Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wzór dowodu osobistego. Sprawdź, co się zmieni od 1 marca

oprac. (jac), źródło: MSW
Wzór nowego i starego dowodu osobistego.
Wzór nowego i starego dowodu osobistego. grafika: MSW
Od 1 marca urzędy gmin w kraju będą miały dostęp do Systemu Rejestrów Państwowych. To jedna, centralna baza danych zawierająca m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Dzięki temu systemowi sprawy związane m.in. z dowodami osobistymi, czy aktami stanu cywilnego będziemy mogli załatwić w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju.

O 1 marca każdy starający się o dowód osobisty otrzyma dokument oparty już na nowym wzorze. Będzie on miał szereg nowych zabezpieczeń m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Ma to jeszcze bardziej utrudnić możliwość podrobienia dowodu. Opisy pól będą również w języku angielskim. Zniknie za to adres zameldowania, informacja o kolorze oczu i wzroście oraz skan podpisu posiadacza dokumentu. Starając się o dowód osobisty złożymy nowy, bardziej przejrzysty wniosek.

Przykład: Jesteś zameldowany w Gorzowie, ale mieszkasz w Warszawie. Dotychczas, by złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego lub uzyskanie odpisu aktu małżeństwa, musiałeś poświęcić czas na podróż do "swojego" urzędu. Często wiązało się to z urlopem w pracy. Od 1 marca te sprawy załatwisz w dowolnym urzędzie gminy (możesz wybrać ten, który jest najbliżej twojego miejsca zamieszkania).

Przykład nr 2: Jeśli zmienisz miejsce zameldowania, nie będziesz już musiał wymieniać dowodu tożsamości, by dane były aktualne

Od marca będzie można wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego. Wystarczy, że przyszli małżonkowie złożą wniosek do kierownika urzędu i to w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Pary chcące się pobrać, będą mogły wybrać także miejsce ceremonii. Oczywiście miejsce to musi gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Ostateczną decyzję podejmie kierownik USC. Przyszli małżonkowie za uroczystość poza urzędem zapłacą wg nowych przepisów 1.000 zł.

Z początkiem marca będzie można również nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. Jednak nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzję o tym podejmie również kierownik USC.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska