Oczyszczalnia Gubina i Guben na wystawie wzorcowych projektów polsko-niemieckich

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
- W piątek o 18.00 w Galerii Ratusz otwarcie wystawy poświęconej wspólnym przedsięwzięciom polsko-niemieckim. Jest tam przedstawiona też nasza oczyszczalnia - zachęca Dariusz Bocheński (fot. Wojciech Waloch)
- W piątek o 18.00 w Galerii Ratusz otwarcie wystawy poświęconej wspólnym przedsięwzięciom polsko-niemieckim. Jest tam przedstawiona też nasza oczyszczalnia - zachęca Dariusz Bocheński (fot. Wojciech Waloch)
Udostępnij:
Oczyszczalnia Gubin - Guben działa wzorcowo już 12 lat. Nic więc dziwnego, że ten projekt polsko-niemiecki znalazł się wśród 11 prezentowanych na specjalnej wystawie, otwartej w Berlinie i pokazywanej w pięciu miastach.

Gubin jest czwartym miastem, które oprócz Berlina, prezentuje wystawę objazdową pełnomocnika rządu federalnego do spraw krajów związkowych dra Thomasa De Maiziere ,,Granica - jaka granica? Ludzie nad Odrą i Nysą”. Ekspozycja pokazuje pozytywne przykłady współpracy przygranicznej w różnych dziedzinach. Społeczne, kulturalne i gospodarcze projekty zaprezentowane zostały każdorazowo z perspektywy ich polskiego i niemieckiego uczestnika. Dlatego z inicjatorami każdego z 11 wybranych przedsięwzięć przeprowadzono wywiady, w których jest mowa o motywacji, celach, doświadczeniach związanych z projektami. Na siedmiu stołach i jednym wielkim blacie - a na nim mapa - pokazano trójwymiarowo nie tylko miejsca, ale i ludzi, którzy kryją się za wzorowymi projektami.

- Wystawę obejrzeli już mieszkańcy Frankfurtu nad Odrą, Zgorzelca, Gross Neuendorfu. Z Gubina natomiast ekspozycja pojedzie do Seebad Bansin - mówi prezes oczyszczalni Dariusz Bocheński.

Pomysł wspólnej oczyszczalni dla obu miast nad Nysą zrodził się w 1994 roku. Propozycja padła ze strony polskiej. Niemcom przedsięwzięcie się spodobało, ministerstwa zapewniały o dofinansowaniu. I tak w maju 1998 roku odbyło się uroczyste otwarcie oczyszczalni w Gubinie, obsługującej oba sąsiednie miasta. Współpraca układa się wzorcowo. A - co jest ewenementem - mieszkańcy Gubina i Guben za ścieki płacą od 12 lat prawie takie same stawki.

- I to właśnie cenię sobie najbardziej. Gdy rozmawiam z rodziną z innych miast, zazdroszczą, że u nas nie ma takich podwyżek jak u nich - przyznaje Tadeusz Kurnicki. - Martwię się tylko, czy wystarczy miejsca, bo przecież miasto się rozwija.

D. Bocheński zapewnia, że na razie te obawy są bezzasadne. Oczyszczalnia została wybudowana, jakby miała obsługiwać 90 tys. mieszkańców. Dziś jest wykorzystywana w 40 procentach. - A tu jeszcze jest miejsce - pokazuje prezes. - Na jej rozbudowę, gdyby zaszła tak potrzeba.

Jakie inne projekty są pokazane na wystawie? Jest jeszcze jeden z powiatu krośnieńskiego. Stowarzyszenie Nasz Budachów, w którym działają byli niemieccy i dzisiejsi polscy mieszkańcy tej miejscowości, organizuje Festyn Budachowskich Pierogów, zajmuje się upiększaniem wioski i przekazywaniem historii Baudach (sprzed 1945 roku) miejscowej młodzieży.

Na wystawie znalazło się też m.in. dwujęzyczne przedszkole w Ahlbeck, projekt kulturalny Słubfurt, dotyczący Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Jest prom przez Odrę w Gozdowicach/Gustebieser Loosie, połączenie autobusowe Berlin - Szczecin, prowadzone przez przedsiębiorstwo rodzinne. Jest również projekt dotyczący współpracy straży pożarnych w miejscach przygranicznych.

 

Czytaj też:

Dzięki Niemcom w Słubicach kwitną usługi

Pracujący w Niemczech mogą skorzystać z portali internetowych po polsku

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie