Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody XIV Światowego Dnia Nerek i IV Lubuski Zjazd Osób po ich przeszczepie! Nie zabrakło rozmów i wykładów [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Zielona Góra, 10 marca 2019. XIV Światowy Dzień Nerek i IV Lubuski Zjazd Osób po Przeszczepie Nerek w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
Zielona Góra, 10 marca 2019. XIV Światowy Dzień Nerek i IV Lubuski Zjazd Osób po Przeszczepie Nerek w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Natalia Dyjas
W niedzielę, 10 marca, w Zielonej Górze po raz kolejny odbyły się obchody Światowego Dnia Nerek. W tym roku pod hasłem: "Zdrowe nerki - u każdego i wszędzie".

O tym, że wciąż trzeba edukować mieszkańców nie tylko w zakresie zdrowia nerek, ale i przeszczepów wie świetnie profesor Bogumiła Burda, szefowa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka” w Zielonej Górze.

- Mówimy, że jesteśmy otwarci i chcemy ratować czyjeś życie, ale nadal jest za mało na przykład przeszczepów rodzinnych - mówiła pani profesor na łamach naszej gazety. - Zbyt mało mamy pobrań narządów do przeszczepu. W 2017 było ich w województwie lubuskim 150. W 2018 roku w Polsce było 1390 przeszczepień narządów od zmarłych dawców, przeszczepów od dawców żyjących było tylko 40 na cały kraj. A na koniec 2018 roku czekało na przeszczep 1977 osób!

Dlatego wciąż tak ważna jest edukacja w tym zakresie. I tak w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze mieszkańcy mogli wziąć udział w XIV Światowym Dniu Nerek i IV Lubuskim Zjeździe Osób po przeszczepie nerek. Wydarzenie stało się okazją do rozmów z ekspertami, poszerzania wiedzy z zakresu profilaktyki, obejrzenia dotychczasowych osiągnięć stowarzyszenia, ale i spotkaniem tych, którzy dzięki przeszczepom zyskali nowe życie.

Tradycyjnie już na sali kolumnowej nie zabrakło przedstawicieli Fundacji Dr Clown z charakterystycznymi czerwonymi noskami czy studentów pielęgniarstwa na UZ. Dlaczego młodzi ludzie postanowili poświęcić swój wolny dzień i przyjść na spotkanie z mieszkańcami?

- Edukacja pacjenta jest bardzo ważnym aspektem naszej pracy - przekonuje Alicja Kołodziej, studentka trzeciego roku pielęgniarstwa. - Cieszymy się, kiedy mamy okazję porozmawiać z mieszkańcami, ale i wzbogacić się zawodowo.

To właśnie studenci rozdawali ulotki o tym, jak można samobadać piersi, edukowali najmłodszych w zakresie piramidy żywieniowej.

Jeszcze do godz. 15.00 będzie można skorzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów wydarzenia.

Maraton Serc dla Różyczki Rybskiej. Dziewczynka potrzebuje pomocy w leczeniu. WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska