NOWY KODEKS PRACY 2019. Zmiany w Kodeksie pracy? Niewykorzystany urlop przepadnie? KODEKS PRACY w 2019

oprac.maw
Resort pracy szybko wycofał się z proponowanych zmian przez komisję kodyfikacyjną prawa pracy. Wiadomo też, że zmian w ogóle nie będzie w tej kadencji. Potwierdził to wiceminister Stanisław Szwed. pixabay.com
Nowy Kodeks pracy 2019. Od dłuższego czasu mówi się o wielkich zmianach w Kodeksie pracy. Pracowała nad nimi specjalnie powołana Komisja Kodyfikacyjna. Wiele rozwiązań, jak np. zwolnienie kobiety w ciąży, czy odpracowanie przerwy na papierosa, wzbudzało ogromne kontrowersje. Po osiemnastu miesiącach pracy nad nowym Kodeksem pracy, minister Elżbieta Rafalska poinformowała o rezygnacji z niektórych rewolucyjnych zmian. Ale dodała również, że wiele rozwiązań nie budzących wielkich kontrowersji będzie wprowadzanych do prawa poprzez nowelizację Kodeksu pracy. Niektóre z nich nastąpią jeszcze w tym roku. Mówiło się, że wdrożone zostaną zaraz po wakacjach. Minęły kolejne miesiące, a pracodawcy i pracownicy zadają sobie jedno pytanie: jak będzie wyglądał nowy Kodeks pracy 2019? Co z urlopami? Czy przepadną nam niewykorzystane dni urlopu? Co z pieniędzmi na nadgodziny? Co z wynagrodzeniem? Sprawdźcie, co stanie się w 2019 roku z Kodeksem pracy.

Nowy Kodeks pracy 2019: nowelizacja jest nieunikniona

Wielkiej rewolucji Kodeksu pracy nie będzie. Jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadano, że zmiany będą wprowadzane stopniowo poprzez nowelizacje. Pierwsze poprawki w Kodeksie pracy 2019 dotyczyć miały urlopów. Podawano, że po wakacjach do Sejmu miał trafić projekt nowelizacji prawa pracy. Teraz już wiemy, że zmiany nie zostaną wprowadzone w najbliższym czasie. Przypomnijmy, że podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister Stanisław Szwed, potwierdził, że zmian w Kodeksie Pracy nie będzie. Przynajmniej w tej kadencji. Minister uważa, że nowy Kodeks Pracy jest potrzebny. Gazetaprawna.pl podała, że wiceminister "ocenił, że materiał wypracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy jest obszerny i wartościowy i warto do niego wrócić". Potwierdził w ten sposób również to, że projekt zmian, jaki przedstawiono w marcu tego roku, nie pójdzie w całości do kosza.

Przeczytaj też: Zmiany w Kodeksie Pracy 2019. Od 1 stycznia zmienia się Kodeks Pracy. Co ulegnie zmianie? To musisz wiedzieć!

- Jestem przekonany, że nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci - powiedział na Forum Ekonomicznym w Krynicy wiceminister Szwed"

Zobacz też: Kodeks pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny. O tym, co się z nimi stanie zadecyduje pracodawca?

TE ZMIANY W KODEKSIE PRACY WZBUDZAŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE

Urlopy i premie. Zwalnianie kobiet w ciąży i przerwa na papi...

Nowy Kodeks pracy 2019 – [b]co z urlopami? Czy przepadną? [/b]

Nowy Kodeks pracy 2019 zakładać miał, że:

  • bez względu na staż pracy każdy pracownik będzie mógł wykorzystać w ciągu roku taką samą liczbę dni wolnych – czyli 26 dni
  • niewykorzystany urlop miał przepaść. Mówiło się, że na nadrobienie zaległości będzie czas tylko do I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop przepadnie.
  • W nowym Kodeksie pracy 2019 miało nie zmieni się nic, jeśli chodzi o liczbę dni urlopu na żądanie. Nadal pracownikowi przysługiwać będzie 4-dniowy urlop. Ale zmiana polegać miała na tym, że jeśli będziemy chcieli skorzystać z urlopu na żądanie trzeba będzie zgłosić taką potrzebę 24 godziny przed wzięciem wolnego . A nie tak, jak było do tej pory – czy tego samego dnia, przed rozpoczęciem pracy.

Te propozycje nie wszystkim się spodobały. "- To niepoważne propozycje, które nie poprawią sytuacji pracowników". "- Nie zgadzamy się na takie zmiany" - komentowali internauci.

Czytaj również: Płaca minimalna w 2019 roku ma być jeszcze wyższa niż prognozowano. Resort zmienia zasady wypłacania płacy minimalnej

Nowy Kodeks pracy 2019 - stanowisko ministerstwa
Ministerstwo nie podawało żadnych szczegółowych informacji. Wiadomo było, że po zakończeniu prac, miała zostać przedstawiona propozycja nowelizacji Kodeksu pracy przygotowana przez resort. - Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - zapewniała minister pracy Elżbieta Rafalska.

Po doniesieniach o zmianach dotyczących urlopów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało oficjalny komunikat.

- W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych - czytamy na stronie ministerstwa.

Informacje o zmianach w Kodeksie pracy 2019 dotyczące urlopów, zdementowała również minister Rafalska. Zapewniła, że "rząd dba o pracowników i przeciwdziała patologiom na rynku pracy".

Sprawdź koniecznie: Zmiany w Kodeksie pracy już Jesienią 2018. Dojdzie do masowych zwolnień? Co się zmieniło?

Kodeks pracy 2019. Dni wolne – ile będzie można wykorzystać ich w ciągu roku?

Nowy Kodeks pracy 2019 miał zakładać, że bez względu na staż pracy każdy pracownik będzie mógł wykorzystać w ciągu roku taką samą liczbę dni wolnych – czyli 26 dni! Zostanie ujednolicona liczba dni wolnych, co z pewnością korzystne będzie dla tych pracowników, którzy mieli mniejszy staż pracy. Wcześniej przypadało im tylko 20 dni urlopu. Należy pamiętać, że jest to jak na razie projekt, wiec nie wiadomo, czy wejdzie w życie.

Kodeks pracy 2019 – niewykorzystany urlop przepadnie?

Zmiana dotycząca niewykorzystanego urlopu nie spodobała się pracownikom. Przypomnijmy, do tej pory niewykorzystane dni przechodziły na kolejny rok (do 30 września). Po zmianach w nowym Kodeksie pracy 2019 niewykorzystany urlop miał po prostu przepaść. Kiedy mogło do tego dojść?

Czytaj również: Płaca minimalna w 2019 roku ma być jeszcze wyższa niż prognozowano. Resort zmienia zasady wypłacania płacy minimalnej

Na nadrobienie zaległości przewidziano czas tylko do I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop przepadnie.
Co WAŻNE – jeśli pracownik wielokrotnie będzie składał wniosek o przyznanie urlopu, ale pracodawca, ze względów ważnych i uzasadnionych okoliczności odrzuci go – urlop również przepadnie!
Jednak w tym przypadku będzie można ubiegać się o odszkodowanie finansowe. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy 2019 przewiduje taką możliwość uzyskania zadośćuczynienia ze strony pracodawcy wysokości dwu krotności świadczenia urlopowego

Kodeks pracy 2019 – zmiany w urlopach na żądanie

W nowym Kodeksie pracy 2019 miało nie zmieni się nic, jeśli chodzi o liczbę dni urlopu na żądanie. Nadal pracownikowi przysługiwać miał 4-dniowy urlop. Zmiana polegać miała na tym, że jeśli będziemy chcieli skorzystać z urlopu na żądanie trzeba będzie zgłosić taką potrzebę 24 godziny przed wzięciem wolnego . A nie tak, jak było do tej pory – czy tego samego dnia, przed rozpoczęciem pracy. Zmiana jest już raczej zaprzeczeniem istoty samego urlopu na żądanie.

Kodeks pracy 2019 – nadgodziny

Jest wysoce prawdopodobne, że z pomysłów Komisji Kodyfikacyjnej do "starego" kodeksu pracy zostaną też wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie jest powiedziane, kiedy, ale wiele osób uważa, że to ten pomysł może do nas powrócić w przyszłym roku.

Według proponowanego rozwiązania powinien być utrzymany dotychczasowy czas pracy. Pięć dni w tygodniu, dniówka osiem godzin i 40 godzin w sumie tygodniowo. Praca ponad ten wymiar czyli praca w godzinach nadliczbowych będzie wyceniana, ale należności nie będą co miesiąc wypłacane pracownikowi, który przepracował czas ponad normę, ale będą księgowane na specjalnym koncie.

Pracodawca mógłby wypłacić pieniądze za nadgodziny pracownikowi w kilku przypadkach Na przykład wysyłając go na bezpłatny (formalnie) urlop gdy np. spadnie zamówienie na produkty firmy. W takiej sytuacja także mógłby obniżyć mu wymiar czasu pracy, np. do czterech godzin dziennie albo co drugi dzień. Za ten czas nieprzepracowany zaś wypłacałby pieniądze z konta za godziny nadliczbowe.

Nowy Kodeks pracy 2019 - nie chcemy żadnej awantury

Ministerstwo nadal nie podaje żadnych dodatkowych i szczegółowych informacji dotyczących Nowego Kodeksu pracy 2019.
- Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - zapewniała minister pracy Elżbieta Rafalska.

Sonda: URLOPY: Czy każdy pracownik powinien mieć taką samą liczbę dni do wykorzystania

POLECAMY TAKŻE:

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie eme...

Zobacz również: Jak wygląda praca w patrolach interwencyjnych dla zwierząt?

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie