Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody święta niepodległości w Zielonej Górze. Były życzenia dla Polski i odsłonięcie rzeźby na okrągłą rocznicę [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas, MK
Uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Zielonej Górze.
Uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Zielonej Górze. Mariusz Kapała / GL
Chwilę po godzinie 12.00 na odnowionym Placu Matejki w Zielonej Górze rozpoczęły się miejskie uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości. Było odsłonięcie rzeźby autorstwa Roberta Tomaka, występy, wspólne śpiewanie pieśni, salwa honorowa. I mnóstwo mieszkańców, którzy razem przyszli świętować tę niezwykłą uroczystość.

W tym roku uroczystości niepodległościowe odbywały się na odnowionym placu Matejki. I to tutaj odsłonięto rzeźbę na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wyłonioną w konkursie zorganizowanym przez miasto. Na postumencie? Trzy flagi - jak trzy zabory, które połączyły się znów w całość w 1918 roku.

Jakie to jest uczucie stworzyć rzeźbę z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości?

Wspólne śpiewanie hymnu Polski w Zielonej Górze.

Mazurek Dąbrowskiego popłynął z setek gardeł! Zielonogórzani...

- Bardzo się ucieszyłem, jak wygrałem konkurs - mówi artysta Robert Tomak, autor rzeźby, która stanęła na placu Matejki. - A potem... zaczęły się schody. Odlew bardzo długo trwał, bo to jest nierdzewna stal. Ale nie wyobrażałem sobie, że rzeźba mogłaby być zrobiona z czegoś innego, że sztandary za jakiś czas staną się czarne. Tak byłoby w przypadku chociażby brązu.

Stąd stal, jako symbol siły polskiego narodu... W podstawę rzeźby została wmontowana tuba. A w niej? Życzenia dla Polski od uczniów zielonogórskich szkół. Czego życzyli jej najmłodsi zielonogórzanie? Żeby była zawsze wolna, zielona, piękna, spokojna, wolna od nieszczęść. By Polacy zawsze byli z niej dumni i zawsze ją szanowali. I by sąsiedzi nigdy się z nią nie pokłócili.

- Jesteśmy z Ciebie dumni, Polsko! - napisali uczniowie SP 14 w Zielonej Górze.

Na niedzielnych uroczystościach pojawili się nie tylko posłowie, senatorowie, miejscy radni, ale i setki mieszkańców. Dla których dzisiejsza data jest wyjątkowa.

- Po tylu latach mamy wolność - mówi ze wzruszeniem Mariola Brosławska. - Tylko szkoda, że nie potrafimy tego docenić. Bo się kłócimy, jesteśmy podzieleni. Czasem lepiej się nie przyznawać, co się myśli, żeby się nie pokłócić... Ale jestem dziś na obchodach razem z moimi uczniami, którzy będą przedstawiać montaż słowno-muzyczny. Słyszę już go drugi raz. I obawiam się, że znów będę płakać ze wzruszenia. Musimy przekonywać młodych do obchodów. I pokazywać, jak inaczej można świętować.

To uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych zaprezentowali mieszkańcom spektakl, podkreślający najważniejsze daty ostatnich 100 lat wolności Polski. Był wspólny śpiew, recytacje. I radość z wolności.

Nie zabrakło też młodych radnych...

- Jako lokalni patrioci uważamy, że dzisiejsza nasza obecność na tych uroczystościach jest naszym duchowym obowiązkiem - mówi Anna Jędrzejewska z zielonogórskiej młodzieżowej rady miasta. - Dorastaliśmy w wolnej Polsce i chcieliśmy za to podziękować. Za to, w jakich dobrych warunkach możemy teraz żyć. A obchody każda grupa społeczna celebruje na swój sposób. I jest to wyjątkowe. A uroczystości o charakterze podniosłym? W ten sposób oddajemy szacunek.

- Cieszy nas to, że w Zielonej Górze odbywa się sporo wydarzeń w ramach obchodów niepodległości - dodaje Wiktoria Kozioł, radna Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra. - Mamy też biegi, rajdy rowerowe. To jest coś innego dla mieszkańców, gdzie też mogą poczuć te sto lat wolnej Polski!

Adam Kosiński jest uczniem jednej ze szkół. Dlaczego przyszedł na Plac Matejki z całą rodziną? - Bo to jest święto narodowe - mówi szczerze. - Będziemy jeszcze dzisiaj śpiewać razem pieśni.

Zobacz także: Mazurek Dąbrowskiego popłynął z setek gardeł! Zielonogórzanie zaśpiewali hymn Polski na okrągłą rocznicę [WIDEO]

- Chętnie uczestniczymy w takich wydarzeniach jak te dzisiejsze - mówi z przekonaniem Michał Blicharczyk, który na Plac Matejki przyszedł z żoną Magdaleną i dziećmi. - Cieszymy się tymi biało-czerwonymi kolorami. Przyszliśmy dziś z flagą, którą syn dostał w Lednicy od samego prezydenta Dudy. Cieszymy się, że możemy tutaj dziś z nią przyjść. Jak uczymy dzieci patriotyzmu? Dużo im opowiadamy. W tym roku flaga wisi u nas przed domem cały rok. Poza tym nasze dzieci są w harcerstwie, a tam już się dba o podtrzymywanie patriotycznych tradycji.

Niedzielne uroczystości zakończył apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów. W ramach obchodów dziś w Zielonej Górze odbędzie się jeszcze o godz. 17.00 spektakl plenerowy przed Lubuskim Teatrem a o godz. 19.00 spektakl muzyczny w jego siedzibie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska