MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O ile mniejsze będą zbiory 2024? Znamy wstępne szacunki upraw rolnych i ogrodniczych

Agata Wodzień-Nowak
23.03.2023 gdansk. targowisko rynek elblaska. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki
23.03.2023 gdansk. targowisko rynek elblaska. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki Jakub Steinborn
Tegoroczny sezon uprawy w Polsce okazał się wyjątkowo wymagający. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wstępne szacunki produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2024 roku wskazują na znaczące spadki w porównaniu do roku poprzedniego. Najbardziej odczuwalne mogą być w przypadku owoców.

Spadki plonów zbóż, rzepaku, owoców. Na plusie tylko warzywa

Spadki odczują m.in. producenci zbóż i owoców. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi mają być o około 4% niższe niż w 2023 roku. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi rzeczoznawcy GUS wstępnie szacują pod koniec lipca na 25,6 mln

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku rzepaku i rzepiku, gdzie prognozuje się spadek produkcji o blisko 9%. Zbiory tej rośliny oleistej ocenia się na ok. 3,4 mln t.

Jeszcze większe straty odnotują sadownicy. Szacuje się, że zbiory owoców z drzew będą o 17% niższe niż w ubiegłym roku (ok. 3,6 mln t), a produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zmniejszy się o ponad 11% (501 tys. t).

Wzrosnąć rok do roku może natomiast produkcja warzyw gruntowych. Ocenia się ją na ok. 3,8 mln t, czyli na poziomie wyższym o 2% w porównaniu do roku ubiegłego.

Przyczyny niższych plonów 2024

Tak znaczący spadek produkcji rolnej ma swoje źródło w szeregu niekorzystnych zjawisk pogodowych, które wystąpiły w tym roku. Przede wszystkim, wiosenne przymrozki, miejscami sięgające nawet -9°C, spowodowały uszkodzenia wielu upraw, w tym kwitnących drzew owocowych i krzewów.

Kolejnym problemem był długotrwały niedobór opadów deszczu, który doprowadził do przesuszenia gleby i ograniczył możliwości produkcyjne wielu roślin uprawnych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak burze, gradobicia i nawałnice, które wystąpiły w czerwcu i lipcu, dodatkowo pogorszyły sytuację.

Co pomogło rolnikom na polu?

Mimo tych wszystkich trudności, niektóre czynniki wpłynęły korzystnie na tegoroczne zbiory. Należą do nich przeprowadzenie siewów zbóż i rzepaku w optymalnych terminach agrotechnicznych oraz dobre przezimowanie upraw ozimych.

Niskie plony wielu upraw mogą mieć bezpośredni wpływ na ceny produktów rolnych, a także na sytuację finansową rolników. Wyniki te są kolejnym sygnałem, że rolnictwo stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim są zmieniające się warunki klimatyczne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska