Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obelisk Wydarzeń Zielonogórskich jest już gotowy

Tomasz Czyżniewski 68 324 88 34 [email protected]
- Jeszcze tylko trzeba zmieść piasek i pomnik gotowy - mówi Zbigniew Cieliński, który przy obelisku układał bruk
- Jeszcze tylko trzeba zmieść piasek i pomnik gotowy - mówi Zbigniew Cieliński, który przy obelisku układał bruk fot. Mariusz Kapała
- Co tutaj się wydarzyło? Ludzie bili się z milicją, bo władze chciały wyrzucić kościół z budynku - opowiadają gimnazjaliści stojący przy filharmonii.

I czytają napis na obelisku: "30 maja 1960 r. w obronie prawa Kościoła katolickiego do tego budynku mieszkańcy Zielonej Góry i okolic wystąpili przeciw władzy komunistycznej. Siłowa konfrontacja z oddziałami milicji trwała kilka godzin. Wzięło w niej udział około 5.000 osób."

- Wszystko jest gotowe. Tylko trawa musi jeszcze urosnąć - rzeźbiarz Robert Kaja pucuje metalowe elementy. Odsłonięcie w niedzielę. Uczniowie zaglądają przez judasza w symbolicznych drzwiach z granitu. Właśnie wracają z biblioteki wojewódzkiej. - Byliśmy na nietypowej lekcji o historii naszego miasta - opowiadają. - Aktorzy czytali nam dokumenty z tej epoki opowiadające o zajściach, ich przyczynach i represjach.

- Był sobie ksiądz Michalski. W Domu Katolickim prowadził zajęcia z religii. Władze postanowiły usunąć go z budynku. Tak walczono z religią - tłumaczy Kinga Juszczak z Gimnazjum nr 6. Uzupełniają ją koleżanki: Edyta Walent, Wiktoria Tumielewicz i Magdalena Iwańska. - Trochę o tych wydarzeniach wiedziałyśmy wcześniej, bo musiałyśmy się przygotować do spotkania. Teraz doszło bardzo dużo informacji.
W spotkaniu wzięło udział 55 uczniów z Gimnazjum nr 2 i nr 6. Następne zaplanowano we wtorek, czwartek i piątek. W sumie zaproszono ponad 700 uczniów z 15 szkół.

- Wybraliśmy atrakcyjną formułę czytania dokumentów z epoki połączonego z pokazem slajdów - mówi dyrektor biblioteki Andrzej Buck. Przy okazji szkoły dostają egzemplarze najnowszej książki "Wydarzenia zielonogórskie w 1960 r." Będzie ja można otrzymać również w czwartek w bibliotece podczas debaty naukowców i uczestników zajść.

- Różni się ona od wydania sprzed 15 lat. Dotarliśmy do nowych faktów i zweryfikowaliśmy listę aresztowanych - tłumaczą autorzy Tadeusz Dzwonkowski i Bogdan Biegański.
Wydawnictwo sfinansowało miasto. - Mamy 800 egzemplarzy. Duża część trafi do szkół i bibliotek. Dostaną je również osoby zainteresowane - zapewnia wiceprezydent Wioleta Haręźlak.

Rocznicowe obchody

Środa - 12.00 - Warszawa - otwarcie wystawy poświęconej Wydarzeniom Zielonogórskim w senacie RP
Czwartek - 18.00 - debata w bibliotece im. C.K. Norwida.
Sobota - 18.30 - otwarcie wystawy dokumentów w filharmonii, 19.00 - koncert muzyki polskiej.
Niedziela - 12.00 msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej koncelebrowana prze ab. Józefa Michalika, 13.30 - Obudzone miasto - widowisko słowno-muzyczne, 14.00 - odsłonięcie pomnika.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska