Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla różnych grup zawodowych. Kiedy decyzja? Prof. Horban o pomysłach rządu

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 to tylko kwestia czasu. Na początek jednak obejmą tylko wybrane grupy zawodowe. – Na pewno myślimy o pracownikach ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem – zapowiedział na antenie TVN24 prof. Andrzej Horban. Rada medyczna rozważa objęcie takim obowiązkiem także m.in. nauczycieli i pracowników administracji.

Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw walki z pandemią, mówił w czwartek, 29 lipca, na antenie TVN24 o zamiarach wprowadzenia obowiązkowych szczepień w Polsce dla konkretnych grup zawodowych.

– Nie ma jeszcze decyzji, ale jesteśmy ich bardzo bliscy. Na pewno myślimy o pracownikach ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem – zapowiedział specjalista w zakresie chorób zakaźnych.

Musisz to wiedzieć

Podkreślił także, że należałoby rozważyć obowiązkowe szczepienie nauczycieli oraz pracowników administracji, którzy „nie są schowani w biurze”, ale „mają kontakt z masowo pojawiającymi się petentami”, a w dalszej kolejności także pracowników sklepów wielkoprzemysłowych oraz służby porządkowe, jako tych, których

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID. Kiedy decyzja?

Zdaniem profesora Horbana „wszystko jest w rękach ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego”. Ekspert ma nadzieję, że rządzący podejmą decyzje w tej sprawie do końca przyszłego tygodnia. Koszty takich obowiązkowych szczepień pokryłoby państwo.

Zapytany, co jeśli ktoś będzie odmawiał obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19, przypomniał, że „teoretycznie można obywatelowi dać grzywnę”, a „praktycznie trzeba tworzyć takie prawo, żeby one było skuteczne”.

– Można dawać grzywny codziennie, ale my zawsze raczej stoimy na stanowisku, że trzeba ludzi przekonywać – stwierdził.

Obowiązkowe szczepienia pozwolą uniknąć zdalnego nauczania?

Eksperci Polskiej Akademii Nauk w szczepieniach oraz przestrzeganiu zasad związanych z dezynfekcją, dystansem i noszeniem maseczek upatrują szansy na utrzymanie stacjonarnego nauczania w szkołach. Zalecili nawet, aby niezaszczepieni pedagodzy zostali odsunięci od bezpośredniej pracy w szkole, zwłaszcza w okresach nasilenia pandemii.

Wiosną nauczyciele mogli zabezpieczyć się poza kolejnością. Skorzystało prawie 590 tys. osób z 680 tys. uprawnionych. Aktualnie więcej pracowników oświaty jest zaszczepionych, część zaszczepiła się później, w tym pracownicy niepedagogiczni, którzy nie mogli się szczepić poza kolejnością.

Wśród nauczycieli i dyrektorów szkół zdania są podzielone. Na nauczycielskich grupach i forach internetowych aktywniejsi są przeciwnicy pomysłu.

"Niech mi ktoś wytłumaczy gdzie tu logika? Przecież dzieci również, a może nawet przede wszystkim, roznoszą wirusa. Rozumiem, że 100 proc. zaszczepionych nauczycieli zmieni jedynie tyle, że odsunie wszelkie podejrzenia o roznoszenie wirusa przez nauczycieli" – napisała pani Dominika.

Sceptycznie nastawieni do pomysł Rady Medycznej są także związkowcy.

– Nauczyciele są w tej chwili jedną z najbardziej wyszczepionych grup zawodowych. Jako związek od początku zabiegaliśmy o objęcie nas szczepieniami. Z naszej wiedzy wynika, że około 80 proc. pedagogów skorzystało z takiej możliwości. Decyzję o przyjęciu preparatu każdy powinien podjąć jednak indywidualnie – uważa Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak podkreśla, związek stoi na stanowisku, że nie można narzucać obowiązku szczepień wybranym grupom zawodowym. – Takiej decyzji nie możemy poprzeć. Tym bardziej, że to nie nauczyciele są źródłem transmisji wirusa, ale raczej uczniowie, którzy przenoszą go dalej – dodaje.

Musisz to wiedzieć

Komentarze 61

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Segregacja sanitarna staje się faktem! Niezgodne z Konstytucją RP paszporty covi…

Segregacja sanitarna staje się faktem! Niezgodne z Konstytucją RP paszporty covidowe miały dotyczyć tylko podróżowania między państwami, teraz już widzimy, że służą do dzielenia społeczeństwa na lepszych i gorszych, do haniebnego segregowania ludzi i nastawienia ich przeciwko sobie.

Apartheid szczepionkowy już ma miejsce w firmach, w urzędach, w wojsku, a minister Niedzielski wprost przyznał, że paszporty covidowe będą wymagane przy różnych wydarzeniach, w tym przy wejściu na koncerty, a obowiązek ich sprawdzania będzie spoczywał na organizatorach… To już wyjątkowo perfidne bezprawie, by na przedsiębiorców, poturbowanych wielomiesięcznym nielegalnym lockdownem, przerzucać odpowiedzialność za niezgodne z prawem weryfikowanie u klientów informacji na temat ich zabiegów medycznych. Informacja o szczepieniu to tzw. dane wrażliwe. Żądanie ujawnienia jej (okazanie paszportu covidowego), jest sprzeczne z konstytucją!

Mamy do czynienia z łamaniem Konstytucji RP, deptaniem podstawowych praw obywatelskich, z napuszczaniem na siebie ludzi. Rząd PiS w kwestii segregacji sanitarnej stosuje tzw. metodę salami. Odbiera nam wolność po kawałeczku, a potem oddaje, ale tylko troszkę. Potem zabiera jeszcze więcej a oddaje jeszcze mniej. Nie ma żadnych wątpliwości, że ta przemoc wobec obywateli będzie tylko narastać!

Dlatego NIE DAJMY SIĘ PODZIELIĆ! Dosłownie i w przenośni…

Jako #Konfederacja przygotowujemy ofensywę przeciwko bezprawnym paszportom covidowym! Wyjdziemy z inicjatywami, by wzmocnić ochronę obywateli przed segregacją sanitarną. Pierwszą z nich będzie projekt ustawy wzmacniający prawa pracowników do poufności dotyczącej tego, czy są zaszczepieni, czy nie, a także do ochrony ich praw ze względu ochrony przed mobbingiem związanym ze statusem zaszczepienia. Niebawem projekt przedstawimy w Sejmie! #NieDlaSegregacji"

https://konfederacja.com.pl/segregacja-sanitarna-staje-sie-faktem-niezgodne-z-konstytucja-rp-paszporty-covi/
G
Gość
"Rząd pod sąd"- prawił poseł Braun.
G
Gość
"Przymus szczepień ochronnych w służbach mundurowych - 27 lipca 2021 r.

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych

Przymus szczepień ochronnych w służbach mundurowych

27 lipca 2021 r."

https://www.youtube.com/watch?v=M_e36M_MITI
G
Gość
2 sierpnia, 9:09, Stasia Zołza:

Po co się szczepić. Wystarczy posmarować się w nosie BLOXINEM i po sprawie. Podobno działa też na wirusy weneryczne tylko trzeba smarować się z drugiej strony.

Chińczycy poszli jeszcze dalej, modne ostatnio testy także robią z "drugiej strony"...

G
Gość
Co się rodzi w tych chorych głowach?
G
Gość
Kulawe rządy tej władzy to także kwestia czasu.

Młyny sprawiedliwości mielą powoli ale jak już wciągną w swoje tryby...
G
Gość
"To już w zasadzie pewne i rząd się z tym nawet nie kryje! Minister Michał Dworcz…

To już w zasadzie pewne i rząd się z tym nawet nie kryje! Minister Michał Dworczyk stwierdził wprost, że przepisy, które będą wprowadzanie podczas IV fali (której ewidentnie główne media i partie nie mogą się doczekać) BĘDĄ DOTYCZYĆ NIEZASZCZEPIONYCH! To jest skandal i jasne przyznanie się rządzących do tego, że będą łamać podstawowe prawa obywatelskie zawarte w Konstytucji RP.

Czy bezprawna segregacja sanitarna będzie wprowadzana w tak haniebny, skandaliczny sposób jak choćby we Francji? Tam niezaszczepionym na Covid-19 zakazano wstępu m.in. do restauracji, kin, teatrów, obiektów sportowych i placówek ochrony zdrowia, co wywołało ogromne, wielotysięczne protesty w blisko 200 miastach. Tymczasem wicepremier Gowin wręcz nawołuje do takich antyobywatelskich rozwiązań, a wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel, przyznał, że partia rządząca tego nie wyklucza.

Pętla segregacji sanitarnej coraz mocniej zaciska się na szyi Polaków. Gwarantowane w Konstytucji wolności obywatelskie to nie przywilej, tylko PRAWO, którego nikt nie może na odebrać! Szalone i totalniackie pomysły pozbawiania ludzi, korzystających z dobrowolności szczepień na Covid-19, wstępu do restauracji, kin czy innych prywatnych lokali muszą zostać powstrzymane.

Dlatego złożyliśmy projekt ustawy #StopSegregacjiSanitarnej i dlatego wyszliśmy z programem #PolskaNaNowo – by zablokować nielegalną segregację sanitarną, obronić Polaków przed bezprawiem, przyciągnąć coraz więcej obywateli na swoją stronę walki o wolność i doprowadzić do realnych zmian w Polsce oraz przywrócenia NORMALNOŚCI!

ZAWSZE będziemy stać w obronie praw obywatelskich, NIGDY nie zgodzimy się na haniebną segregację sanitarną!"

https://konfederacja.com.pl/to-juz-w-zasadzie-pewne-i-rzad-sie-z-tym-nawet-nie-kryje-minister-michal-dworcz/
G
Gość
"Czy zostanie w Polsce uruchomiony aparat przymusu?

dr n. med. Zbigniew Martyka

...Dzisiaj w Polsce, zgodnie z przewidywaniami, mamy śladową ilość zachorowań (2 nowe przypadki na milion mieszkańców). Jest to efekt sezonowości w połączeniu z uzyskaniem odporności środowiskowej. Oczywiście, propaganda twierdzi, że to dzięki zmasowanej akcji szczepień. Pamiętacie Państwo zachwyty nad Wielką Brytanią, której jakoby miała zazdrościć cała Europa? Spadki zachorowań zostały oczywiście przypisane wzorowo przeprowadzonej akcji szczepień. Dzisiaj w Wielkiej Brytanii mamy 322 przypadki na milion mieszkańców, czyli 161 razy więcej, niż w słabo wyszczepionej Polsce. Stawiany za wzór Izrael – prawie 13-krotnie więcej nowych przypadków na milion mieszkańców, niż w Polsce. Jeszcze ciekawiej jest u światowego lidera wyszczepialności, na Seszelach – 530 razy więcej nowych przypadków, niż u nas.

Zwróćcie Państwo uwagę na oficjalne publikacje państwowego urzędu, a konkretnie rządowego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W informacji Prezesa Urzędu z dnia 21 grudnia 2020 roku dotyczącej szczepionki Pfizer, czytamy, że „wpływ szczepień Comirnaty na rozprzestrzenianie się wirusa w społeczeństwie nie jest jeszcze poznany. Na tym etapie badań nie wiadomo jeszcze, ile zaszczepionych osób może nadal być w stanie przenosić i rozprzestrzeniać wirusa”. Natomiast w informacji Prezesa Urzędu z dnia 29 stycznia 2021 roku, w załączonych informacjach medycznych, mamy: „wpływ szczepienia szczepionką COVID-19 AstraZeneca na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 w społeczności nie jest jeszcze znany”.

Tymczasem rządzący, wbrew informacjom publukowanym przez ich własne urzędy, ogłaszają przepisy będące de facto segregacją sanitarną.

Ponieważ oficjalna narracja sypie się jak domek z kart, są dwie możliwości: albo przyznać się do błędu i całkowicie zmienić podejście do walki z SARS-COV-2, zgodnie apelami moimi i wielu niezależnych naukowców – albo puścić w ruch państwowy aparat represji i przymusu. Ostatnie wypowiedzi prezesa partii rządzącej wskazują niestety na to drugie rozwiązanie."

http://zbigniew.martyka.eu/2021/07/04/czy-zostanie-w-polsce-uruchomiony-aparat-przymusu/
G
Gość
"...Mamy do czynienia z łamaniem Konstytucji RP, deptaniem podstawowych praw obywatelskich, z napuszczaniem na siebie ludzi. Rząd PiS w kwestii segregacji sanitarnej stosuje tzw. metodę salami. Odbiera nam wolność po kawałeczku, a potem oddaje, ale tylko troszkę. Potem zabiera jeszcze więcej a oddaje jeszcze mniej. Nie ma żadnych wątpliwości, że ta przemoc wobec obywateli będzie tylko narastać!

Dlatego NIE DAJMY SIĘ PODZIELIĆ! Dosłownie i w przenośni…

Jako #Konfederacja przygotowujemy ofensywę przeciwko bezprawnym paszportom covidowym! Wyjdziemy z inicjatywami, by wzmocnić ochronę obywateli przed segregacją sanitarną. Pierwszą z nich będzie projekt ustawy wzmacniający prawa pracowników do poufności dotyczącej tego, czy są zaszczepieni, czy nie, a także do ochrony ich praw ze względu ochrony przed mobbingiem związanym ze statusem zaszczepienia. Niebawem projekt przedstawimy w Sejmie! #NieDlaSegregacji"

https://konfederacja.com.pl/segregacja-sanitarna-staje-sie-faktem-niezgodne-z-konstytucja-rp-paszporty-covi/
G
Gość
"...Przed wprowadzeniem obowiązku tzw. szczepień przeciwko covid może uchronić więc obywateli już tylko jeszcze większe parcie polityków na utrzymanie władzy niż na wyszczepienie całej populacji. W końcu te miliony Polaków, którzy swój rozum mają i mimo zachęt nie zamierzają się szczepić, trzeba jakoś przekonać do oddania swojego głosu w zbliżających się wielkimi krokami wyborach parlamentarnych. Nie wszyscy obywatele są ślepi i pomimo narracji zabójczej zarazy widzą, że tak naprawdę nic o wiele bardziej strasznego, za wyjątkiem szalonych ograniczeń i restrykcji, się nie dzieje i bardziej obawiają się skutków niesprawdzonych preparatów niż poczynań koronawirusów, z którymi funkcjonują przecież na codzień nie od marca 2020 roku. Miejmy nadzieję więc, że zanim rząd podejmie decyzję w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko covid zastanowi się nad tym dobrze wiele razy, bo naród może się obudzić i nie będzie mu już dane podejmować decyzji ani w tej, ani w innej sprawie."

https://stowarzyszenierkw.org/polityka/wyborcy-nie-chca-sie-szczepic/
G
Gość
""Na świecie toczy się walka". Mentzen mocno o segregacji sanitarnej

Mamy twarde dane pokazujące, że nie ma znaczenia, czy dane państwo znosi obostrzenia, czy nie. Liczba zakażeń w obu przypadkach spada. Wszyscy powinniśmy dać sobie z tymi restrykcjami spokój i żyć tak, jak żyliśmy wcześniej – mówi Sławomir Mentzen.

Ekonomista i polityk Konfederacji gościł w piątek na kanale YouTube „Nam Zależy”. Rozmowa dotyczyła m.in. ewentualnego jesiennego lockdownu oraz narastającego problemu dotyczącego segregacji sanitarnej obywateli ze względu na zaszczepienie bądź niezaszczepienie na COVID-19.

"Najgorsze analogie historyczne"

Konfederacja konsekwentnie opowiada się przeciwko segregacji sanitarnej obywateli, co znalazło wyraz m.in. zaproponowanym przez formację projekcie ustawy.

Podczas wywiadu Mentzen posłużył się przykładem segregacji podczas plenerowych koncertów. W jego ocenie tego typu pomysły są nie tylko niebezpieczne, ale i absurdalne.

– Mamy np. pewną pulę biletów dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Zgodnie z polskim prawem firma organizująca koncert nie może żądać, by klient powiedział, czy on jest zaszczepiony, czy nie, a nawet jeżeli on dobrowolnie to ujawni, to ta firma nie może w żaden sposób tej informacji przetwarzać. W związku z tym nie może sobie zrobić listy osób zaszczepionych, które weszły na koncert i listy osób niezaszczepionych, bo jest to po prostu nielegalne – tłumaczył...

Mentzen: Toczy się walka

– Na świecie toczy się walka między chęcią powrotu do normalnego świata, kiedy ludzie po prostu byli równi, a chęcią wprowadzenia nowoczesnego totalitaryzmu, czyli sanitaryzmu, w którym ludzie będą się dzielić na różne kategorie w zależności od swojego statusu zdrowotnego – powiedział Mentzen.

Zdaniem Mentzena dobre przykłady w tym zakresie stanowią np. Floryda i Teksas, gdzie ludzie zaszczepieni i niezaszczepieni przeciwko COVID-19 traktowani są przez władzę równo, ale są także miejsca, w których niezaszczepieni nie są wpuszczani do miejsc publicznych. Z kolei w Wiedniu nie wolno im wejść do restauracji."

https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/190198/toczy-sie-walka-mentzen-mocno-o-segregacji-sanitarnej.html
G
Gość
"...W minionym tygodniu władze Pfizera poinformowały, że dzięki sprzedaży szczepionki na Covid-19 dochody firmy za drugi kwartał 2021 roku prawie dwukrotnie przebiły prognozy analityków. Sama szczepionka przyniosła Pfizerowi 7,84 mld dolarów czystego zysku, a do końca roku amerykański gigant farmaceutyczny ma zarobić tylko na niej 33,5 mld dolarów.

Z kolei jak wynika z ustaleń „Financial Times” Moderna ze sprzedaży szczepionki przeciw COVID-19 zarobi 30 mld dolarów.

Źródło: „Financial Times”, PolsatNews.pl"

https://pch24.pl/pfizer-i-moderna-podnosza-ceny-szczepionek-przeciwko-covid-19/
G
Gość
29 lipca, 15:16, Józef:

Zróbcie, zróbcie - ludzie wam odszczepią...

Niektórzy piszą, że także już zaczęli "obostrzenia", kos...

G
Gość
29 lipca, 19:16, Gość:

Czym się różni faszyzm, komunizm od pandenizmu ?

Tak macie racje niczym, ten sam zamordyzm.

Posłuchajcie Witka Gadowskiego

https://www.youtube.com/watch?v=BgoaKww7fYA

29 lipca, 19:45, Gość:

Więc nie ma problemu żebyś to zrobił bo covid to przecież tylko wymysł reżimów:

Antyszczepionkowcy powinni podpisywać oświadczenie zwalniające państwową służbę zdrowia z leczenia ich na covid i ponosić pełne koszty w przypadku podjęcia leczenia.

Spróbuj leczyć się w tym kraju na "państwową służbę zdrowia"...

Spadłeś z Marsa?

G
Gość
30 lipca, 16:53, Gość:

Ja się pytam dlaczego rząd mnie dyskryminuje? jestem zaszczepiona ale maseczkę muszę nosić. I to jest sedno sprawy. Niech się boją ci co nie są zaszczepieni.

Od początku tej "pandemii" fakty przeczą sobie...

Dodaj ogłoszenie