Oceń władzę w powiecie strzelecko - drezdeneckim

Artur Szymczak, (zeb)
Najwięcej głosów w powiecie strzelecko - drezdeneckim ma burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch. Na jego koncie jest 561 punktów (571 na tak i 10 na nie).
Najwięcej głosów w powiecie strzelecko - drezdeneckim ma burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch. Na jego koncie jest 561 punktów (571 na tak i 10 na nie). archiwum redakcji
Udostępnij:
Zbliża się do półmetek kadencji lokalnych samorządów. Z tej okazji oceniamy ich szefów. Oto ocena starosty, burmistrzów i wójtów powiatu strzelecko - drezdeneckiego. A jaka jest Twoja?

- Uważam, że starosta wywiązuje się z tego, co zadeklarował w wyborach. Do tej pory przebiega to bez większych problemów - mówi Marek Halasz, przewodniczący rady powiatu. Jednym z pierwszych zadań, które zrealizował starosta Tyranowicz, była budowa mostu w Grąsach w gminie Dobiegniew. W październiku 2014 r. zakopał się tam autobus szkolny z dziećmi i wyciągać go musieli strażacy. Most całkowicie rozebrano i w jego miejsce powstał nowy. Na plus należy zaliczyć stabilną sytuację szpitala powiatowego w Drezdenku, a także to, że udaje się pozyskać fundusze unijne dla powiatu. - Ostatnio otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę drogi w Dobiegniewie i odcinka drogi Gardzko-Zwierzyn w gminie Strzelce. Starostwo sięga po nie, gdy jest ku temu okazja. Dzięki funduszom krajowym powstało na przykład boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku czy przebudowywana jest Aleja Piastów w Strzelcach - mówi Tyranowicz. Tę ostatnią inwestycję, dodajmy, powiat finansuje wspólnie z miastem i budżetem paaństwa. Nie zmienia to faktu, że wiele dróg w powiecie wymaga pilnego remontu. By wyremontować wszystkie, potrzeba pieniędzy, których w kasie powiatu brakuje.

Powiat strzelecko - drezdenecki należy wciąż jest w lubuskiej czołówce zagrożonych bezrobociem. Stopa bezrobocia jednak spada: w grudniu 2014 r. wynosiła 20,1 proc., a we wrześniu 2016 r. 14,8 proc. - Wpływ na to miała aktywizacja osób i to w różnym wieku - mówi starosta. Chwali też dobrą bazę szkół w powiecie.

Andrzej Bajko to poprzednik obecnego starosty. - Pan Tyranowicz dba tylko o swoją promocję, a powiat zostawia samemu sobie. Gdy kończyłem kadencję, w budżecie zostało 3 mln zł. Teraz mamy deficyt - mówi Bajko, który jest dziś powiatowym radnym.
Starosta Tyranowicz nie ma jeszcze głosów w naszym plebiscycie. Możesz go ocenić, wysyłając SMS: OCW.82.TAK lub OCW.82.NIE.

Strzelce Kraj.: burmistrz próbuje
Każdy na ulicach Strzelec nasz reporter pyta o burmistrza, mieszkańcy podnoszą kciuk w górę. - Właściwy człowiek na właściwym stanowisku. Nie inaczej - mówi Agnieszka Gierłowska. Edyta Lejman dodaje: - Burmistrz próbuje coś robić. Miejmy nadzieję, że wkrótce będzie tu pięknie.

Ludzie doceniają remonty zaniedbanych dawniej ulic, przykładowo nowy asfalt na ul. Gorzowskiej czy modernizację ul. Strzeleckiej nad jeziorem. To także pozyskanie pieniędzy z rządowego programu na ul. Zachodnią i Północną, gdzie remont trwa. Mieszkańcy al. Piastów i przyległych ulic pod niebiosa chwalą jej przebudowę. - Choć na razie to spore niedogodności, to jednak warto być cierpliwym, bo to naprawdę wpłynie na nasze życie - mówią. Wkrótce ruszą remonty też pięciu dróg w gminie. No i niezwykle ważna dla mieszkańców kwestia obwodnicy: wprawdzie starania zapoczątkował poprzednik, ale „za Federa” Strzelce znalazły się na ministerialnej liście.

Miejscowa podstawówka jest rozbudowana, prowadzi też eksperymentalny program edukacji zawodowej dla dzieci. To m.in. dlatego Strzelce były jedynym miastem w Lubuskiem, które odwiedził prezydent Andrzej Duda.

Radni, z którymi rozmawiał reporter „GL” generalnie nie narzekają na współpracę z burmistrzem, ale mają „pewne zastrzeżenia”. -Do gimnazjum uczęszcza jakieś 500 dzieci. Rząd planuje likwidację gimnazjów. Co będzie, jeśli do tego dojdzie? Powinniśmy inwestować jeszcze wiecej, choćby w budowę sali gimnastycznej - mówi radny Janusz Jarząbek. Po stronie minusów Feder może sobie zapisać trudności z lokalną strefą ekonomiczną. Strzelce zainwestowały w nią spore pieniądze, ale efektów w postaci nowych firm i miejsc pracy nie ma.- Ciągle nad tym pracujemy - mówi Feder.

Burmistrz Feder ma na razie (stan na godz. 14.45 we wtorek 1 listopada) 28 głosów w naszym plebiscycie - wszystkie na tak. Możesz go ocenić, wysyłając SMS: OCW.43.TAK lub OCW.43.NIE.

Drezdenko: miejsca pracy gdzie?
- Miasto pięknieje. Co prawda, jest jeszcze wiele do zrobienia, ale moim zdaniem burmistrz się stara i robi, co może - mówi Irena Maślińska. Do tej pory udało się zakończyć trochę inwestycji. Marzenin ma wreszcie wodociąg. Przebudowano drogi w Drawinach, Starych Bielicach, Gościmiu. Przygotowano strefę ekonomiczną. Powstały tam wewnętrzne drogi i teren został uzbrojony. - Więcej się mówi niż robi. Władza ciągle tylko coś obiecuje, ale nic z tego nie wynika. Nawet nie ma sensu z nimi rozmawiać - tak to jednak widzi Rafał Szrama, który zauważa, że „miejsc pracy to wielkich z tego nie ma”.

Dokumentacja na ścieżki rowerowe na dawnym nasypie kolejowym jest już w zaawansowanym etapie, a tras dla rowerzystów w mieście i okolicach jest jak na lekarstwo. Władze spore pieniądze z gminnego budżetu dokładają oświacie. To dostrzegają nauczyciele. - Subwencja państwowa jest niedoszacowana. Na szczęście sporo nakładów gminy idzie na szkolnictwo. To tylko na plus, że inwestuje się w szkoły - mówi Włodzimierz Sapur, nauczyciel.

Burmistrz uważa, że miasto idzie w dobrym kierunku i ciągle „stawia się na rozwój”. - Część rzeczy udało nam się zrealizować zgodnie z założonym planem. Ale niektóre prace wykonujemy jakby poza planem. Jak zawsze to wszystko weryfikuje życie i bywa, że plany trzeba zmieniać - mówi Maciej Pietruszak.

Mieszkańcy doceniają też to, że zmieni się - jest już projekt - wizerunek placu Wileńskiego w centrum. - Bo teraz to tylko wstyd - mówią. Warto dodać, że w tym roku Drezdenko znalazło się na 41. miejscu w rankingu „Rzeczypospolitej”, na 600 gmin z całej Polski. Z woj. lubuskiego w pierwszej 50 zmieściło się tylko pięć miast. Rok temu było podobnie. Również wtedy Drezdenko było w tym rankingu w pierwszej 50.

Burmistrz Pietruszak 301 punktów (311 na tak i 10 na nie). Możesz go ocenić, wysyłając SMS: OCW.42.TAK lub OCW.42.NIE.

Dobiegniew: na razie na plusie
Bolączką miasta jest wysokie bezrobocie - na poziomie 18 proc. Na horyzoncie pojawia się jednak możliwość rozwiązania problemu, przynajmniej w pewnym stopniu. - To udane dwa lata. Weszliśmy do rządowego planu rewitalizacji. Nie tylko samej infrastruktury, chcemy też zaktywizować mieszkańców. To pomoże nam walczyć z bezrobociem. Chcemy też w ten sposób włączyć wszystkich w życie miasta - mówi Leszek Waloch. Z woj. lubuskiego o pieniądze rządowe na rewitalizację ubiegały się m.in. Gorzów Wlkp., Nowa Sól, Kostrzyn oraz Żagań. Jednak otrzyma je tylko Dobiegniew. Na razie dostał spor pieniądze na przygotowanie projektów, ale dzięki nim może walczyć nawet o kilkadziesiąt milionów złotych. Atutem Dobiegniewa ma być turystyka i tu gmina sporo robi, także wspólnie z tzw. grupą rybacką. Przy jeziorach w Osieku czy Ługach za pieniądze unijne powstały pola biwakowe z infrastrkturą, na których można rozstawiać przyczepy czy namioty... za darmo.

- Przecież wszyscy widzą, jak to miasto obumiera. Nie ma pomysłów na jego rozwój. Nie wspomnę o inwestorach. Nic tu nie ma i młodzi ludzie coraz częściej stą wyjeżdżają - mówi Grzegorz Pawlak, kontrkandydat obecnego burmistrza w ostatnich wyborach.
Burmistrz Waloch ma już 561 punktów (571 na tak i 10 na nie). Możesz go ocenić, wysyłając SMS: OCW.41.TAK lub OCW.41.NIE.

Stare Kurowo: wójt na razie pod kreską
- Sporo zrobiliśmy, ale można by było więcej. Niestety dofinansowanie otrzymujemy trochę później niż w latach wcześniejszych. To nam komplikuje życie - mówi Wiesław Własak. Na fotelu wójta zasiada już trzecią kadencję.

- W ostatnich wyborach miałem trzech kontrkandydatów. Wygrałem w pierwszej turze. To chyba o czymś świadczy - dodaje Własak. Przeciwnicy zauważają, że ma kłopoty w zdobywaniu pieniędzy spoza budżetu gminy. Dlatego np. w zeszłym roku na inwestycje Stare Kurowo przeznaczyło tylko 430 tys. zł. Największym zadaniem było wyasfaltowanie 500 m drogi wiejskiej, a także przygotowanie dokumentacji na kolejną inwestycję tego typu.

- Coś się dzieje i to widać. Robi się drogi, remontuje się remizę i świetlicę. A do wójta zawsze można pójść z problemem - mówi reporterowi Henryk Szymura.

Wójt zapewnia, że jego urzędnicy solidnie szykują się do zdobycia pieniędzy na kolejne inwestycje. - Gdy tylko konkursy zostaną ogłoszone, będziemy gotowi, by w nich wystartować. - Nie wszystko się udało wójtowi. Ale mamy za mały budżet by to wszystko dopiąć - mówi „GL” Maria Harmacińska, przewodnicząca rady gminy.

Wójt Starego Kurowa ma na razie minus 10 głosów (to jedyny samorządowiec z powiatu strzelecko drezdeneckiego, który jest pod kreską). Możesz wysłać SMS: OCW.84.TAK lub OCW.84.NIE.

Zwierzyn: wciąż nowa kadencja
W ciągu minionych dwóch lat - a to pierwsza kadencja Tomasza Marcia - w gminie udało się zakończyć kilka remontów dróg. Przykładem może być droga na odcinku Górki - Przyłęg. Na 1,3 km położono asfalt. Naprawiono 1,5 km jezdni ze Zwierzyna do Golczewic. Dzięki porozumieniu z siecią Orange powstała nowa linia napowietrzna. Wykonano ją, by przyłączyć Sierosławice do internetu. Wiele inwestycji ma już przygotowaną dokumentację, ale... - Jak zawsze, głównym problemem są pieniądze. Dlatego nie wszystko udało nam się dopiąć - mówi wójt Tomasz Marć. W planach było m.in. przejęcia spalonego młyna w centrum wsi. - Poprzednik przez trzy kadencje próbował to zrobić. Myślę, że do końca roku się z tym uporamy - dodaje Marć. Plac po młynie wykorzystany będzie pod rozbudowę skrzyżowania i budowę remizy. W centrum wsi błyszczy za to nowy dworzec kolejowy.
Mieszkańcy narzekają na brak remontu drogi Santok - Górki Noteckie. A dla wielu to „strategiczny szlak komunikacyjny”. - Wójt realizuje założenia budżetowe poprzednika. Zakładał on wsparcie gminy kredytem, by zachować płynność finansową - mówi Mirosław Gniewczyński, przewodniczący rady gminy.

Wójt Marć ma na razie 10 głosów - wszystkie na tak. Możesz go ocenić, wysyłając SMS: OCW.83.TAK lub OCW.83.NIE.

Chcesz ocenić samorządowców z innych powiatów? Wejdź w zakładkę plebiscyty i wybierz: Oceniamy władzę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie