Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O oczy musimy dbać! Co robić, by cieszyć się dobrym wzrokiem?

Akcja specjalna Zdrowy pracownik
Szacuje się, że wadę wzroku ma 3 na 4 Polaków, a niemal połowa nie bada regularnie swoich oczu. Co więcej, w niedawnym badaniu opinii publicznej jeden na trzech ankietowanych przyznał, że nie dba wystarczająco o oczy, a 1/4 uczestników oceniła stan swoich oczu jako zły, a nawet bardzo zły!

To sytuacja, w której trzeba szybko działać – w przeciwnym razie wady wzroku i choroby oczu będą się pogłębiać, a leczenie może stać się w pewnym momencie niemożliwe lub nieosiągalna będzie znaczna poprawa jakości widzenia.

Mając na uwadze, że z profilaktyką i zdrowymi nawykami - niestety - jako społeczeństwo wciąż jesteśmy na bakier, redakcja Gazety Lubuskiej wraz ze znanymi firmami i przedsiębiorcami z regionu postanowiła działać. Wspólnie prowadzimy akcję „Zdrowy pracownik”. Dzięki tej inicjatywie na łamach GL do końca roku publikować będziemy artykuły dotyczące naszego zdrowia. Skąd taki pomysł?

Na zdrowiu pracowników zależy i nam, i waszym pracodawcom. Każdy przedsiębiorca chce, by jego dobry pracownik mógł wciąż wykazywać się swoją wiedzą i umiejętnościami i wspierał firmę w sposób ciągły. Liczne zwolnienia lekarskie wpływają przecież na organizację pracy, często też jakość jej wykonywania. Natomiast pracownik na chorowaniu, mówiąc wprost, traci. Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, dostaje 80 proc., zamiast premii nie ma niczego. Chorowanie nie jest dobrą opcją, tak po prostu. Dlatego też dbajmy o siebie i swoje zdrowie!

Z tego artykułu dowiecie się, jak dbać o swój wzrok. Jeśli jesteście pracownikami biurowymi, to musicie go przeczytać, a zamieszczone w nim wskazówki wcielić w życie już teraz!

Większość z nas jest w grupie ryzyka

Wada wzroku to upośledzenie pracy oka, spowodowane utratą zdolności prawidłowego powstawania obrazu na plamce żółtej oka. Wszelkie dysfunkcje objawiają się poprzez niewyraźne lub rozmazane widzenie. Bardzo często wady wzroku spowodowane są przez zaburzenie załamania światła zachodzące w oku. Gdy dochodzi do upośledzenia tej czynności chory stopniowo traci ostrość obrazów.
Wśród głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób oraz wad wzroku można wymienić: predyspozycje genetyczne, wiek, choroby współistniejące (bardzo często na rozwój wad wzroku wpływają inne choroby, w tym cukrzyca, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze), czynniki środowiskowe.

Często sami niszczymy swój wzrok

Jeśli nie dbamy o oczy w należyty sposób, nasz wzrok może ulec pogorszeniu. Jakie czynności mogą zwiększyć ryzyko rozwoju wad okulistycznych?

Częste korzystanie z telefonu komórkowego.

Nadmierne korzystanie z telefonu może znacząco pogorszyć wzrok. Szczególnie oglądanie treści na małym ekranie zwiększa ryzyko rozwoju wad okulistycznych. Dodatkowo emitowane przez urządzenia niebieskie światło sprawia, że nerwy wzrokowe nieprzerwanie kurczą się i rozluźniają, co prowadzi do ich nadwyrężenia. Niebieskie światło może również zaburzać proces zasypiania.

Długotrwała praca przed komputerem.

Zbyt mała odległość między oczami a ekranem komputera sprawia, że wzrasta ryzyko rozwoju wad wzroku. Nieprawidłowa pozycja ciała podczas siedzenia oraz złe nachylenie monitora znacząco obciążają oczy oraz powodują ich szybsze zmęczenie. Warto dodać, że długotrwałe patrzenie w monitor zmniejsza częstość mrugania, co niekorzystnie wpływa na nawilżenie powierzchni oka, która staje się bardziej podatna na infekcje.
Patrzenie w słońce i unikanie noszenia okularów z filtrem UV. Długotrwałe wpatrywanie się w źródło świata nadwyręża oczy i może zwiększyć ryzyko rozwoju wad wzroku. Stosowanie okularów bez filtrów UV sprawia, że patrząc w źródło światła nasze źrenice nie ulegają zwężeniu, a do wnętrza oka dostaje się szkodliwe promieniowanie.
Pocieranie oczu. Zmęczenie oraz swędzenie w okolicy oczu sprawiają, że często je przecieramy. Niestety nawet po dokładnym umyciu rąk na naszych dłoniach zostaje mnóstwo bakterii. Pocieranie oczu znacznie ułatwia dostanie się zanieczyszczeń do oka, co zwiększa ryzyko rozwoju infekcji.

Palenie papierosów.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób oczu należy również palenie tytoniu. Palacze znacznie częściej chorują na zwyrodnienie plamki żółtej oka w porównaniu do osób niepalących. Dym tytoniowy zawiera wiele szkodliwych substancji, gdy związki te dostają się wraz z dymem do oka powodują jego podrażnienie, łzawienie oraz zaczerwienienie.

Zadbaj o właściwe nawilżenie oczu

Kluczowym elementem właściwej pielęgnacji wzroku jest odpowiednie nawilżanie oczu. Zbyt niskie lub wysokie temperatury na zewnątrz oraz klimatyzacje lub ogrzewanie w pomieszczeniach wysuszają powietrze. Suchość oczu, której często towarzyszy pieczenie, szczypanie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt, czy nadmierne łzawienie to jeden z najczęstszych problemów z oczami. Jak temu zapobiec? Zacznijmy od tego, że warto dbać o nawilżenie organizmu, dostarczając mu przynajmniej 2 litry wody dziennie. Dobrym pomysłem będzie także częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy oraz używanie nawilżaczy mających przywrócić odpowiednią wilgotność powietrza w domu lub biurze.
W trosce o dobry komfort widzenia warto regularnie nawilżać oczy. Przede wszystkim pamiętajmy o częstym mruganiu. To naturalny sposób nawilżania oka, o którym najczęściej zapominamy, gdy skupiamy się na pracy przed ekranem. Jeśli jest taka potrzeba, zaopatrzmy się też w dobre krople nawilżające do oczu – najlepiej takie bez konserwantów. W ich odpowiednim doborze pomoże specjalista.

Zadbaj o higienę pracy

Długie godziny spędzane przed telewizorem, komputerem czy telefonem, do których zachęca nas ponura aura również negatywnie wpływają na nasze oczy. Winowajcą jest emitowane przez ekrany wysokoenergetyczne światło niebieskie, które jest szkodliwe dla oczu.Warto zatem ograniczyć czas spędzany przed monitorem, a jeśli to trudne do wykonania, pamiętajmy by regularnie robić choćby kilkuminutowe przerwy, podczas których oderwijmy wzrok od ekranu, spójrzmy za okno i dajmy naszym oczom odpocząć. Idealnie, jeśli jesteśmy w stanie w ciągu pracy wyjść choćby na 5 minut na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza, a jednocześnie dać oczom odpoczynek. Inny sposób: dla relaksu oczu wystarczy je zamknąć i np. przykryć dłońmi lub rozmasować mięśnie w okolicach brwi i czoła.

Światło dzienne

Spędzając czas w pomieszczeniach, warto zadbać o dostęp naturalnego światła. Najlepiej, gdy ekran komputera jest ustawiony bokiem do okna, na wysokości oczu i w odległości 50-70 cm od ciała. Im większy monitor, tym dalej od oczu powinien być usytuowany – w takiej sytuacji klawiatura powinna być bliżej, by nie wymuszać wysuwania ramion do przodu. Na ekranie nie mogą pojawiać się refleksy odbitego światła, a obraz nie powinien być zbyt jasny. W urządzeniu warto ustawić po zmroku tryb ciemny wyświetlania oraz automatyczne włączanie filtra światła niebieskiego (tzw. tryb nocny).

Oczy można... ćwiczyć!

Korzystanie z urządzeń elektronicznych męczy oczy, warto więc codziennie ćwiczyć ich mięśnie, np. zataczać oczami ósemki i patrzeć na boki pod różnymi kątami.
By je relaksować, należy co 20 minut kierować wzrok na obiekty oddalone o 6 metrów (20 stóp) na min. 20 sekund (zasada 20/20/20). Aby wspomóc mięśnie oczu, warto też przez 1-2 minuty skupiać wzrok na przemian na przedmiotach bliskich i oddalonych.

Antyoksydanty w diecie

Związki gromadzone w oku, które są niezbędne dla prawidłowego widzenia i ochrony komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem ultrafioletu, należą do grupy karotenoidów. Zapewnią je zwłaszcza zielone, czerwone, pomarańczowe i żółte produkty roślinne, a także niektóre zwierzęce, jak np. łosoś. Natomiast o dobry stan naczyń krwionośny w narządzie wzroku zadbają antocyjany z produktów niebieskofioletowych.

Najważniejsze - regularne wizyty u okulisty!

Badania profilaktyczne to podstawa! Badanie wzroku należy wykonywać regularnie, by odpowiednio wcześnie zdiagnozować rozwój ew. wad i chorób. Daje to możliwość ich lepszego leczenia i zatrzymania postępu. Najlepiej byłoby sprawdzać oczy co rok, choć młode osoby mogą robić to co dwa lata. Po 40. roku życia warto już pamiętać o corocznym sprawdzaniu nie tylko ostrości wzroku, ale też ciśnienia śródgałkowego (profilaktyka jaskry), dna oka (m.in. profilaktyka zaćmy i AMD) oraz jego przedniego odcinka, a ponadto obwodu siatkówki.

O oczy musimy dbać! Co robić, by cieszyć się dobrym wzrokiem?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska