Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O co pytali nasi Czytelnicy radnych PiS?

(kali)
Radni PiS Jacek Budziński i Piotr Barczak odpowiadali na pytania Czytelników
Radni PiS Jacek Budziński i Piotr Barczak odpowiadali na pytania Czytelników Anna Szmytkowska
Co powinno się znaleźć w przyszłorocznym budżecie, a co nie? O tym dyskutowali na wczorajszym czacie z radnymi PiS: Jackiem Budzińskim i Piotrem Barczakiem, nasi Czytelnicy. Oto fragment zapisu. Za tydzień zapraszamy radnych PO

kolchozn - Jakie jest wykonanie budżetu miasta na ten rok, czyli wpływy i wydatki?
- Możemy na razie mówić o wykonanie budżetu za pierwsze półrocze. Mniejsze są wpływy ze sprzedaży nieruchomości niż planowano. Mniejsze są też wpływy z podatków.

kolchozn_ To poproszę liczby. O mniejszych wpływach pisałem już przy uchwalaniu budżetu
- W przypadku wydatków, radni najwięcej uwag mają do inwestycji. Część nie była realizowana w części przetargi są zbyt późno ogłaszane. Przykładem może być ul. Sikorskiego, którą już mieliśmy realizować. Dokładne liczby są w sprawozdaniu z wykonania budżetu - są na stronie internetowej urzędu miasta
Przemek: - Za ile lat będzie na UZ wydział medycyny? Mam nadzieję, że szybko.
- My jako radni ze swej strony zrobiliśmy wszystko. Na ostatniej sesji przystąpiliśmy do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Rozpoczęliśmy tym samym procedurę, która będzie trwała ok. roku. Stronami decydującymi o wydziale są: urząd marszałkowski i UZ. Wstępny koszt tego przedsięwzięcia to ok. 50 mln zł.

nerwowa: - Chciałabym zapytać o ul. Węglową. Proszę mi powiedzieć, kiedy wreszcie zostanie położony tam asfalt?!
- We wtorek była w tej sprawie interpelacja (składał ją radny PiS Kazimierz Łatiwński). My uważamy, że ul. Węglowa powinna się znaleźć w przyszłorocznym budżecie bez względu na to, czy Aglomeracyjna będzie realizowana czy nie. To samo z Rymarską, Składową i innymi ulicami przyległymi.

menda: - Chciałam zapytać, czy w przyszłym budżecie będą może uwzględnione wydatki na budowę placów zabaw? Jest to dla mnie, jako matki ważne. Bo na przykład w okolicach ul. Lwoskiej, czy os. Pomorskim nie ma gdzie wyjść z dzieckiem.
- W przypadku os. Pomorskiego powstało tych placów sporo, także przy udziale miasta (w ramach zadań wspólnych). Rzeczywiście przy ul. Lwowskiej jest problem, tak samo jak przy ul. Dąbrowskiego. Co roku w budżecie są zapisane określone kwoty właśnie na place zabaw. Z pewnością będzie tak i w przyszłym. Natomiast co do konkretnych lokalizacji, to prosimy zgłosić to dyrektorowi ZGKiM.

Przemek: - CRS zaczyna się zwracać finansowo i to w zawrotnym tempie. Czy w przyszłym roku możemy liczyć również na takie wydarzenia jak w tym?
- W rzeczywistości jest odwrotnie, do CRS musimy dopłacać. My uważamy, że koncert z okazji pierwszej rocznicy CRS był niepotrzebny (ok. 500 tys. zł). Pieniądze te można było przeznaczyć na place zabaw czy remonty dróg w mieście.

nerwowa: - A co z grzebowiskiem dla zwierząt?!
- Są plany, by je utworzyć. Z tego, co wiemy, pod uwagę brany jest prywatny inwestor.

zozol: - Czy znajdzie się kasa na wprowadzenie pomysłu na pamiątkowy mural na ścianie wygłuszającej przy Raculce. Ma ona długość 132m i jest w sam raz na takie pomysły, mural jak w Krakowie?
- W przypadku os. Pomorskiego i Raculki wnioski mieszkańców dotyczą raczej budowy ścian dźwiękoszczelnych, które chroniłyby przed hałasem. Prezydent Kaliszuk mówi, że trzeba poczekać do S-3, bo wtedy GDDKiA wybuduje ekrany. Natomiast o muralu jeszcze nie słyszeliśmy.

menda_ Bezrobocie w mieście jest ogromne. A katalog tego, co ludzie mogą tutaj robić - ubogi. Jak to zmienić?- Pan ma rację. Nadzieją na zmiany jest Park Naukowo-Technologiczny, dlatego klub radnych PiS zgodził się na wykup ziemi od UZ na ten cel. Warto byłoby, skoro ten Park ma powstać na terenie gminy, rozważyć przyłączenie jej do miasta. Bo podatki zostaną w gminie, a nie w mieście. A przecież to ono ponosi duże koszty.
zozol_ Czy znajdą się pieniądze, by zadbać o prastary pomnik przyrody w mieście - 800-letni cis przy ul. Kopernika?
gosc> Warto byłoby, skoro ten Park ma powstać na terenie gminy, rozważyć przyłączenie gminy do miasta. Bo podatki zostaną w gminie a nie w mieście. A to przecież miasto ponosi duże koszty. Na utrzymanie zieleni są przeznaczone co roku środki ZGKiM-u I zgłosimy tą prośbę dyrektorowi ZGKiM-

zozol_ Pomysł z graffiti jest taki, żeby fundacja która skupia graficiarzy zrobiła piekny malunek - który stałby się atrakcją miasta zamiast szpetnej ściany naprzeciw Ratusza (USC)
gosc> Na pewno nie poprzemy pomysłu graffiti na ścianach kamienic w centrum miasta. Natomiast fundacja Bezpieczne Miasto dostaje aż 50 tys. zł na umieszczenie graffiti. Należy więc w tej sprawie rozmawiać z fundacja.

kolchozn_ Wracają do dwóch miejskich spółek Centrum Weselno-Pogrzebowe i CRS. Dlaczego nigdzie nie są publikowane dane finansowe tych spółek. Ile miasto miesięcznie dopłaca do nich.
gosc> Na sesjach rady miasta w przypadku ZZUM radni systematycznie proszą o przedstawienie finansów, Problem w tym, że nawet zespół kontrolujący radnych nie został wpuszczony. Problemy są ze strony prezydenta Kubickiego. A w przypadku CRS-u właśnie trwa kontrola komisji rewizyjnej rady miasta. ale radni mają problem z dotarciem do dokumentów, o które proszą Nie są im udostępniane.

magika78_ Witam serdecznie Radnych. Proszę o odpowiedź czy znajdą się fundusze na remont ulic Składowa, Rymarska i Węglowa. Naprawa tych ulic obiecywana była już od wielu lat i dalej nikt z tym nic nie robi. Ile jeszcze mamy czekać?
gosc> Co do Węglowej już mówiliśmy, a co do dwóch pozostałych to one powinny być zrobione razem z nią - w pakiecie. Radni sugerowali to już podczas sesji prezydentowi Kubickiemu.

Przemek_ Co z deptakiem? Wg mnie potrzeba klubów, pubów, restauracji, sklepów. I rozgonić ludzi, którzy utrzymują a ciszą nocną. W takiej Łodzi czy też Wrocławiu starówki żyją całą dobę i nikt się nie rzuca.
gosc> Powstała komisja ds. śródmieścia, która do czerwca przyszłego roku ma przedstawić radzie koncepcję ożywienia deptaka. A co do ciszy nocnej zdania są podzielone.

nerwowa_ No to ostatnie pytanie ode mnie. Dużo mówi sie o ożywieniu deptaka. Czy planujecie zabezpieczyć w budżecie jakieś pieniądze na ten cel? Deptak sam się przecież nie ożywi. Trzeba mu pomóc, również finansowo
gosc> Uważamy, że dobrym pomysłem byłoby robienie wokół deptaka robić mały ryneczek, ZXGKiM rozstawiałoby stoły, i tam można by w soboty i niedzielę handlować nie tylko warzywami. Chcemy też zrobić małe place zabaw. Przypominamy, że większość lokali na deptaku nie jest własnością miasta. Trzecia rzecz to bezpieczeństwo. Planowane jest wzmocnienie tej kwestii.

magika78_ Powinny być czy będą? To już któryś raz z kolei jak jest to poruszane i obiecywane! Czy radni mogą tego dopilnować aby tym razem faktycznie remont tych ulic zstał uwzględniony w budżecie ?
gosc> Czekamy na projekt budżetu, który ma wpłynąć do 15 listopada. A prezydent Kubicki zna potrzeby tych ulic, bo sprawa była zgłaszana wielokrotnie, więc liczymy, że znajdą sie więc w budżecie

Przemek_ Ale jeżeli pójdzie sie na rękę zwłaszcza starszym ludziom którzy o wszystko mają pretensje (nawet o grajka na deptaku, bo im przeszkadza) to deptak o godzinie 22 będzie pusty. W Łodzi na ul. Piotrkowskiej w nocy jest otwartych pełno pubów i klubów.
gosc> Ożywienie ma nie tylko polegać na ruchu w nocy, ale bardziej zależy nam na tym, żeby był ożywiony w ciągu dnia. Jeśli będzie ruch w dzień, to i w nocy pojawią się ludzie. I taką koncepcje ma przygotować m.in. komisja ds. ożywienia deptaka. Ma ona pogodzić różne oczekiwania mieszkańców.

menda_ A może pomysł na zaangażowanie firm, które chciałyby w mieście inwestować? Bo przecież bezrobocie w mieście jest ogromne. A katalog tego, co ludzie mogą tutaj robić ubogi (tj. poszukiwani są tylko przedstawiciele handlowi, kasjerzy, magazynierzy...
gosc> Oczywiście, pan ma rację. 4 lata temu klub radnych PiS przedstawił prezydentowi pomysł rozszerzenia strefy aktywności gospodarczej, ale prezydent nie zgodził się na to. Natomiast nadzieją jest Park Naukowo-Technologiczny dlatego klub radnych PiS zgodził sie na wykup ziemi od UZ na ten cel.

zozol_ Czy znajdą się pieniądze, by zadbać o prastary pomnik przyrody w mieście - 800-letni cis przy ul. Kopernika?
gosc> Warto byłoby, skoro ten Park ma powstać na terenie gminy, rozważyć przyłączenie gminy do miasta. Bo podatki zostaną w gminie a nie w mieście. A to przecież miasto ponosi duże koszty. Na utrzymanie zieleni są przeznaczone co roku środki ZGKiM-u I zgłosimy tą prośbę dyrektorowi ZGKiM-u.

tomasz_ Jako mieszkaniec os. Słonecznego mam pytanie do radnych PIS-u o plany zagospodarowania tzw "kaczego dołu". W chwili obecnej w miejscu tym istnieją i w świetny wręcz sposób spełniają swoje zadanie >skate park< i od niedawna boisko koszykówki. Ale wciąż w około 3/4 "kaczy dół" wciąż pozostaje w opłakanym stanie. I aż sie prosi, aby władze miejskie stworzyły na całości "kaczego dołu" takie małe acz prężne centrum rekreacji dla dzieci, młodzieży i ludzi aktywnych sportowo
gosc> To jest dobry pomysł. Od wielu lat wspominaliśmy o modernizacji Kaczego Dołu. Dla nas jest to pierwszy etap tego terenu. Prezentowany pomysł przedstawimy prezydentowi, aby zawarł ją w przyszłym roku w budżecie. Albo w następnych budżetach jako całościową koncepcję

zacisze_ Ciężarowki niszczą nawierzchnie na ulicy Prostej. Co z tym fantem zrobicie, bo lataniem dziur się nie naprawi. Za rok dalej będą dziury w tym samym miejscu. Powinniście tez pomyśleć na fotoradarami na ulicy Prostej, widać jak jedzą i szaleją samochodami bardzo szybko.
gosc> Od trzech lat proponowałem w budżecie miasta, by zakupić nowy fotoradar. Niestety do dziś prezydent nie zgodził się na to. Druga rzecz - remonty ul. Prostej i Zacisze. Generalny remont ul. Zacisze był 6 lat temu, a od ubiegłego roku są potężne dziury. W moim przekonaniu należałoby ograniczyć ruch ciężkich pojazdów - do 3,5 tony.

Przemek_ Czy nie uważają Państwo, że trzeba sprzedać Centrum Biznesu komus, kto zburzy go doszczętnie i postawi nowy nowoczesny budynek? Tak samo z halą targową po drugiej stronie placu.
gosc>CB jest już w rejestrze zabytków, więc są ograniczenia w zakresie jego zburzenia czy modernizacji, jaką chciałby przeprowadzić kupić. A Centrum to własność prywatna i o jego charakterze, wyburzeniu decyduje właściciel a nie rada miasta

Przemek_ Modernizowany jest budynek dworca PKP. Czy jest koncepcja modernizacji peronów? Widziałem także plan modernizacji dworca PKS. Kiedy to nastąpi?
gosc> Właścicielami peronów i dworca PKP i PKS-u nie jest miasto, więc nie mamy wypływu na to, jak będą wyglądały perony i stanowiska PKS-u. Natomiast zgłaszamy takie potrzeby, jak od wielu lat mówiliśmy o potrzebie modernizacji dworca, który jest teraz realizowany. W przypadku PKS-u może to się zmienić, kiedy miasto wykupi udziały. Na razie jeszcze nam tych udziałów nie przekazano. Wtedy mielibyśmy wpływ na decyzję np. co do przebudowy stanowisk

zacisze_ Kiedy dokończycie budowę ścieżki rowerowej od torów do os. Leśnego w ZG? Kiedy będą lampy na ścieżce rowerowej od ulicy cytrynowej do torów kolejowych, w nocy jest ciemno i nie można ze ścieżki korzystać.
gosc> Już pięć lat temu zaproponowałem i były umieszczone w budżecie pieniądze na tzw. ciąg pieszo-jezdny, os od. Zacisze do Leśnego (scieżka rowerowa, chodnik, lampy), niestety prezydent tego nie wykonał. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie wykonana druga część tej drogi, do os. Leśnego.

zacisze_ Czy będą jeszcze stacje paliw z tanim paliwem. Myślicie, żeby pozwolić wybudować stacje w ZG?
gosc> W ostatnim czasie nie było wniosków o budowę stacji paliw. A miasto stacji takich nie stawia, bo to nie jest zadaniem miasta.

Przemek_ Kiedy możemy się spodziewać poszerzenia ul. Batorego? Trochę to dziwne, że jest 4-pasmówka, a od skrętu na Energetyków jest 2-pasmówka.
gosc> Remont ul. Batorego był zaplanowany w tegorocznym budżecie i urzędnicy prezydenta Kubickiego mają nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się rozpocząć remont. Pieniądze na ten cel mam zabezpieczone.

tomasz_ A co z pomysłem, aby wieża ratuszowa została udostępniona jako punkt widokowy mieszkańcom miasta oraz turystom?
gosc> Radna PiS Bożena Ronowicz zgłaszała to wielokrotnie prezydentowi. Uważamy, ze to bardzo dobry pomysł, ale decyzja należy do prezydenta.

Przemek_ Co Państwo sądzą o podziemnym parkingu w okolicach deptaka?
gosc> Jest planowany podziemny parking na pl. Słowiańskim. Natomiast uważamy, że szybszym rozwiązaniem byłaby budowa parkingów piętrowych. Rozważa się dwie lokalizację, na tyłach rektoratu i pomiędzy ZS Ekonomicznych a ul. Reja. Dlatego też podniesiono na wniosek prezydenta opłaty strefy parkowania, aby przyciągnąć inwestorów (chodzi o opłacalność).

Przemek_ Tak wracając do podziemia, to dlaczego u nas nie ma podziemnych przejść tak jak w innych miastach?
gosc> Koncepcja podziemnych przejść była rozważana na odcinku między tzw. starą gazownią a FZ, oraz na wysokości CB i pl. Bohaterów. Ale za tym idą olbrzymie koszta, chociażby związane z infrastrukturą podziemną.

zacisze_ Co myślicie na temat tego, żeby Winobranie trwało 3 dni?
gosc> Jestem przeciwnikiem tego. Termin wrześniowy i czas trwania sprawdził się (7-9 dni). Nie ma potrzeby robienia tego w sierpniu i tylko przez trzy dni.

nerwowa_ Zawsze się zastanawiałam, jak miasto pomaga bezdomnym. Idzie zima, więc temat staje się gorący. Są noclegownie i punkty caritasu, ale to przecież za mało.
gosc> Ludzie są na wczasach, uczniowie poza miastem. W Zielonej Górze noclegownia parę lat temu została kompleksowo wyremontowana. Jest tam wystarczająca ilość miejsc, natomiast w okresie zimowym, są dodatkowo przygotowane miejsca, aby zapewnić wszystkim potrzebującym możliwość noclegu. W zimie jest też możliwość pozostania w noclegowni przez cały dzień. Czasami zdarza się, że mimo interwencji radnych bezdomni nie chcą przenieść się z dzikich obozowisk do noclegowni.

leonk197_ Czy już wiadomo co dalej z trybuną K? Czy winni zaniedbań zostaną ukarani?
Mamy nadzieję, że tak. Radni PO i PIS wielokrotnie pytali prezydenta, co ma zamiar zrobić? Nadal uważamy, że zawinił tutaj nadzór budowlany ze strony miasta jako inwestora. Opieramy się na wiedzy prezydenta, ze pociągnie do odpowiedzialności finansowe wykonawcę.

Przemek_ Jak planujecie wykorzystać biurową część Focusa (część Polskiej Wełny przy przejściu do Heaven)?
gosc> Miasto nie jest właścicielem tych obiektów. Decyduje właściciel w jaki sposób i komu wynajmie te pomieszczenia, chociaż był pomysł, aby przenieść tam część urzędu miasta.

tomasz_ A proszę mi powiedzieć jak to wygląda według prawa: jeśli z pomysłem o np. udostępnienie wieży widokowej Ratusza wystąpiliby sami mieszkańcy to na czyje ręce mieliby złożyć petycję i minimum ilu mieszkańców ZG musiałoby się pod taką petycją podpisać?
gosc> Jeśli inicjatywa pochodzi ze strony mieszkańców, to pod takim projektem uchwały musi się podpisać co najmniej 400 osób. Można ten projekt złożyć na ręce przewodniczącego rady miasta lub prezydenta

Przemek_ Wg mnie lepszym miejscem widokowym byłaby kopuła w Złotym Domu. Co do tej inwestycji, to co dalej z ZD?
gosc> Ta kopuła ma być obrotowa, z tego co słyszeliśmy inwestor stara się znaleźć najemców na obiekt. Dziękujemy bardzo za pytania

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska