewolnika . Władcy maja miec koryto pełne forsy , dwór i fury.

22.07.2018, 19:32

jeżeli pieniądze są za nadgodziny nadliczbowe to jakim cudem mają być zamrożone? takie pieniądze się pracownikowi wypłaca a nie zamraża! jaki idiota to wymyślił a dziennikarzyna powiela debilne wyjaśnienia. Jeżeli jako pracodawca mam nadgodziny u pracownika to nic nie zamrażam tylko PŁACĘ za te nadgodziny! Jeżeli np mówimy o urlopie za 2018 rok to o jego niewykorzystaniu może być mowa dopiero w styczniu 2019 roku! zaś jeżeli mam nadgodziny w styczniu 2018 roku to nie czekam na wypłatę za te nadgodziny aż się skończy rok! nadgodziny są w styczniu 2018 to zapłata za nie po zakończeniu okresu rozliczeniowego, a ten typowo trwa miesiąc a nie rok! jakim cudem pracodawca ma zamrażać kasę na urlopy z kasy za nadgodziny? po..bany autor takich bredni!

22.07.2018, 15:29

Nic tylko pracować na czarno , albo i wcale bo te wszystkie + to i tak najlepiej się na tym wyjdzie!!!!

22.07.2018, 13:22

Kupujemy duuuze ilosci wazeliny bo teraz bedzie nas mozna walic legalnie....

22.07.2018, 10:10

Proponuje zmienic prace - jak tak mozna zyc:) Przy tak niskim bezrobociu nie bedzie zadnego problemu ze znalezieniem nowej. No chyba, ze wynagrodzenie jest ma tyle odpowiednie, ze rekompensuje Ci te nadgodziny i w innym miejscu tyle nie dostaniesz. Mamy rynek pracownika - zdecydowanie! Albo rob to co robisz i zaloz dzialalnosc:)

22.07.2018, 09:10

Mhm, czyli jeżeli będę zmuszony pracować w nadgodzinach, to jedyną możliwością otrzymania wynagrodzenia za pracę jest wzięcie bezpłatnego urlopu na który mój pracodawca nie wyrazi zgody. Ergo, nie dostanę żadnych pieniędzy ani żadnych dni wolnych, które mi przepadną. Widać pisiory mocno atakują na pińcet plus i czysta plus i nie wiadomo ile jeszcze plus. Szkoda tylko, że uczciwie pracujący wyjdą na minus...

22.07.2018, 08:16

Mała uwaga: nadgodziny- aby się liczyły musza być zaprobowane przez pracodawcę. Trzeba je uprzednio zgłosić do przełożonego i otrzymać zgodę na pracę w nadgodzinach. Przełożony musi zatwierdzić ilość czasu przepracowanego w nadgodzinach. Od 20 lat nie udało mi sie to ani razu. Dziś niedziela, a ja pracuję żeby zdążyc z porjektem na pon rano. formalnie: nie wytąpiłam o nagdodziny do pracodawcy wiec moj czas pracy nie istnieje.

22.07.2018, 06:07

To wszystko dla dobra suwerena

22.07.2018, 01:58

czyli co ,pracować w nadgodzinach i by na wypłatę swojego urlopu , którego pracodawca nie da ?:

22.07.2018, 01:39

Czy ten artykuł jest po polsku? Mam wątpliwości. Czy ktoś go czytał przed publikacją? Masa błędów stylistycznych. Skorygujcie je proszę.  Jednym słowem ,,Polaka język trudna język"...

20.07.2018, 22:56

Do Pani Rafalskiej!!!
Ja z pieniedzi z nadgodzin utrzymuje rodzine!!! niebrobcie tego!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3