Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy władzę 2015. Bożena Sławiak: potyczki z zięciem i list do Tuska

Wojciech Obremski, Szymon Kozica 95 758 07 61 [email protected]
Mariusz Kapała
Pedagog, samorządowiec, wreszcie posłanka... Bożena Sławiak jest pierwszą parlamentarzystką w historii Ziemi Sulęcińskiej. W Sejmie zasiada od dwóch kadencji. A co zrobiła przez ostatnie cztery lata?

W naszym plebiscycie Oceniamy Władzę 2015 możecie ocenić czteroletnią pracę i zaangażowanie 15 lubuskich parlamentarzystów (12 posłów i 3 senatorów) głosując na nich "na tak" lub "na nie" - Tu możesz głosować i sprawdzić aktualny ranking.

Zapewne wielu pamięta ostatnią batalię o fotel burmistrza Sulęcina. W II turze starli się posłanka Sławiak z PO i jej zięć, ówczesny starosta Dariusz Ejchart z SLD. Wygrał zięć, a teściowa wróciła do Sejmu. Mniej więcej rok wcześniej skierowała do premiera Donalda Tuska list, w którym pisała o próbach wpływania na członków partii przed wyborami władz lubuskiej PO. W tej rozgrywce znów starli się zięć z teściową, a finał odbył się w sądzie. Teściowa zarzuciła zięciowi, że nakłaniał jej kolegę z partii, by głosował na jej konkurenta w wyborach na szefa PO w powiecie. Zięć zażądał od teściowej oficjalnych przeprosin. Teściowa ostatecznie przepraszać nie musiała, bo sąd uznał, że jej słowa były "zbyt ogólne". - Cieszę się, że nie muszę przepraszać pana starosty - powiedziała wtedy. Prokurator przesłuchał posłankę, która podtrzymała zawarte w liście zarzuty i stwierdzenia. Sprawę nagłośnił "Newsweek", dzięki czemu przez pewien czas Sławiak była w centrum wielkiej polityki.

Parlamentarzystka nie żałuje, że przegrała z zięciem bitwę o fotel burmistrza, bo jak podkreśla, mieszkańcy Sulęcina i okolic zawsze byli jej najbliżsi, a jako posłanka może wiele dla nich zdziałać. Co konkretnie?

W jej biurze poselskim bardzo często formułowane są pisma interwencyjne do różnych instytucji i urzędów, pozwy do sądów. - Staramy się pomóc wszystkim skrzywdzonym, często bezradnym wobec współczesnego świata - podkreśla Sławiak. Twierdzi, że najczęściej interweniowała w sprawie mieszkań, pracy dla niepełnosprawnych, remontów mieszkań komunalnych. Wiele spraw dotyczyło niesłusznie naliczonych opłat czy rozgraniczenia działek. - Zdarzyło mi się interweniować w sprawie osoby, która z pięciorgiem dzieci została wyrzucona na bruk. Wielokrotnie pomagałam w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych rodzinom wojskowym - przekonuje.

- Staram się być blisko ludzi. Regularnie spotykam się z grupą seniorek, aby przyjrzeć się problemom ludzi starszych - dodaje Sła¬wiak. Dzięki jej staraniom pozostawiono placówkę poczty w Wędrzynie, a strażacy w Koł¬czynie mają nową remizę. - Lubię utrzymywać kontakty z młodzieżą i dziećmi, zapoznając ich z działalnością Sejmu i pracą posła. Odwiedzam szkoły, organizuję wycieczki do Sejmu, a także konkursy plastyczno-literackie. Wspieram także działania i inicjatywy młodych poprzez obejmowanie honorowym patronatem różnych wydarzeń - wylicza.

Wraz z grupą lubuskich parlamentarzystów zwróciła się do ministra kultury o dofinansowanie remontu gotyckiej fary pw. św. Jakuba w Ośnie Lub., udało się też pozyskać fundusze na renowację tamtejszych murów miejskich. Pamięta o tym burmistrz Stanisław Kozłowski, który współpracę z przedstawicielką PO ocenia "jak najbardziej pozytywnie". - Pani poseł interesuje się sprawami gminy, udziela nam wsparcia - przyznaje.

Na wniosek posłanki Komisja Obrony Narodowej wizytowała poligon w Wędrzynie. - Wizyta potwierdziła dużą wagę tutejszej jednostki i poligonu dla sił zbrojnych RP. Utrzymanie Garnizonu Wędrzyn jest niezwykle ważne dla mieszkańców ze względu na zapewnienie wielu miejsc pracy dla wojskowych i pracowników cywilnych wojska oraz zapewnienie utrzymania dla wielu firm świadczących usługi wojsku - mówi Sławiak.

A jak współpracę z posłanką oceniają samorządowcy i przedsiębiorcy z powiatu?
- Dobre pytanie - odpowiada Tomasz Jaskuła, burmistrz Lubniewic. - Nie sięgałem po jej pomoc, bo nie była mi potrzebna. Mam innych posłów, do których mi bliżej i odległość nie gra tu roli. To Krystyna Sibińska czy Waldemar Sługocki.

- Pan wybaczy, ale nie zrobię tego - mówi Ryszard Stanulewicz, burmistrz Torzymia.

- Mnie nie było dane spotkać się z panią poseł. Politycznie nie jest nam po drodze - nie ukrywa Patryk Lewicki, starosta sulęciński. - Aczkolwiek w powiecie pani Sławiak jest widoczna i mieszkańcy okazują jej szacunek.

Mniej dyplomatycznie wypowiada się Franciszek Jamniuk z Ownic w gminie Słońsk, przedsiębiorca i radny powiatowy. - To bardzo miła osoba. Pewnie jest kompetentnym i sumiennym posłem. Ale niewystarczającym, jeśli chodzi o ochronę rozwoju przedsiębiorczości - stwierdza i wspomina, jak nie doczekał się zdecydowanej interwencji, gdy miał jego zdaniem kuriozalny problem z urzędem skarbowym.

Sławiak przyznaje, że w mijającej kadencji nie udało się jej... - Zrealizować bardzo ważnego dla naszego regionu przyspieszenia budowy zjazdów z autostrady A2 w Łagowie i Myszęcinie. Mimo wielu działań na forum Sejmu i nie tylko - zaznacza.

- Tak, pani poseł pomagała nam, ale mało skutecznie - przyznaje Jeremiusz Jurczyk, szef stowarzyszenia Węzły Lubuskie w Stoku pod Łagowem. - Bardzo dobrze się spisała, ale gdy walczyli o zjazd w Torzymiu.

Oceń Bożenę Sławiak w plebiscycie ,,Gazety Lubuskiej"; wyślij SMS o treści OW8.9.TAK albo OW8.9.NIE na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

OCENIAMY WŁADZĘ 2015 - RANKING I GŁOSOWANIE

Bożena Sławiak, PO, wybrana głosami 6. 673 osób
- Wypowiedzi podczas posiedzeń Sejmu - 13
- Interpelacje - 29
- Zapytania - 4
- Pytania w sprawach bieżących - 4
- Oświadczenia - 0
- Podpisy pod projektami - 72
- Udział w głosowaniach - 96,36 proc. obecność
- Liczba dyżurów poselskich - 371

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska