Obchody 40. rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyły się w Żarach. Pod żarską katedrą stoi pomnik Prymasa Tysiąclecia

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman

Wideo

Dziś mija 40. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody tego wydarzenia odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.

Obelisk został poświęcony 20 lat temu 10 września 2001 r. przez śp. bp. Adama Dyczkowskiego, a powstał z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i jest to jedyne miejsce na terenie całego województwa lubuskiego upamiętniające Prymasa Tysiąclecia.

Dziś mija 40. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody tego wydarzenia odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. Jest to jedyne miejsce na terenie całego województwa lubuskiego upamiętniające Prymasa Tysiąclecia.

Obchody 40. rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego ...

Msza święta w żarskiej "katedrze"

Dzisiaj w Żarach w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona uroczysta msza święta koncelebrowana, której przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Litytyński.
Po nabożeństwie, przed pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak powiedział:

To, że Polacy w okresie tak trudnym dla nas wszystkich, w okresie komunistycznego zniewolenia wybierali wierność Kościołowi, prawdziwą miłość do ojczyzny i niegasnąca wiarę w wolność, to wielka zasługa Prymasa Tysiąclecia.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak Małgorzata Fudali Hakman

Uczczenie rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Następnie pod pomnikiem zostały złożone kwiaty od uczestników uroczystości: Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka, posłanki na sejm Elżbiety Płonki, dyrektora IPN w Poznaniu Rafała Reczka, Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy, dyrektora IAS Adama Andrzejewskiego, dowódców garnizonów wojskowych, komendy wojewódzkiej policji, straży granicznej i straży pożarnej, starosty powiatu żarskiego Józefa Radziona, burmistrza Żar Danutę Madej, wójta gminy Leszka Mrożka, przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Koło Sybiraków oraz mieszkańców Żar.

Uroczystość uświetniła kompania honorowa i orkiestra wojskowa.

"Trzeba wszystko poświęcić, nawet samego siebie i osobistą wygodę, byle ratować człowieka"

Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan Wyszyński Małgorzata Fudali Hakman

Życiorys Prymasa Tysiąclecia

Stefan Wyszyński (1901-1981), urodzony w Zuzeli nad Bugiem, w wieku 19 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1924 r. przyjął święcenia prezbiteratu, a w 1929 r. ukończył doktoratem studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1946 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji lubelskiej i otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Hlonda. Po śmierci prymasa Hlonda w 1948 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. W 1953 r. papież Pius XII wyniósł go do godności kardynalskiej.
Arcybiskup Stefan Wyszyński, od 1953 r. kardynał, został prymasem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski w momencie, gdy władze stalinowskiej Polski rozpoczęły agresywną walkę z religią i Kościołem.
Trzyletnie internowanie (1953-1956), które dla kard. Wyszyńskiego było czasem cierpienia i modlitwy, czasem osobistych rekolekcji z aktem osobistego oddania się Matce Bożej, przyniosło wielkie duchowe owoce całemu Kościołowi w Polsce.
Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski zmarł 28 maja 1981 roku, w okresie, gdy Polacy po latach zniewolenia wstali z kolan. Impuls do powstania wielkiego, wolnościowego ruchu społecznego dała pierwsza pielgrzymka do Polski Jana Pawła II w 1979 r., ale podwaliny pod nią przez lat kilkadziesiąt kładł prymas Wyszyński.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie