Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O dziejach Zbąszynia poczytasz w internecie

Eugeniusz Kurzawa
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to jeszcze w listopadzie otwierając stronę centrum kultury: zck.org.pl, a następnie poprzez "zakładkę” wchodząc na stronę muzeum, można będzie znaleźć elektroniczne "Szkice zbąszyńskie” tworzone przez Zenona Matuszewskiego
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to jeszcze w listopadzie otwierając stronę centrum kultury: zck.org.pl, a następnie poprzez "zakładkę” wchodząc na stronę muzeum, można będzie znaleźć elektroniczne "Szkice zbąszyńskie” tworzone przez Zenona Matuszewskiego fot. Bartłomiej Kudowicz
Za kilka, kilkanaście dni powinno pojawić się na stronie muzeum regionalnego znane już od lat internetowe czasopismo "Szkice zbąszyńskie".

- Postanowiłem wrócić do pierwotnej nazwy pisma "Szkice zbąszyńskie", gdyż współpraca wydawnicza z Regionem Kozła w ramach "Szkiców nadobrzańskich" już od paru lat nie przynosiła żadnych rezultatów - mówi Zenon Matuszewski, historyk i redaktor naczelny wymienionych tytułów zajmujących się historią i kulturą regionu.

Pierwszy numer "Szkiców zbąszyńskich" ukazał się w 1984 r., zaś wydawcą było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Zielonej Górze.

Znalazły się w nim tylko dwie publikacje, Zdzisława Linkowskiego o rozwoju przestrzennym Zbąszynia i Mieczysława Poha o emigracji do Australii w XIX w.

Pięć lat czekania

W 1998 r. czasopismo, już obszerniejsze i w atrakcyjniejszej formie graficznej, zaczęło wychodzić pod zmienionym tytułem "Szkice nadobrzańskie". Rolę wydawcy wzięło na siebie Stowarzyszenie Gmin RP Region Kozła. W publikacjach widoczna była pewnego rodzaju równowaga, bo każdy z drukowanych artykułów dotyczył przeszłości lub spraw kultury jednej z gmin RK.

- Ostatni numer ukazał się w 2002 r. roku i od tej pory, mimo że mam zebranych sporo materiałów nie doczekałem się zainteresowania władz Regionu Kozła - stwierdza Z. Matuszewski. Machnął więc ręką na taką współpracę i wziął się za to, co w jakimś stopniu od niego zależy.

- Umówiłem się z panią dyrektor centrum kultury, że powołamy do życia czasopismo internetowe, przy czym zależało mi, żeby było "podwieszone" pod witrynę naszego muzeum - przekazuje redaktor-historyk.

Wkrótce ruszy

Katarzyna Kutzmann-Solarek, szefowa ośrodka kultury, któremu podlega też Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła zgodziła się na takie rozwiązanie.

- Jestem umówiony w tej sprawie z panem Matuszewskim - informuje Marcin Sieradzki, który odpowiada w centrum kultury za komputery i internet. - Czekam na materiały, które mi przekaże i jeśli dobrze wszystko pójdzie to do końca tygodnia będziemy mieli czasopismo gotowe w wersji testowej. A jeśli to będzie "żyło", ruszamy na żywo.

- Formuła pisma nie zmieni się, głównie chcę w nim zamieszczać teksty historyczne - relacjonuje Z. Matuszewski. - Do pierwszego numeru dam wspomnienia Zbigniewa Żołnierkiewicza, których ciekawą stroną jest to, że kazał mu je pisać ojciec jako wprawki z kaligrafii. Będzie materiał pana Czuchwickiego o przepędzeniu Żydów z III Rzeszy do Zbąszynia w 1938 r., Mariana Andrzejaka o ułanach stacjonujących przed wojną u nas, Przemysława Kozłowskiego o sprawach samorządowych i inne.

- Sądzę, że będzie możliwe uruchomienie forum wymiany opinii - deklaruje M. Sieradzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska