Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Redakcja
Dziś w Gdańsku na Westerplatte przywódcy Europy zebrali się, aby uczcić 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Główna część uroczystości rocznicowych na Westerplatte rozpoczęła się punktualnie o godzinie 14:30. 20 szefów rządów i przedstawiciele poszczególnych delegacji przeszli na Cmentarzyk obrońców Westerplatte i tam złożyli wspólny wieniec.

Z Cmentarzyka delegaci przeszli na miejsce głównych uroczystości, czyli plac u podnóża Pomnika Obrońców Wybrzeża. Tam o godzinie 15:30 rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości.

Przemawiali m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek, premier Rosji Władimir Putin, premier Donald Tusk oraz prezydent Lech Kaczyński.

Angela Merkel podkreślała jak wiele współczesne Niemcy zawdzięczają Polakom. - To wy wyciągnęliście do nas rękę i sprawiliście, że dziś możemy też wspominać radosne chwile sprzed 20 lat, upadek Muru Berlińskiego, zjednoczenie Niemiec i Europy - mówiła.

- To, że na Westerplatte jesteśmy razem, to duża wartość - podkreślał z kolei Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Mimo tragedii, jakie przeżyły nasze narody, wierzymy w sens działania na rzecz pokoju i większego zaufania - podkreślił w swoim przemówieniu premier Donald Tusk.

Lech Kaczyński w swoim przemówieniu mówił o "naszym prawie do prawdy". Prezydent nie szczędził również dosadnych słów mówiąc o historii. "Katyń był zemstą za rok 1920", a "paktu Ribbentrop-Mołotow w żadnym razie nie można porównywać z polsko-niemieckim paktem o nieagresji" - podkreślał.

Wszyscy jednak w wielkim napięciu czekali na słowa premiera Rosji, Władimira Putina. Nie przeprosił on (jak wielu oczekiwało) za grzechy swojego kraju - za mord w Katyniu oraz napaść na Polskę z 17 września 1939 roku.

Odnosząc się do przyczyn wybuchu II wojny światowej, premier Rosji zaapelował, aby , poszczególne kraje oficjalnie przyznały, że układanie się z nazistami było niewybaczalnym błędem. - My tak uczyniliśmy. Potępiliśmy pakt Ribbentrop-Mołotow. Mamy prawo oczekiwać, że inne narody też potępią pakty z nazistami. - Mój kraj nie tylko przyznaje się do błędów i pomyłek przeszłości, ale dokonuje praktycznego wkładu w budowę nowego świata na nowych zasadach - zaznaczał Putin.

Na koniec premier Federacji Rosyjskiej powiedział, że ma nadzieję, iż relacje polsko-rosyjskie będą "uwolnione od problemów przeszłości". Podziękował również wszystkim żołnierzom, którzy brali udział na różnych frontach II Wojny. - Wasz wysiłek na zawsze będzie w naszych sercach. Jest wieczny. Dziękujemy za to - mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska