Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O naszej okolicy wiemy coraz więcej

Wiesław Zdanowicz
„Dzieje ziemi świebodzińskiej”
„Dzieje ziemi świebodzińskiej” Archiwum prywatne
Z roku na rok wzrasta zainteresowanie młodzieży historią obszaru, na którym mieszka.

Niemal nie zdążyliśmy zauważyć upływu czasu, a już pod auspicjami Muzeum Regionalnego w Świebodzinie odbyła się trzecia edycja konkursu historycznego, którego bezpośrednimi organizatorami byli: Marek Nowacki, Tadeusz Bobowski i Elżbieta Ciechanowicz.

Konkurs obejmuje dzieje ziemi świebodzińskiej w granicach obecnego powiatu, począwszy od czasów prahistorycznych poprzez epoki historyczne do dziejów najnowszych włącznie.

W rywalizacji uczestniczyło 74. uczniów z sześciu gimnazjów (w Szczańcu, Lubrzy, Radoszynie, Zbąszynku oraz nr 1 i nr 3 w Świebodzinie) i dwóch szkół ponadgimnazjalnych (LO Świebodzin, ZST Zbąszynek).

Konkurs odbył się w dwóch etapach: w macierzystych szkołach uczniów (14 stycznia) w formie pisemnego testu, po którym najlepsi zakwalifikowali się do etapu finałowego, rozstrzygniętego 16 lutego w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie. Do finału, który również miał fazy pisemną i ustną, jury wytypowało 26. uczniów. Większość uczestników w części ustnej wybrało prezentację multimedialną (wówczas na ustnym odpowiadali na dwa wylosowane pytania, a nie trzy jak w przypadku uczniów bez prezentacji).

Najlepsi uczestnicy ze szkół gimnazjalnych: 1. Michał Matuk (PG nr 1 Świebodzin, opiekun Agnieszka Boruszewska), 2. Aleksandra Hurny, 3. Aleksandra Giedrys (obie z PG Radoszyn, opiekun Leszek Zagdański).

W kategorii szkół maturalnych pierwsze miejsce uzyskał Mikołaj Wiktorowski z LO Świebodzin (opiekun Łukasz Hoppen), drugi był Patryk Migdalski a trzeci Dominik Błoszyk (obaj z ZST w Zbąszynku, opiekun Ryszard Pietrzak).

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, m.in. rower, tablety i książki. Zasponsorowali je: dyrektor firmy Sprick - Rowery Sebastian Gaik, burmistrz Świebodzina Dariusz Bekisz i starosta świebodziński Zbigniew Szumski.

Dodajmy również, że wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez burmistrzów Zbąszynka i Świebodzina, wójtów Lubrzy, Szczańca i Skąpego, a także przez regionalistę Kazimierza Gancewskiego oraz Klub Przyrodników i Stowarzyszenie LGD Działaj z nami. Konkurs wsparli ponadto hojni lokalni sponsorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska