MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ocet na depresję? Te wyniki badań mogą zaskoczyć. Picie octu w takiej dawce naprawdę poprawia nastrój

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ocet to tradycyjny domowy środek na wiele problemów, a naukowcy potwierdzają kolejne przypisywane mu właściwości. Właściwości antydepresyjne zauważono jednak niedawno. Wyniki badania robią wrażenie. Jak przekonują jego autorzy, za tym działaniem stoi dość prosty mechanizm.

Spis treści

Czy ocet jabłkowy może poprawić nastrój?

Działanie octu na nastrój zauważyli przed trzema laty naukowcy z Uniwersytetu Arizony, wykorzystując w tym celu ocet jabłkowy. W aktualnych badaniach, gdzie wybrali ocet z czerwonego wina, wykazali skuteczność antydepresyjną zaledwie miesiąca takiej kuracji.

Ocet to środek wspierający metabolizm ważnych składników. Zaledwie miesiąc przyjmowania może znacznie poprawić samodzielnie raportowane wskaźniki depresji
Ocet to środek wspierający metabolizm ważnych składników. Zaledwie miesiąc przyjmowania może znacznie poprawić samodzielnie raportowane wskaźniki depresji Ron Lach/Pexels

Ocet jako powstały w wyniku fermentacji roztwór kwasu octowego to nie tylko dodatek kuchenny, ale także cenny suplement diety. Odpowiednio wykorzystany pomaga obniżać poziom glukozy we krwi, masę ciała i ryzyko rozwoju chorób serca. Działa na organizm, wpływając na mikrobiom jelitowy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Jak sugerowały wcześniejsze prace, ocet może poprawiać objawy depresyjne, działając poprzez poprawę metabolizmu aminokwasu o nazwie L-tryptofan. Powiązano to ze zwiększeniem produkcji serotoniny w mózgu. Jak czytamy na łamach pisma Nutrients, mechanizm ten jest bardziej złożony.

Ocet winny wpływa na poziom niacyny

Naukowcy z Arizony postanowili zbadać efekty codziennego przyjmowania octu na samodzielnie raportowane objawy depresyjne u zdrowych osób z nadwagą (BMI 25-40). W tym celu zrekrutowali czterdziestu pięciu uczestników obu płci w wieku 18-45 lat. Były to osoby bez chorób przewlekłych i niepalące, które nie stosowały diety wegetariańskiej ani nie spożywały dużych ilości alkoholu. Badanie skończyło pomyślnie dwadzieścia osiem osób.

Połowa badanych przyjmowała 2 razy dziennie rozcieńczony ocet z czerwonego wina (po 2 łyżki, czyli 30 ml w szklance wody), zapewniając sobie dawkę 2,95 g kwasu octowego. Natomiast uczestnicy w grupie kontrolnej zażywali suplement diety z octem raz dziennie do śniadania. Zawierał on nieaktywną dawkę 22,5 mg kwasu octowego.

Początkowo u osób w obu grupach uzyskano podobne wyniki testów na depresję (kwestionariusz PHQ-9). Jednak pod koniec interwencji w grupie pijącej ocet wskaźniki depresji zmniejszyły się o 42 procent, wskazując na poprawę nastroju. Tymczasem w grupie kontrolnej przyjmującej placebo poprawa ta wyniosła tylko 18 procent.

Zanalizowano także produkty przemiany materii we krwi. Jak wykazano, pod wpływem octu w płynie nastąpiły istotne zmiany w stężeniu trzech metabolitów – kwasu izomasłowego, nikotynamidu i L-izoleucyny.

Znaczna różnica dotyczyła zwłaszcza nikotynamidu, który jest formą witaminy B3 (niacyny). Poziomy związku wzrosły o 86 proc., co sugeruje, że poprawa objawów depresyjnych miała związek ze zmianą stężenia nikotynamidu. Takie działanie niezbędnej witaminy udowodniono już w wielu wcześniejszych badaniach.

Istotny był też spadek poziomu L-izoleucyny we krwi, który wynosił 35 procent. Ten aminokwas stanowi jedno z alternatywnych źródeł energii podczas niedoboru glukozy, a takie są właśnie zmiany metaboliczne prowadzące do rozwoju cukrzycy. Niższe stężenie tego związku we krwi może wskazywać na mniejszy niedobór glukozy, a to oznacza poprawę gospodarki tym podstawowym związkiem energetycznym.

Picie octu nie jest lekiem na depresję

Choć wyniki badań wskazują na istotne korzyści związane z piciem naturalnego octu, nie jest on lekiem i nie może być stosowany zamiast terapii przepisanej przez lekarza.

Potrzeba badań na większych grupach, prowadzonych w dłuższym czasie i z udziałem pacjentów o różnym nasileniu objawów depresji. W opisanym eksperymencie uczestnicy uzyskali stosunkowo niskie wyniki oceny nasilenia depresji, co również mogło mieć znaczenie dla powodzenia interwencji.

W przypadku depresji zalecana jest fachowa pomoc. Jak podaje serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, można szukać jej pod numerami telefonów:

  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym (7 dni w tygodniu, 14.00–22.00),

  • 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (7 dni w tygodniu całodobowo),

  • 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia (poniedziałek-niedziela bez świąt, 14.00–20.00),

  • 800 12 12 12 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka (7 dni w tygodniu całodobowo),

  • 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych (poniedziałek, środę i czwartek, 17.00–20.00).

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska