Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OCENIAMY WLADZE Wybory 2018: komitety zarejestrowane. Razem z GL oceń obecne władze

Redakcja
Archiwum "GL"
Wybory samorządowe coraz bliżej. Wczoraj minął już termin rejestracji komitetów wyborczych. Przy okazji pytamy Was o to, jak oceniacie swoje władze.

- Być może tak jest, że gdy zrezygnowałem z ponownego kandydowania, to teraz większa liczba kandydatów czuje, że może wygrać – mówi burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła (1 głos, SMS na tak: FBA.19.TAK lub SMS na nie: FBA.19.NIE pod numer 72355).

Minionej nocy o 0.00 upłynął czas rejestracji komitetów wyborczych, które będą chciały wystawić kandydatów w najbliższych wyborach samorządowych. Lubniewice to gmina, w której jest ich aż sześć (taka liczba była wczoraj o 14.30, gdy powstawał ten tekst). Więcej – bo siedem – było tylko w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Czy oznacza to, że tylu kandydatów będzie na burmistrzów będzie w tych gminach? Niekoniecznie. Po pierwsze: komitety, które zgłosiły się do wyborów, nie muszą bowiem wystawiać kandydatów na prezydenta, burmistrza czy wójta, a jedynie np. do rady powiatu czy gminy. Po drugie: swoich kandydatów mogą – już po zamknięciu listy komitetów – zgłosić także partie polityczne.

27 sierpnia wczesnym popołudniem delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gorzowie i Zielonej Górze zarejestrowały w sumie 273 komitetów. Do północy ta liczba mogła jeszcze wzrosnąć. Przykład? Choćby z Przytocznej. Wczoraj przed południem wydawało się, że w tej miejscowości w powiecie międzyrzeckim o fotel wójta na lata 2018-2023 ubiegać się będzie jedynie Bartłomiej Kucharyk, który rządzi Przytoczną od ośmiu lat. Po południu na stronie Krajowego Biura Wyborczego pojawiła się jednak informacja, że w Przytocznej został zarejestrowany drugi komitet – tenisisty stołowego Pawła Rękawieckiego, twórcy klubu sportowego Lubikowo.

Wójt Przytocznej wielkiej kampanii robić nie zamierza. – Ja już nie muszę się przedstawiać na ulotkach i pisać na nich, co zrobię. Poza tym mamy tyle inwestycji, cały czas pracuję. Nie będzie czasu na kampanię – mówi B. Kucharyk. Podobnie jak w przypadku prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, możecie ocenić go w naszym plebiscycie Oceniamy Władzę. Wczoraj miał 2 głosy. Tyle samo, co wójt gminy Wymiarki – Wojciech Olszewski i wójt Bogdańca – Krystyna Pławska. Olszewski jako pierwszy zdobył głosy i to zaważyło, że jest wyżej na liście.

Jeśli chcecie zagłosować na Kucharyka, wyślijcie SMS: FTA.29.TAK (głos pozytywny) lub FTA.29.NIE (głos negatywny). Jeśli chcecie zagłosować na Pławską, wysyłajcie SMS-y: FTA.4.TAK lub FTA.4.NIE.

Nie wszędzie są jednak „tłumy” chętnych do pokierowania gminą. W Iłowej prawdopodobnie wystartuje tylko jeden kandydat. To urzędujący burmistrz Paweł Lichtański. Wczoraj po tylko on miał zarejestrowany komitet.

- W poprzednich latach nie było mniej niż czterech chętnych. Może jeszcze partie zgłoszą swoich kandydatów? – zastanawiał się w rozmowie z dziennikarzem GL. Partie nie musiały rejestrować komitetów w regionalnych delegaturach. Ich komitety centralne zostały zarejestrowane w Warszawie.

Ostateczną listę kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów poznamy dopiero 27 września. Dzień wcześniej o północy minie termin zgłaszania kandydatów w wyborach na szefów samorządów. Z kolei 16 września minie termin zgłaszania kandydatów w wyborach do rad (gminy, miasta, powiatu) i sejmiku.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później – w gminach, gdzie zajdzie taka potrzeba – odbędzie się druga tura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska