MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Wojska Polskiego. Zobacz, co się wydarzyło w Sulechowie

Tomasz Rybarczyk, kali
Obchody święta Wojska Polskiego w Sulechowie
Obchody święta Wojska Polskiego w Sulechowie Tomasz Rybarczyk, urząd miasta Sulechów
W sobotę na pamiątkę rocznicy Bitwy Warszawskiej obchodzimy święto Wojska Polskiego. W Sulechowie stosując się do reżimu sanitarnego żołnierze 5. Lubuskiego pułku artylerii podzielili świętowanie na dwa dni. Co się podczas nich wydarzyło?

Corocznie 15 sierpnia Wojsko Polskie obchodzi swoje święto, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku.

Żołnierze świętowali dwa dni

W 2020 roku mija dokładnie 100 lat od tamtych wydarzeń, które zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa, określana często „Cudem nad Wisłą” została uznana za 18. na liście przełomowych bitew świata.

W Sulechowie stosując się do reżimu sanitarnego żołnierze 5. Lubuskiego pułku artylerii podzielili świętowanie na dwa dni.
W piątek 14 sierpnia w sulechowskich koszarach odbyła się uroczysta zbiórka podczas, której dowódca pułku płk Sławomir Kula w asyście burmistrza Sulechowa Wojciecha Sołtysa wręczył żołnierzom odznaczenia, mianowania na kolejny stopień wojskowy oraz listy gratulacyjne i pochwały. W sumie tego dnia kolejny awans otrzymało 18 żołnierzy, 24 pochwały, 4 listy gratulacyjne oraz 4 zostało odznaczonych medalami.

Nie dla medali i kolejnych stopni

Wśród nowo mianowanych znaleźli się m.in. kpt. Adrian Kuc, dla którego święto Wojska Polskiego jest potwierdzeniem i nadaniem rangi wszystkich wartości, które kierują żołnierzem WP w trakcie całej działalności służbowej. „Nie tylko dla medali i kolejnych stopni wojskowych służy się w wojsku. Na pierwszy miejscu najważniejsza dla mnie jest moja Ojczyzna i wartości historyczne”. Tak samo uważa st. kpr. Mariusz Krasowski, który zaznaczył, że doceniając dorobek naszych poprzedników i pielęgnując te tradycje budujemy w narodzie silny patriotyzm. Plut. Grzegorz Kopeć dodaje, że „służba wojskowa jest bardzo trudna, to częste wyrzeczenia, wyjazdy służbowe, szkolenia poligonowe i rozłąki z najbliższymi. To właśnie w rodzinie żołnierz ma największe wsparcie i wyrozumiałość. Moja rodzina i dom to miejsce, do którego wracam z ogromną radością i cieszę się każdą chwilą, gdyż tego wspólnego czasu nie mamy zbyt wiele. Jednak kocham to, co robię i nie wyobrażam sobie, abym na chwilę obecną wykonywać inny zawód niż zawód żołnierza”.

Szczególne słowa dla żołnierzy na misjach

Dziękując żołnierzom za ich służbę płk Kula powiedział (…) „100 lat temu odwaga i męstwo polskich żołnierzy, ale też strategiczne talenty dowódców zdecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Na pamiątkę tego wydarzenia 4 sierpnia 1923 roku ustanowiono Święto Żołnierza. Dzisiejsze święto to również czas, aby podsumować nasze dokonania. Osobiste sukcesy żołnierzy można było zobaczyć przed kilkoma chwilami, odznaczeni, mianowani oraz wyróżnieni swoim wysiłkiem zasłużyli na te piękne chwile. Serdecznie wszystkim gratuluję oraz życzę przede wszystkim zdrowia ponieważ w obecnej sytuacji panującej epidemii jest ono najważniejsze, radości, pogody ducha oraz sukcesów zawodowych jak i w życiu prywatnym”.
Głos zabrał również burmistrz Sulechowa, który zaznaczył, że świąteczne życzenia kieruje na ręce dowódcy 5 pa, kadry Wojska Polskiego, pracowników Resortu Obrony Narodowej, a także w sposób szczególny do przebywających na misjach zagranicznych żołnierzy sulechowskiego pułku w tym XII zmiany PKW Afganistan. „Z okazji Święta Wojska Polskiego pragnę państwuz złożyć serdeczne życzenia i wyrazy uznania wobec trudnej i odpowiedzialnej służby w kraju oraz poza jej granicami. Sulechowscy artylerzyści strzegą naszego bezpieczeństwa i suwerenności. Składam państwu podziękowania za codzienne zaangażowanie i poświecenie w imieniu wolności Ojczyzny. W tym szczególnym dniu proszę przyjąć życzenia dobrego zdrowia, wielu sukcesów zawodowych i pomyślności w codziennej służbie. Wszystkim żołnierzom wyróżnionym i odznaczonym gratuluję i życzę szybkiej ścieżki awansów zawodowych oraz radości płynącej ze służby, a żołnierzom misjonarzom również żołnierskiego szczęścia”.

Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!

15 sierpnia w Kościele Garnizonowym p.w. Najświętszego Imienia Maryi została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, miasta Sulechowa oraz Wojska Polskiego, którą koncelebrował ks. ppłk Robert Krzysztofiak
W nabożeństwie udział wzięli proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Kostki Józef Tomiak, dowódca garnizonu Sulechów płk Sławomir Kula, burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, poczet sztandarowy 5 pa, oficerowie, podoficerowie, szeregowi, pracownicy PRON oraz mieszkańców gminy.
Po uroczystościach kościelnych delegacje: sulechowskiego samorządu, Wojska Polskiego i mieszkańców miasta złożyły kwiaty pod Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego oddając hołd bohaterom walk o niepodległą Ojczyznę.

ZOBACZ TEŻ

Wojskowa przysięga w 5 Lubuskim pułku artylerii w Sulechowie

Przysięga wojskowa w dobie koronawirusa w Sulechowie. Każdy ...

W piątek, 22 maja 2020, w sali tradycji 5. Lubuskiego pułku artylerii odbyło się pożegnanie XII zmiany PKW RSM Afganistan.

Pożegnanie żołnierzy z Sulechowa, którzy lecą do Afganistanu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska