Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O diecie wiem już wszystko... Czy na pewno? Poznaj fakty i mity

Katarzyna Chybowska
Podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce. Na okolicznych straganach można je kupić niedrogo
Podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce. Na okolicznych straganach można je kupić niedrogo 123RF
Letnie sukienki są za ciasne, a w stroju kąpielowym nie wyglądamy tak dobrze? Jeśli w waszych głowach narodził się pomysł na kolejną dietę, mamy garść dobrych rad.

O dietach możemy przeczytać wszędzie - szczególnie na internetowych forach. Ten temat „mielony” jest też w telewizji czy radiu. Niestety, nie wszyscy, którzy szumnie nazywają się ekspertami, takimi są w rzeczywistości. Przez co w obiegowej opinii istnieje sporo przekłamań oraz niedopowiedzeń na temat zdrowej żywności oraz diet. Z takimi przekłamaniami i mitami na co dzień walczą dietetyczki. Czy rzetelna wiedza wygra?

Agnieszka Jagodzińska:

Wielu pacjentów pod wpływem reklam wyrabia sobie mylne zdanie na temat wpływu margaryn kubkowych do smarowania pieczywa. Prawdą jest, że roślinne tłuszcze utwardzone, czyli właśnie te margaryny, zawierają tak zwane izomery trans, które są o wiele bardziej niekorzystne dla zdrowia i mogą wywołać wiele schorzeń.Wielu pacjentów pod wpływem reklam wyrabia sobie mylne zdanie na temat wpływu margaryn kubkowych do smarowania pieczywa. Prawdą jest, że roślinne tłuszcze utwardzone, czyli właśnie te margaryny, zawierają tak zwane izomery trans, które są o wiele bardziej niekorzystne dla zdrowia i mogą wywołać wiele schorzeń.

Tylko 1000 kalorii

- Do moich drzwi, jak chyba do wielu innych dietetyków, przychodzi wielu klientów, którzy wciąż mają przekonanie, że odchudzają tylko diety o bardzo niskiej kaloryczności. Namawiają mnie niemalże do układania diety zawierających zaledwie 1000 kalorii- stwierdza Natalia Jasiakiewicz-Jeleń, dietetyk i biotechnolog, która przyjmuje przede wszystkim klientów pragnących schudnąć, obniżyć cholesterol i wyregulować poziom cukru we krwi.- Prawda jest taka, że aby uzyskać spadek wagi około kilograma tygodniowo, należy jeść około 500 kalorii mniej niż do tej pory. Tak więc bardzo wiele kobiet chudnie na diecie 1500 kalorii, natomiast mężczyźni mogą uzyskać spadek wagi nawet jedząc ponad 2000 kalorii. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, zależna od wzrostu, wieku, wagi i aktywności fizycznej. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet osoby, które mają zaburzenia hormonalne, schorzenia utrudniające spadek wagi czy przyjmujące leki, które wpływają na metabolizm, również nie powinny sięgać po tak drastyczne rozwiązania.

„Light” nie zawsze takie zdrowe

Kolejnym „problemem”, z jakim spotyka się nasza ekspertka w codziennej pracy, jest błędne przekonanie o skuteczności produktów light. - Sklepy zalała prawdziwa fala wszystkiego co odtłuszczone. Co prowadzi do przekonania, że tłuszcz to samo zło. Klienci poradni dietetycznych dziwią się, że w jadłospisach sałatki polewa się oliwą, owsianki zawierają orzechy i ziarna, które są źródłem tłuszczu - dodaje Natalia Jasiakiewicz-Jeleń.- Ludzie myślą, że tłuszcze obecne w diecie zawsze odkładają się w tkankę tłuszczową w naszym ciele. Prawda jest taka, że ona akurat odkłada się z nadmiaru kalorii i to niezależnie, czy były one dostarczane z białka, tłuszczy czy węglowodanów. Łatwiej jest natomiast wyhodować oponkę, jedząc tak zwane węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym- słodycze, napoje i tak lubiane produkty z oczyszczonej mąki pszennej.

Dietetyczka radzi żeby
- i owszem - unikać tłuszczy, ale tych pochodzenia zwierzęcego (tłuste mięsa i tłusty nabiał) oraz ograniczyć tłuszcze roślinne do właściwych nam ilości (zazwyczaj od 2 do 5 łyżek dziennie, jest to kwestia indywidualna). Powinniśmy też unikać smażenia (czyli podgrzewania tłuszczów do wysokich temperatur). - Lepiej już skrapiać oliwą gotową potrawę - stwierdza ekspert.

Z zegarkiem na ręku
Z podobnymi mitami spotyka się też Agnieszka Jagodzińska, specjalista do spraw żywności i żywienia, zajmująca się dietetyką kliniczną. - Do tej listy jeszcze śmiało dodała bym temat z niejedzeniem po godzinie 18. Co gorsza pacjenci czasami celowo omijają kolację, pomimo iż mają ją wliczoną w jadłospis. Sadzą, że tym sposobem szybciej schudną. Niestety, efekty są odwrotne do zamierzonych. Dosyć, że są głodni, to jeszcze waga potrafi stanąć w miejscu - podkreśla.

To nie godzina, o której jemy kolację, ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale czas, w jakim po spożyciu ostatniego posiłku zaśniemy. Lekkostrawną kolację powinnyśmy zjeść na około 2-3 godzin przed planowanym snem - wyjaśnia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: Czy brakuje nam witaminy D?

(Źródło:Dzień Dobry TVN
Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O diecie wiem już wszystko... Czy na pewno? Poznaj fakty i mity - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska