Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach. Tak budowano "Czerwony kościół"

Aleksandra Hudyma, Małgorzata Fudali - Hakman
Obecnie kościół jest remontowany. W czwartek 12 czerwca 2020 minęła 71. rocznica śmierci Karola Ponsensa, budowniczego świątyni.
Obecnie kościół jest remontowany. W czwartek 12 czerwca 2020 minęła 71. rocznica śmierci Karola Ponsensa, budowniczego świątyni. Aleksandra Hudyma
"Czerwony kościół" czyli oficjalnie kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach. 12 czerwca minęła 71. rocznica śmierci Karola Ponsensa, który stał za budową świątyni.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny świętowała stulecie powstania w 2017 roku. Ale w czwartek 12 czerwca minęło dokładnie 71. lat od śmierci budowniczego kościoła - Karola Ponsensa, pierwszego proboszcza pierwszej katolickiej parafii w Żarach. Łopatę pod budowę świątyni wbito 6 czerwca 1914 roku, ale już miesiąc później wybuchła I wojna światowa.

Wojna nie przeszkodziła

Mimo działań wojennych i innych wtedy priorytetów, niż budowa kościoła, przedsięwzięcie udało się zakończyć już po 3 latach. 9 września 1917 r. świątynia została konsekrowana przez Kardynała Adolfa Bertrama. Po drugiej wojnie światowej Karol Ponsens został w Żarach i został proboszczem Polaków, którzy zamieszkali w tym zrujnowanym mieście. Mimo trudności i wielu wyzwań, parafia pw. WNMP rozwijała się. Choć na jej terenie doszło 19 lutego 1945 do morderstwa siostry Elżbietanki Marii Edelburgis przez żołnierza Armii Czerwonej, ksiądz nie poddał się i nadal prowadził na tych niespokojnych ziemiach posługę duszpasterską.

CZYTAJ TEŻ

Śmierć proboszcza

Niestety, 1949 roku proboszcz umarł. Został pochowany na terenie parafii obok swojego ukochanego kościoła. Przez kilkadziesiąt lat żaden proboszcz nie zagrzał długo miejsca w tej parafii. Dopiero ksiądz Tadeusz Demel osiadł w Żarach na dobre i doprowadził ją do rozkwitu. Ksiądz Demel jest wspominany bardzo ciepło przez mieszkańców miasta. Został honorowym obywatelem Żar, a jego imieniem zostało nazwane rondo nieopodal kościoła. Wiele remontów i prac konserwatorskich przeprowadził także zasłużony dla miasta i tej parafii ksiądz Tadeusz Dobrucki. Obecnie trwa remont kościoła, prace koncentrują się na zewnętrznej części budynku wokół wieży.

Zobacz, jak wyglądały obchody stulecia parafii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto