MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 100-lecie odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzinie [ZDJĘCIA]

Dorota Lipnicka
Dorota Lipnicka
Uczniowie klas podstawowych I-III przygotowali koncert pieśni patriotycznych.
Uczniowie klas podstawowych I-III przygotowali koncert pieśni patriotycznych. Dorota Lipnicka
Koncerty patriotyczne, lekcje historii, liczne konkursy i quizy, sadzenie pamiątkowego dębu - to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych przez uczniów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Jesteśmy dumni z naszej historii. Po 123 latach niewoli nasi przodkowie wywalczyli niepodległość. Mimo że Polski nie było na mapie świata, nie zatraciliśmy polskości, potrafiliśmy się zjednoczyć. Mamy dziś, co świętować

- mówi Marian Wieczorek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie.

To właśnie tutaj, uczniowie i nauczyciele w szczególny sposób obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości. Przygotowania do tego wydarzenia zaczęli już na początku października.

Przygotowaliśmy cały szereg różnorodnych, ciekawych wydarzeń. Nauczyciele przeprowadzali specjalne lekcje historii. Dzieci tworzyły gazetki szkolne oraz prace plastyczne związane z patriotyzmem, uczyły się pieśni patriotycznych, brały udział w konkursach i quizach np. w grze pt. „ „Z niepodległą gra o zwycięstwo” czy nowoczesnym quizie z użyciem telefon-ów i tabletów. Panie ze świetlicy czytały także dzieciom legendy o powstaniu państwa polskiego

- relacjonuje wicedyrektor Renata Ociepa.

Dzieci rozwijały się również artystycznie. Każda klasa przygotowała jedną z piosenek patriotycznych. Uczniowie śpiewali między innymi: „O mój rozmarynie”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Na wojenkę poszli chłopcy” czy „Jak długo w sercach naszych”. Dzieci nauczyły się także tańczyć poloneza do muzyki Michała Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.

Alfabet patrioty

Uczniowie tworzyli również własne alfabety patrioty, które potem powieszono na drzwiach ich klas.

Prawdziwy patriota to ktoś, kto kocha swój kraj, zna jego historię oraz symbole, dba o jego rozwój, pilnie się uczy i daje z siebie to, co najlepsze innym. Szanuje ojczyznę i dba o jej środowisko naturalne

- opowiada Kamil.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem podeszły do wykonania powierzonych im zadań.

Cieszymy się, że jesteśmy wolni. Pamiętamy o naszych przodkach, dlatego chętnie stworzyliśmy naszą gazetkę patriotyczną. Nauczyliśmy się też pieśni „Hej chłopcy, bagnet na broń”. Bardzo szybko zapamiętaliśmy słowa pieśni

- dodaje Kacper.

Dla uczczenia tej wyjątkowej okazji uczniowie i nauczyciele zasadzą pamiątkowego dęba. Wraz z nim zakopią tak zwaną Kapsułę Czasu, w której zamieszczą życzenia dla niepodległej Polski.

„Szanowna Jubilatko pragniemy, aby dbali o Ciebie mądrzy i rozsądni obywatele. Niech wszyscy w naszym pięknym kraju czują się bezpiecznie i szczęśliwie” - napisała Maja Jakubik. Uczniowie życzyli też Polsce siły, odwagi i bogactwa.

Widzimy, że dzieci z radością poznawały historię Polski, brały udział w konkursach. Dla najlepszych przygotowaliśmy nagrody, drobne upominki w postaci biało-czerwonych lizaków

- dodaje Renata Ociepa.

Tydzień Patriotyczny zakończy wtorkowy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu klas czwartych i piątych.

Całe miasto świętuje

W obchody 100-leci odzyskania niepodległości zaangażowali się również inni mieszkańcy Świebodzina. Na początku listopada w Parku Chopina odbyła się inscenizacja powstania wielkopolskiego. W akcji rekonstrukcyjnej upamiętniającej powstańczy zryw z 1918 roku wzięli udział żołnierze WP, wolontariusze, świebodzińscy harcerze ze Szczepu ZHR „Trzynastka”.

W niedzielę, 11 listopada, godz. 9.30 odbędzie się wernisaż wystawy „100 twarzy Świebodzina na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” na Placu JP II.

W ramach projektu społecznego, na stu zdjęciach zostaną uwiecznione wizerunki stu mieszkańców Świebodzina, w wieku od 1 do 100 lat. Autorami zdjęć są Dorota Hładka oraz Michał Czajka.

W niedzielę, o godz. 10.30 mieszkańcy Świebodzina będą mogli wziąć także udział w - mszy św. w intencji ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej oraz Pocztu Sztandarowego 17. WBZ (kościół pw. sw. Michała Archanioła). Tego dnia o godz. 11.30 odbędzie się również przemarsz ulicami miasta na plac przy Pomniku Niepodległości. W programie wspólne śpiewanie hymnu, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów.

100-lecie odzyskania niepodległości świętować będą także mieszkańcy sąsiednich gmin. W Szczańcu o godz. 11.50 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej O godz. 12.45 odbędzie się koncert w wykonaniu zespołów ludowych Osoria i Ale Babki, a po nim montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Natomiast w Zbąszynku o godz. 18.00 w sali widowiskowej odbędzie się Koncert Niepodległościowy, przygotowany przez Grupę Poddasze (ZHP Zbąszynek).

Zobacz więcej: Inscenizacja Powstania Wielkopolskiego w Świebodzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska