Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie Tomasz Rybarczyk
Na Cmentarzu Komunalnym w Sulechowie odbyły się obchody Narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm RP Bogusław Wontor, burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, Członek Zarządu Powiatu Zielonogórskiego Mirosław Andrasiak, prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie Roman Zawalny oraz miłośnicy historii i mieszkańcy gminy. Obchody odbyły się w z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.

Głos zabrał prezes Koła Roman Zawalny zaznaczając, że wielka jest jego radość móc uczestniczyć w obchodach rocznicowych Powstania Wielkopolskiego, którego ranga została podniesiona do Święta Narodowego. Dodał również, że rozpoczęcie Powstania Wielkopolskiego stało się impulsem Polaków do zwycięskiej walki o wolność i niepodległości.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskie...

31 nazwisk powstańców

Przemówienie wygłosił również burmistrz Sulechowa (…) Stoimy przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Sulechowie, by uczcić bohaterów tamtych wydarzeń. Nie byłoby II Rzeczypospolitej Polskiej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga i bohaterstwo Wielkopolan. Powstanie Wielkopolskie nie dotarło do samego Sulechowa, gdyż zatrzymało się na jego rogatkach, jednak my również tutaj pamiętamy o powstańcach. Jedna z ulic Sulechowa nosi nazwę „Powstańców Wielkopolskich”. Na fragmencie murów obronnych przy pl. biskupa Pluty, tuż obok pomnika poświęconego weteranom walk o wolną Polskę, wmurowano tablicę kamienną w hołdzie powstańcom wielkopolskim, mieszkającym na ziemi sulechowskiej. Pomnik Powstańców Wielkopolskich, przy którym właśnie stoimy, został odsłonięty i poświęcony 27 grudnia 2008 r. Znajduje się na nim 31 nazwisk uczestników powstania, przybyłych do Sulechowa. Cześć ich Pamięci!

Otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu

Po okolicznościowych przemówieniach został przeprowadzony apel pamięci wraz z salwą honorową, a na zakończenie rocznicowych obchodów przed pomnikiem zostały złożone wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.
Po głównych obchodach delegacje biorące udział w uroczystości udały się na plac biskupa Wilhelma Pluty, gdzie przy tablicy upamiętniającej Powstanie Wielkopolskie również złożyły kwiaty.
W ramach 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu oraz prezentacja multimedialna z działań Koła TPPW w Sulechowie.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie Tomasz Rybarczyk

Historia utworzenia TPPW

Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie zostało założone 14 grudnia 2000 roku. Jedną z pierwszych jego inicjatyw było ufundowanie i zamontowanie na starych murach obronnych Sulechowa pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i powstańcom. Członkowie koła brali udział w spotkaniach z uczniami w gminnych szkołach ale także w Kargowej, Babimoście i Kopanicy prezentując historię powstania wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem walk z germanizacją na Ziemi Babimojskiej, Kargowskiej i przebiegiem walk o wyzwolenie tych ziem. Bogata jest również działalność wydawnicza sulechowskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Koło organizowało wycieczki historyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych, zapoznając ich z tematyką powstańczą, pod nazwą „Podróże historyczne szlakiem Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.
ZOBACZ TEŻ

Zieleń w Babimoście, mimo kończącego się lata, wciąż cieszy oczy mieszkańców jak i gości

BABIMOST. W mieście wciąż kolorowo i zielono. Zobacz! [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska