Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oblany egzamin to nie koniec świata (zdjęcia)

Redakcja
Dorota Gołębiowska. Ma 24 lata, pochodzi z Pieńska koło Zgorzelca. Od pięciu lat mieszka w Zielonej Górze, studiuje pedagogikę. W przyszłości chciałaby pracować jako pedagog szkolny. Bardzo lubi żużel i eksperymenty kulinarne.
Dorota Gołębiowska. Ma 24 lata, pochodzi z Pieńska koło Zgorzelca. Od pięciu lat mieszka w Zielonej Górze, studiuje pedagogikę. W przyszłości chciałaby pracować jako pedagog szkolny. Bardzo lubi żużel i eksperymenty kulinarne. fot. Tomasz Gawałkiewicz
Rozmowa z Dorotą Gołębiowską, studentką V roku pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

[galeria_glowna]
- Przed tobą już tylko przedostatnia sesja i będziesz magistrem. Inaczej podchodzisz do egzaminów dziś niż trzy lata temu?- Teraz nie odczuwam takiej presji jak na pierwszym czy drugim roku, że jeśli nie zdam, to wyrzucą mnie z uczelni. Jest też mniej egzaminów.

- Sesja to nerwy. Czy rzeczywiście jest taka straszna?- Strasznie jest, gdy w dwa tygodnie trzeba zdać pięć egzaminów. Wtedy są nerwy, czasami płacz i chwile zwątpienia. Litry wypitej kawy, mnóstwo pieniędzy wydane na ksero, nieprzespane noce. Miło wspominam tylko te sesje, podczas których zdałam wszystkie egzaminy.

- Czyli bywały poprawki…- A co to za student bez poprawki? (śmiech)

.

- Oblany egzamin to koniec świata?- Kiedy dowiedziałam się, że nie zdałam, to tak. Było mi żal, że się nie udało, że zabrakło szczęścia i wiedzy. Ale trzeba się zmobilizować, zawsze jest przecież poprawka. Najczęściej wykładowcy nie robią problemów i pozwalają zaliczać nie zdany przedmiot. Jeśli nie uda się z poprawką, można pisać podanie o egzamin komisyjny albo wpis warunkowy.

- Jak się uczyć szybko i efektownie?- Każdy ma swoje metody na naukę. Kiedy mieszkałam w akademiku, widziałam, jak ludzie uczyli się na korytarzach albo w kuchni, najlepiej w nocy, gdy była cisza. Ja uczę się w dzień, kiedy jestem wypoczęta, bo wtedy łatwiej mi się skupić. Podkreślam najważniejsze informacje, robię notatki na marginesach. Najpierw zaczynam od łatwiejszych zagadnień, trudne zostawiam na później.

- Łatwiej zdać egzamin pisemny czy ustny?- Wolę pisemny. Jest więcej czasu na zastanowienie, w kryzysowej sytuacji można zerknąć do kolegi albo... do notatek. Na ustnym koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim stroju. Najlepiej biała bluzka, ciemne spodnie albo spódnica, chłopak w garniturze. Brak wiedzy czasem można nadrobić nienagannym wyglądem. Szansą na zdanie egzaminu ustnego jest też umiejętność autoprezentacji i skutecznego "sprzedania" wiedzy.

- Przed tobą egzamin magisterski. Najtrudniejszy?- Na pewno najważniejszy.

- Dziękuję.

CZAS SESJI

  • zimowa - od 28 stycznia do 10 lutego
  • poprawkowa - od 11 do 22 lutego (w szkołach zawodowych: Sulechów - do 16 lutego, Gorzów - do 17 lutego)

    SŁOWNICZEK

    Sesja - okres wytężonej pracy umysłowej studentów podczas spotkania "oko w oko" z egzaminatorami.

    Sesja poprawkowa - czas, w którym można ponownie podejść do egzaminu lub uzupełnić indeks brakującymi wpisami.

    Przedłużenie sesji - możliwość przystępowania do egzaminów czy uzyskiwania wpisów w późniejszym niż sesja poprawkowa terminie. Pozwolenie wydawane jest za zgodą dziekana wydziału. By je uzyskać, należy legitymować się dobrym (najlepiej: lekarskim) usprawiedliwieniem.

    Egzamin komisyjny - tzw. komis, trzecia próba zdawania egzaminu. Odbywa się ona przy trzyosobowej komisji w składzie: przewodniczący komisji (dziekan lub prodziekan), egzaminator (z którym już wcześniej dwukrotnie miałeś przyjemność), inny specjalista z tej dziedziny nauki, którą zdajesz.

    Powtarzanie roku / przedmiotu - potocznie: awans, warunek, to możliwość kontynuowania studiów po oblanym dwukrotnie egzaminie. Pamiętaj, że daje ci ono kolejne dwa terminy.

    TYLU MAMY STUDENTÓW

  • Uniwersytet Zielonogórski - 18.000
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie - 4.800
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie - 3.050
  • Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie - 1.156
  • Zachodnia Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych w Zielonej Górze -
    900
  • Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie - 1.100
  • Wyższa Informatyczna Szkoła Zawodowa w Gorzowie - 700
  • Łużycka Wyższa Szkoła Zawodowa w Żarach - 1.200
  • Wyższa Samorządowa Szkoła Zawodowa w Kostrzynie - 160
  • Ilona Kaczmarek
    0 68 324 88 18
    [email protected]

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska