MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zielonej Górze. Kwiaty i znicze w dowód pamięci o zamordowanych

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Były kwiaty, znicze i modlitwa. Mieszkańcy Zielonej Góry oddali hołd zamordowanym jeńcom w lesie katyńskim. Najpierw odprawiona została msza w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, a następnie druga część uroczystości odbyła się przy pomniku przy głównej ulicy w centrum miasta.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody w Zielonej Górze

W Zielonej Górze obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Następnie uczestnicy mszy przeszli pod obelisk Zbrodni Katyńskiej przy ul. Bohaterów Westerplatte, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.

– Zbrodnia na ludziach, zbrodnia na faktach. Gdy dokonany wiosną 1940 roku mord na polskich oficerach wyszedł na jaw, rozpoczął się trwający pół wieku proces konstruowania kłamstwa katyńskiego. Szczególnym gwałtem na prawdzie i moralności było narzucanie go Polakom – mówiła podczas uroczystości przy pomniku Iwona Kordek, wiceprezes Lubuskiej Rodziny Katyńskiej.

Wiceprezes Lubuskiej Rodziny Katyńskiej przypomniała historię obozów. W nieogrzewanych pomieszczeniach obozowych panował ścisk, brakowało wody i środków czystości, a ludzi zamęczały też pluskwy i wszy.

– Jeńcy spali na zestawionych piętrowych pryczach, często bez siennika, mimo to, do niektórych spraw podchodzili z humorem – relacjonowała Iwona Kordek. – Prowadzili działalność samokształceniową. Organizowali nielegalne odczyty i prelekcje. Prowadzili kursy języków obcych. Funkcjonowała nielegalna biblioteka. Zakładali chóry i zespoły. Wierzyli do końca, że wrócą do domów. Tak było do 3 kwietnia 1940 r. Wtedy zaczęła się likwidacja obozu jenieckiego. Codzienne transporty do lasu katyńskiego trwały do 20 maja.

Zbrodnia Katyńska została popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej).

– Ludobójstwo dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tysiącach obywateli II RP do dziś zostaje niezabliźnioną raną – podkreślił Marek Budniak, pełnomocnik wojewody lubuskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zielonej Górze, 13 kwietnia 2023 r. Zobacz więcej zdjęć w galerii >>>

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zielonej Gór...

Szkoły w Zielonej Górze. SP nr 22 im. Lubuskiej Rodziny Katyńskiej

Szczególne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się również m.in. w Zielonej Górze Łężycy. Szkoła Podstawa nr 22, która wchodzi w skład Zespołu edukacyjnego nr 8 nosi imię Lubuskiej Rodziny Katyńskiej.

– Od 2019 roku z dumą i szacunkiem nosimy to imię i od kilku lat współpracujemy bardzo aktywnie z Lubuską Rodziną Katyńską. Dzisiaj to szczególny moment, kiedy chcemy upamiętnić ofiary bestialsko zamordowanych w Katyniu. nasi uczniowie zawieszają dzisiaj biało-czerwone wstążki, łącząc się pamięcią z ofiarami – powiedział nam dyrektor szkoły Władysław Kondras.

Zapalone zostały też znicze przy dębach pamięci zasadzonych przy szkole w ubiegłym roku. Pamięć o historii narodu jest w tej szkole szczególnie utrwalana.

– Często odbywają się żywe lekcje historii. – Zapraszamy do nas członków Lubuskiej Rodziny Katyńskiej, którzy są spadkobiercami pamięci, a jednocześnie pionierami Zielonej Góry. Łączymy pamięć o poległych w Katyniu z historią związaną z naszym miastem, początkami Zielonej Góry – opowiada dyrektor Kondras.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska