Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżka ubezpieczenia OC o co najmniej 95 proc. Kto może skorzystać i na jakich zasadach?

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
W 1997 roku zlikwidowano możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu. W efekcie, nawet jeśli pojazd stoi zepsuty w garażu, trzeba za niego płacić pełne OC.
W 1997 roku zlikwidowano możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu. W efekcie, nawet jeśli pojazd stoi zepsuty w garażu, trzeba za niego płacić pełne OC. 123RF
Z obniżenia składki OC o co najmniej 95 proc. do tej pory mogli skorzystać m.in. właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, czy autobusów. Już wkrótce z tego przywileju będą mogli korzystać właściciele aut osobowych.

Zobacz: Na OC wydajemy 40 proc. pensji. Kto płaci najmniej, a kto najwięcej? Co zrobić, żeby płacić mniej za ubezpieczenie pojazdu?

Komu obecnie przysługuje obniżona stawka ubezpieczenia OC?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ubezpieczenia OC, z obniżonej składki mogą korzystać właściciele pojazdów, które zostają czasowo wycofane z ruchu. Dotyczy to jednak tylko:

  • samochodów ciężarowych,
  • ciągników samochodowych,
  • przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
  • autobusów,
  • pojazdów specjalnych.

Takie pojazdy mogą być wycofane z ruchu pojazdów na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może zostać wydłużony, ale pod warunkiem, że łączny okres nieużywania pojazdu, a co za tym idzie, również niższej składki ubezpieczenia OC, nie przekracza 48 miesięcy od dnia pierwszej decyzji starosty w tej sprawie.

Aby wycofać taki pojazd z ruchu nie trzeba podawać przyczyny takiej decyzji.

Aby uzyskać pozwolenie na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, należy najpierw pobrać, wydrukować i wypełnić odpowiedni wniosek (znajduje się m.in. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej). Następnie należy udać się z nim do wydziału komunikacji i uiścić stosowną opłatę. Wówczas trzeba przedstawić dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny. Tablice wraz z dowodem na czas wycofania zostaną w depozycie Urzędu.

Niższe OC również dla właścicieli aut osobowych

W 1997 roku zlikwidowano możliwość czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu. W efekcie, nawet jeśli pojazd stoi zepsuty w garażu, trzeba za niego płacić pełną składkę OC. Jedynym sposobem na niepłacenie składki jest wtedy wyrejestrowanie samochodu. Jednak takiego pojazdu nie można już ponownie zarejestrować.

Już wkrótce z przywileju obniżenia składki OC o co najmniej 95 proc. będą mogli skorzystać również właściciele naprawianych samochodów osobowych, które zostaną czasowo wycofane z ruchu. Tutaj jednak przepisy są bardziej rygorystyczne, niż te w przypadku właścicieli pojazdów ciężarowych.

Właściciel takiego pojazdu będzie mógł przedłożyć wniosek o czasowe wycofanie samochodu z ruchu tylko w przypadku poważnych uszkodzeń pojazdu, takich jak np.:

  • uszkodzenie po wypadku zasadniczych elementów nośnych konstrukcji auta (podwozia, nadwozia lub ramy),
  • pojawienie się po kolizji śladów uszkodzeń na zasadniczych elementach nośnych podwozia, nadwozia lub ramy,
  • naruszenie na skutek kolizji elementów nośnych konstrukcji, które stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego,
  • wykrycie podczas badania technicznego uszkodzenia opisywanego w poprzednim punkcie,
  • szkodę istotną według prawa drogowego, czyli szkodę stwierdzoną przez ubezpieczyciela / UFG, mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikującą auto do dodatkowego badania technicznego i dotyczącą takich ważnych elementów samochodu jak układ nośny, układ hamulcowy lub układ kierowniczy.

Należy pamiętać, że za złożenie nieprawdziwego oświadczenia o stanie uszkodzenia samochodu grozi odpowiedzialność karna.

Właściciel takiego auta będzie mógł zawiesić jego użytkowanie na czas od 3 do 12 miesięcy. I w przeciwieństwie do pojazdów ciężarowych, ten okres nie będzie mógł być już wydłużony.

Najpierw musi powstać baza danych

Mimo że przepisy przyjęto, to w dalszym ciągu nie zostały wprowadzone w praktyce. Konieczne jest bowiem stworzenie specjalnej, na bieżąco aktualizowanej bazy danych o osobach uprawnionych do niższych stawek.

Jak informuje prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, Paweł Kuczyński, na około pięć miesięcy przed uruchomieniem wspomnianej bazy i stworzeniem możliwości czasowego wycofania z ruchu naprawianych samochodów osobowych rodzimi kierowcy powinni otrzymać odpowiednią informację od rządu.

Jak będzie naliczana niższa składka OC?

Niższa składka ubezpieczenia OC, będzie naliczana tak samo, jak ma to miejsce obecnie. Należy tu jednak pamiętać, że ubezpieczyciel będzie zobligowany do okresoweg obniżenia składki OC dopiero na wniosek właściciela auta.

źródło: ubea.pl, biznesinfo.pl

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska