Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 40. rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyły się w Żarach. Pod żarską katedrą stoi pomnik Prymasa Tysiąclecia

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Dziś mija 40. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody tego wydarzenia odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. Jest to jedyne miejsce na terenie całego województwa lubuskiego upamiętniające Prymasa Tysiąclecia.
Dziś mija 40. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody tego wydarzenia odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. Jest to jedyne miejsce na terenie całego województwa lubuskiego upamiętniające Prymasa Tysiąclecia. Małgorzata Fudali Hakman
Dziś mija 40. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody tego wydarzenia odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.

Obelisk został poświęcony 20 lat temu 10 września 2001 r. przez śp. bp. Adama Dyczkowskiego, a powstał z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i jest to jedyne miejsce na terenie całego województwa lubuskiego upamiętniające Prymasa Tysiąclecia.

Dziś mija 40. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody tego wydarzenia odbyły się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. Jest to jedyne miejsce na terenie całego województwa lubuskiego upamiętniające Prymasa Tysiąclecia.

Obchody 40. rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego ...

Msza święta w żarskiej "katedrze"

Dzisiaj w Żarach w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona uroczysta msza święta koncelebrowana, której przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Litytyński.
Po nabożeństwie, przed pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak powiedział:

To, że Polacy w okresie tak trudnym dla nas wszystkich, w okresie komunistycznego zniewolenia wybierali wierność Kościołowi, prawdziwą miłość do ojczyzny i niegasnąca wiarę w wolność, to wielka zasługa Prymasa Tysiąclecia.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak Małgorzata Fudali Hakman

Uczczenie rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Następnie pod pomnikiem zostały złożone kwiaty od uczestników uroczystości: Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka, posłanki na sejm Elżbiety Płonki, dyrektora IPN w Poznaniu Rafała Reczka, Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy, dyrektora IAS Adama Andrzejewskiego, dowódców garnizonów wojskowych, komendy wojewódzkiej policji, straży granicznej i straży pożarnej, starosty powiatu żarskiego Józefa Radziona, burmistrza Żar Danutę Madej, wójta gminy Leszka Mrożka, przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Koło Sybiraków oraz mieszkańców Żar.

Uroczystość uświetniła kompania honorowa i orkiestra wojskowa.

"Trzeba wszystko poświęcić, nawet samego siebie i osobistą wygodę, byle ratować człowieka"

Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan Wyszyński Małgorzata Fudali Hakman

Życiorys Prymasa Tysiąclecia

Stefan Wyszyński (1901-1981), urodzony w Zuzeli nad Bugiem, w wieku 19 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1924 r. przyjął święcenia prezbiteratu, a w 1929 r. ukończył doktoratem studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1946 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji lubelskiej i otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Hlonda. Po śmierci prymasa Hlonda w 1948 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. W 1953 r. papież Pius XII wyniósł go do godności kardynalskiej.
Arcybiskup Stefan Wyszyński, od 1953 r. kardynał, został prymasem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski w momencie, gdy władze stalinowskiej Polski rozpoczęły agresywną walkę z religią i Kościołem.
Trzyletnie internowanie (1953-1956), które dla kard. Wyszyńskiego było czasem cierpienia i modlitwy, czasem osobistych rekolekcji z aktem osobistego oddania się Matce Bożej, przyniosło wielkie duchowe owoce całemu Kościołowi w Polsce.
Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski zmarł 28 maja 1981 roku, w okresie, gdy Polacy po latach zniewolenia wstali z kolan. Impuls do powstania wielkiego, wolnościowego ruchu społecznego dała pierwsza pielgrzymka do Polski Jana Pawła II w 1979 r., ale podwaliny pod nią przez lat kilkadziesiąt kładł prymas Wyszyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska