Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek meldunkowy jednak pozostaje

red.
24.07.2017 poznan lg urzad miasta liberta dowod osobisty wydzial spraw osobowych meldunek. glos wielkopolski. fot. lukasz gdak/polska press
24.07.2017 poznan lg urzad miasta liberta dowod osobisty wydzial spraw osobowych meldunek. glos wielkopolski. fot. lukasz gdak/polska press Lukasz Gdak
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Obowiązku meldunkowego nie zniesiono, ale wprowadzono możliwość zameldowania się przez Internet.

Zniesienie obowiązku meldunkowego zapowiadał już Donald Tusk. Początkowo miało to nastąpić z początkiem 2016 roku, potem datę zmieniono na styczeń 2018 roku. Po wtorkowym posiedzeniu rządu już wiadomo, że obowiązek meldunkowy pozostanie.

Jak argumentuje MSWiA „utrzymanie obowiązku meldunkowego nie tylko usprawni działanie administracji, ale jest też bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju ze względu na zagrożenie terroryzmem w Europie”.

Tym samym rząd PiS-u zrezygnował z kilkuletnich planów zniesienia tego obowiązku.

Według rządu, dane o miejscu zamieszkania mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji zadań i obowiązków administracji publicznej wobec obywateli, oraz zapewniają m.in. głosowanie w wyborach bez potrzeby zgłaszania się do spisu wyborców czy sprawne załatwianie spraw takich jak 500+, emerytury czy renty.

Jak czytamy w komunikacie, istotną rolę odegrała także ”obecna sytuacja geopolityczna w Europie i zagrożenie terroryzmem”. Podkreślono, również, że obowiązek meldunkowy istnieje obecnie w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, w których traktuje się go bardziej rygorystycznie niż w Polsce.

Meldunek przez Internet

Nowe przepisy upraszczają jednak samą czynność zameldowania, między innymi wprowadzając możliwość elektronicznego zameldowania

Internetowego meldunku będzie można dokonać za pomocą profilu zaufanego ePUAP bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Dodatkowo dzięki ustawie, jeden formularz ma pozwolić zameldować się na pobyt stały i jednocześnie wymeldować się z pobytu czasowego, co jest uproszczeniem procedur min. dla studentów.

Nowe przepisy dokonają również zmian dotyczących uzyskiwania dowodu osobistego przez obcokrajowców mieszkających w Polsce. Obecnie osoba taka chcąc złożyć wniosek o jego uzyskanie, najpierw musi posiadać PESEL, co formalizuje i wydłuża całe postępowanie. Po wejściu ustawy, numer będzie nadawany z urzędu, gdy zaczniemy się ubiegać o dowód.

**MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]

DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

**

Jakie Co Ty wiesz o Jerzym Ziętku? Rozwiąż QUIZ DZ

Szkolna wyprawka 2017. Ile kosztuje? CENY BIEDRONKA, KAUFLAND, TESCO, CARREFOUR, AUCHAN

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

**KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ

500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

**

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obowiązek meldunkowy jednak pozostaje - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska