Nowy Szpital się rozwija!

Alicja Kucharska
Wiesława Cieplicka, prezes zarządu świebodzińskiego szpitala Alicja Kucharska
Już w październiku pacjenci będą przyjmowani w nowych poradniach. Na tym nie koniec inwestycji szpitala.

Już w październiku pacjenci będą przyjmowani w nowych poradniach. Niewątpliwie poprawi to komfort oczekiwania na wizytę oraz warunki pracy personelu. To jednak nie jedyna duża inwestycja jaką jesienią przeprowadzi Grupa Nowy Szpital. W budowie jest lądowisko.

Budowa lądowiska, które zlokalizowane jest na ulicy Jeziorowej rozpoczęła się 24 sierpnia. – Zgodnie z przepisami, tj. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, każdy oddział tego typu, który dalej ma funkcjonować, do końca grudnia 2016 musi posiadać całodobowe lądowisko – wyjaśnia Wiesława Cieplicka, prezes zarządu świebodzińskiego szpitala. Co ważne, lądowisko powinno być położone przy szpitalu, a jeśli lecznica nie dysponuje miejscem przy budynku szpitalnym, to musi być ono zlokalizowane w takiej odległości, aby czas trwania transportu sanitarnego z oddziału do lądowiska nie przekroczył pięciu minut. – Niespełnienie obowiązku posiadania całodobowego lądowiska może skutkować utratą kontraktu z LOW NFZ w zakresie świadczeń SOR. A wtedy pacjenci z powiatu świebodzińskiego, w razie wypadku, urazu lub w przypadku zagrożenia zdrowia byliby transportowani do najbliżej działających szpitalnych oddziałów ratunkowych poza powiatem świebodzińskim. Musimy jednak pamiętać, że w stanach zagrożenia życia czas dojazdu pacjenta jest bardzo ważny, często decydujący o jego życiu.– podkreśla W. Cieplicka.

Dzięki przychylności burmistrza oraz radnych lądowisko budowane jest na działce dzierżawionej przez gminę. Koszt budowy lądowiska to blisko 1,8 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowania ze środków finansowych pochodzących z zaciągniętego na 10 lat kredytu, który spłacać będzie Nowy Szpital w Świebodzinie. Warto podkreślić, że o budowie lądowiska mówiło się już od bardzo dawna, jednak żadna instytucja nie podjęła się jego budowy ze względu na wysokie koszty finansowe, dopiero teraz podjęto się realizacji tego, o czym do tej pory się mówiło.

Prace powinny zakończyć się do połowy listopada. Szpital złożył wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, otrzymał pozytywną ocenę formalną i został przekazany do oceny merytorycznej, natomiast wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone. - Wiemy jednak, że kryteria, jakie zostały przyjęte w ramach tego programu są bardzo restrykcyjne i trudne do spełnienia. Czekamy na ostateczne rozstrzygniecie. Zdając sobie sprawę, jak ważny dla mieszkańców naszego powiatu jest oddział ratunkowy podjęliśmy ostateczną decyzję o budowie lądowiska - podsumowała Wiesława Cieplicka.

Lądowisko to nie jedyne duże przedsięwzięcie prowadzone obecnie przez Nowy Szpital. Na ukończeniu są remonty prowadzone w budynku administracji. W efekcie powstaną nowe pomieszczenia poradni specjalistycznych: urologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej, pulmonologicznej, chirurgii ogólnej, położniczo-ginekologicznej, zdrowia psychicznego, proktolo-gicznej i gastroentero-logicznej. – Myślę, że już w październiku pacjenci będą przyjmowani w nowych, lepszych warunkach – zaznacza Wiesława Cieplicka.

Swojego położenia nie zmieni poradnia kardiologiczna, ze względu na bliskie sąsiedztwo pracowni kardiologicznej, w której wykonuje się badania na potrzeby pacjentów poradni. – Wprowadziliśmy także elektroniczny system rejestracji, co z pewnością uporządkuje i usprawni system kolejkowy, a tym samym skróci czas oczekiwania na wizytę – zaznacza prezes. Przy wejściu do budynku znajduje się platforma dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie przy wejściach zainstalowano również kurtyny powietrzne.

Koszt inwestycji to ponad 700 tysięcy złotych. Zmiany wpłyną również na stworzenie dodatkowych miejsc pracy: dla lekarzy oraz pielęgniarek.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie