MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy most w Milsku nad Odrą już przejezdny. Zobacz! I sprawdź, jak skróciła się droga z Zielonej Góry do Sławy czy Wschowy

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Uroczyste otwarcie nowego mostu Milsko - Przewóz. Inwestycja kosztowała 83 mln zł
Uroczyste otwarcie nowego mostu Milsko - Przewóz. Inwestycja kosztowała 83 mln zł Mariusz Kapała / GL
- To jest historyczny dla nas moment. Pamiętam, już 30 lat temu mówiło się, że jest on tu potrzebny. Zdążyłem się postarzeć, ale doczekałem się tej inwestycji – cieszy się Czesław Nowak. – Teraz podróż z Zielonej Góry do Sławy czy Wschowy będzie dużo krótsza i szybsza.

Do piątku, by dojechać z Zielonej Góry do Sławy przez most w Nowej Soli, trzeba było pokonać około 60 km. Teraz droga przez most w Milsku będzie znacznie krótsza - 45 km. Drugą alternatywną trasą była podróż przez Sulechów, ale to jeszcze dalej, bo około 65 km.

Uroczyste otwarcie nowego mostu Milsko - Przewóz. Inwestycja kosztowała 83 mln zł

Nowy most w Milsku nad Odrą już przejezdny. Zobacz! I sprawd...

Most w Milsku liczy 364 metry długości

Do tej pory kierowcy musieli korzystać przeprawy promowej Milsko – Przewóz.

- Ja wolałem jednak jeździć dookoła przez Sulechów, bo nie wiadomo, w którym momencie się przyjedzie nad Odrę. I ile czasu trzeba czekać na prom, który np. jest po drugiej stronie – zauważa Paweł Frąckowiak.

– Poza tym wszystko zależało od pogody, stanu rzeki itd. Ciągle trzeba było najpierw dowiadywać się, czy prom chodzi, czy nie. Teraz tego problemu już nie będzie.

Most liczy 364 m długości i jest większy od swoich sąsiadów w Cigacicach. Nowa droga ma ok. 9,2 km. Od strony Zielonej Góry wjedziemy na nią na rondzie w Łazie, z kolei od strony Wschowy - na skrzyżowaniu za Bojadłami. Nowy przebieg drogi wojewódzkiej stanowią obwodnice miejscowości Łaz, Zabór i Milsko oraz po drugiej stronie mostu miejscowości Przewóz.

Skracamy dystans w województwie

- Skracamy dystans w województwie lubuskim, łączymy region! – mówiła podczas uroczystego otwarcia mostu marszałek Elżbieta Anna Polak. - To wielki dzień dla regionu. Długo na niego czekaliśmy. Jeszcze kilka lat temu dużo nas dzieliło w sprawie budowy tego mostu na Odrze, ale dziś łączy on wszystkich, tak jak sobie wymarzyliśmy i zaplanowaliśmy!

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślał wielką rolę unijnych funduszy. Koszt nowego mostu i dróg dojazdowych to 83 mln zł, czego 59 mln zł to unijne dofinansowanie, 15 mln zł to pieniądze z budżetu państwa, a 9,5 mln zł to wkład własny ze środków województwa lubuskiego.

Przypomnijmy, że już w 2017 roku rozpisano i rozstrzygnięto przetarg na głównego wykonawcę. Wybrano ofertę firmy Mota-Engil Central Europe. Jednak prace nie ruszyły, bo pojawiły się problemy, związane z parametrami mostu. Po odwołaniu się jednak województwa lubuskiego – roboty mogły ruszyć i firma bez przeszkód mogła wykonać polecone jej zadanie.

Wreszcie mamy XXI wiek

Mieszkańcy gminy Zabór, Bojadeł i innych nie kryli w piątek zadowolenia z końca inwestycji.

- Dla nas to ważne z wielu względów, ale także z tego powodu, że szybciej dojedzie tu pogotowie czy straż pożarna - mówiła pani Ewa.

- No i jakoś tak bardziej będziemy połączeni, bo przez ten prom, to często czuliśmy się odłączeni od świata. Teraz to czujemy, że mamy XXI wiek. Przeprawa promowa niech idzie z zapomnienie, jako historyczna ciekawostka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska