Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obłok-19. Ćwiczenia wojskowych chemików w Żaganiu. Udział w nich bierze blisko dziewięćdziesięciu żołnierzy [ZDJĘCIA]

por. Krzysztof Gonera
Ćwiczenia wojskowych chemików rozpoczęły się w poniedziałek, 25 lutego
Ćwiczenia wojskowych chemików rozpoczęły się w poniedziałek, 25 lutego st.chor.szt. Rafał Mniedło
Prognozowanie zagrożeń, ostrzeganie i powiadamianie wojsk o zdarzeniach chemicznych - to tylko wybrane epizody ćwiczenia taktyczno-specjalnego Obłok-19.

W specjalistycznych ćwiczenia lubuskich chemików, które rozpoczęły się 25 lutego, bierze udział blisko dziewięćdziesięciu żołnierzy z jednostek wojskowych 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz ponad dwudziestu jednostek różnego rodzaju sprzętu. Uczestniczą w nim także w roli obserwatorów specjaliści z amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Głównym celem ćwiczenia jest zgrywanie wybranych elementów kierowania oraz podsystemu wykrywania skażeń dywizji w czasie planowania działań w warunkach zagrożenia użycia broni masowego rażenia i skażeń – podkreśla szef wojsk chemicznych 11LDKPanc i kierownik ćwiczenia, podpułkownik Bogdan Wadyniuk.

Chemiczny sprawdzian rozpoczął się na żagańskich obiektach szkoleniowych w poniedziałek od szkolenia kierownictwa ćwiczenia i ćwiczących oraz omówienia zasad BHP. Przeprowadzone zostały także zawody użyteczno - bojowe obsad brygadowych ośrodków analizy skażeń na szczeblu dywizji. W poniedziałek po południu rozpoczęło się minićwiczenie, mające na celu sprawdzenie obiegu informacji oraz działanie systemów teleinformatycznych.

We wtorek, 12 lutego br., w żagańskim Pałacu Książęcym odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia pomiędzy 3. a 4. rotacją Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team - ABCT) Armii Stanów Zjednoczonych.Od kilkunastu dni w kierunku pancernej stolicy Polski, zarówno transportami kolejowym jak i drogowymi zmierzało kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz setki jednostek sprzętu wojskowego. Stacjonujący na co dzień w Fort Riley w stanie Kansas żołnierze z 1. Dywizji Piechoty po zakończonym przerzucie sił rozpoczynają swój dyżur bojowy w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.Wtorkowe wydarzenie przeprowadzone zostało zgodnie z ceremoniałem wojskowym armii amerykańskiej. Podczas uroczystości żołnierze trzeciej zmiany ABCT, znanej jako „Iron Horse Brigade”, na znak zakończenia swojej misji dokonali zwinięcia sztandarów jednostki. Tuż po tym barwy swoich pododdziałów na znak gotowości do wykonywania zadań rozwinęli żołnierze czwartej zmiany z 1. Dywizji Piechoty, której motto brzmi „Duty first”.„Być tu dzisiaj z wami, to dla mnie wielki zaszczyt i zarazem powód do dumy. Tym bardziej, że kiedy po raz pierwszy w 2017 roku w Żaganiu odbyła się ceremonia rozwinięcia proporców Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, byłem wówczas dowódcą Czarnej Dywizji. Nie jest łatwo służyć tak daleko od rodzinnego kraju, od bliskich, ale to część służby każdego żołnierza.” – zwrócił się do amerykańskich żołnierzy generał broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.Geneza ceremonii rozwinięcia i zwinięcia sztandarów sięga powstania wojsk lądowych amerykańskiej armii, czyli drugiej połowy osiemnastego wieku. Sztandary symbolizują ducha wojsk Stanów Zjednoczonych. Stanowią dla żołnierzy relikty będące świadkami chwalebnych chwil przeszłości. Są także symbolem lojalności, obowiązku i celebrowanego z wielkim pietyzmem patriotyzmu.por. Krzysztof Gonera

Amerykańscy żołnierze z „Devil Brigade” rozpoczynają dyżur b...

Zaplanowana na kolejne dni część główna chemicznego sprawdzianu, to reakcje ćwiczących na podgrywane epizody i incydenty o charakterze radiologicznym, chemicznym i jądrowym. Na potrzeby ćwiczenia powołana została grupa pozoracji pola walki, która „nękała” – oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa doskonalących swoje rzemiosło chemików częstymi wybuchami ćwiczebnych granatów łzawiących, czy szkolnych granatów chemicznych.

Ćwiczenie taktyczno – specjalne OBŁOK-19 stanowi główny element zgrywania i przygotowania wybranych elementów Systemów Wykrywania Skażeń (SWS) 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej do udziału w ćwiczeniu taktycznym z wojskami DRAGON-19 oraz treningu SWS Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem POLON-19.

Polska armia powinna być liczniejsza, dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca młodych ludzi do wstąpienia do armii. Zobacz, ile zarabiają żołnierze zawodowy i na jakie dodatki mogą liczyć. Wiadomo już, że w przyszłym roku będą podwyżki.  POLECAMY TAKŻE:- ILE NAPRAWDĘ ZARABIA SIĘ W BIEDRONCE - ILE MOŻNA ZAROBIĆ W LIDLU?- WYNAGRODZENIE W BANKACH: OD KASJERA DO DYREKTORA - ILE ZARABIAJĄ PRACOWNICY ZUS? - PŁACE W LUBUSKIM URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIMPŁACA MINIMALNA W POLSCEZobacz wideo: Parada wojsk polskich i amerykańskich po ulicach Gorzowa. "Największą różnicą jest sposób maszerowania"wideo: TVN24

LUBUSKA LISTA PŁAC. Zarobki w wojsku 2019. Ile zarabia żołni...

Zobacz wideo: Bus przewożący amerykańskich żołnierzy dachował na Dolnym Śląsku. Dwie osoby w stanie ciężkim (25.02.2019)
wideo:TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska