Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicy z WOT pomagają w oczyszczaniu brzegu Odry w Lubuskiem

PAP
Żołnierze pomagają oczyszczać rzekę z martwych ryb
Żołnierze pomagają oczyszczać rzekę z martwych ryb żródło: WOT
Ochotnicy z 12. Wielkopolskiej Brygady OT pomagają w usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej i oczyszczaniu brzegu Odry – poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej. O pomoc wystąpił wojewoda lubuski.

Członkowie WOT przez najbliższych kilku dni będą pomagać w oczyszczaniu brzegu rzeki na odcinku od Słubic do Kostrzyna. W okolicach Krosna Odrzańskiego wsparcia udzielają wojska operacyjne 5. Kresowy Batalion Saperów z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Od piątku ochotnicy z 12. brygady OT działają m.in. wspólnie ze strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach. Według zapowiedzi WOT będą wypełniać zadania na lądzie i na strażackich łodziach. W każdym zespole znajdzie się ratownik wodny.

Żołnierze zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej - rękawice, wodery i maski, które znajdują się na wyposażeniu batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady OT. Część środków ochrony osobistej została przekazana również przez sztab kryzysowy lubuskiego urzędu wojewódzkiego.

W sobotę w należącym do wielkopolskiej brygady OT batalionie lekkiej piechoty skwierzyńskim batalionie do pomocy zgłosiło się blisko 100 jego żołnierzy.

- Wojska Obrony Terytorialnej zostały stworzone m.in. z myślą wsparcia lokalnej społeczności w sytuacji klęsk żywiołowych i kryzysowych. Nie możemy być obojętni w momentach wymagających naszego zaangażowania – powiedział cytowany w komunikacie WOT dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady OT płk Zbigniew Tragoński. "Choć pełnimy służbę na granicy polsko-białoruskiej i wspieramy cały czas działania związane z relokacją uchodźców z Ukrainy, wciąż staramy się utrzymywać gotowość do podjęcia kolejnych wyzwań" – dodał pułkownik, który uczestniczył w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego.

W Odrze, na odcinku od Oławy, doszło do katastrofy ekologicznej. Sygnały o masowym śnięciu ryb były zgłaszane od końca lipca. Od piątku obowiązuje zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb; setki ochotników włączyły się w zbieranie martwych zwierząt po niemieckiej stronie rzeki, we wschodniej Brandenburgii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska